Top News – Rikthehet fantazma e Titanikut/ Kinë, turistët një natë në anije si çifti i filmit
14/05/2021 16:04

Titaniku po nxirret nga thellësia oqeanit më shumë se një shekull pas udhëtimit të tij të parë dhe të fundit, në një park argëtimi në Kinë. Turistët do të mund te shijojnë një natë ëndrrash brenda një modeli në shkallë reale të transoqeanikut legjendar. Investitori kryesor I projektit Su Shaojun, u frymëzua nga filmi I famshëm I vitit 1997, për të rikrijuar anijen më të famshme në botë. “Shpresoj se kjo anije do të jetë këtu edhe pas 100 apo 200 vjetësh. Ajo do të jëtë një museum për Titanikun.” – tha ai. Për ndërtimin e saj u deshën mbi 6 vjet, më shumë se për Titanikun e vërtetë, plus 23 mijë ton celik, mbi 100 punëtorë dhe një shumë e madhe prej 207 milion $. Gjithcka, që nga kabinat luksoze deri tek dorezat e dyerve, është bërë duke I ndenjur besnik dizajnit të Titanikut origjinal. Gjithashtu është rikrijuar edhe porti I Southampton-it, njëlloj sic duket në filmin e James Cameron, tek skena ku Xhek, personazhi I luajtur nga Leonardo DiCaprio, hipën në bord pasi fiton biletën e udhëtimit në një bast. Cmimi për një natë në anije do të jetë 2 mijë yuan ose 414 $. Zoti Su shpreson se Titaniku I tij do të tërheqë deri në 5 milion vizitorë në vit, gjë që do të garantonte dhe kthimin e investimit të tij.

Top Channel/ Merr fund epoka e Netanyahu/ Izrael, qeveria e re merr miratimin e parlamentit
13/06 22:21
Top News – Rusi – SHBA, shkëmbimi i hakerave/ Putin-na dorëzoni tuajët, ju japim tanët
13/06 20:34
Top News – Bashkëshorti ushtronte dhunë/ Angelina Jolie rikthehet tek ish i dashuri i saj
13/06 18:40
Top News – Pushuesit, rreziku nga mbytja/ Roje bregdetare ka me ligj, por jo në det…!
13/06 18:05
Top News – Papa-Mesdheu, varreza e Evropës/ Tragjeditë e ndodhura aty, rëndojnë ndërgjegjet tona
13/06 17:24
Top News – Shpërthim i fuqishëm gazi në Kinë/ Humbin jetën 12 persona, plagosen qindra të tjerë
13/06 11:31
Top Channel/ Trembëdhjetë të plagosur nga të shtënat në Teksas, SHBA
12/06 22:49
Top Channel/ Mbretëresha britanike shijon paradë ushtarake për ditëlindje në kështjellën Windsor
12/06 22:49
Top Channel/ Meksika dhuron 400,000 doza vaksinash AstraZeneca për Belize, Paraguai e Bolivinë
12/06 22:48
Top Channel/ Protestë spektakolare me barka e kanoe në brigjet e samitit G7 ne Britani
12/06 22:47
Top Channel/ ‘Gjiro Classica’ një duo në piano,edicioni i parë në kalanë e Gjirokastrës
12/06 17:40
Top News – Film për Harry-n dhe Meghan/ Rikrijohet skena e aksidentit të princeshës Diana
12/06 17:34
Top News – Rikthim pas 23 vitesh/ Fotoja e parë, nis puna për ‘Sex and the city’
12/06 17:33
Të Pasurit | Miliarderë me zero taksa | Evazioni i ligjshëm i super të pasurve të amerikës| Top News
12/06 17:15
Top Channel/ “Zbutet” Arabia Saudite, lejon Haxhin për 60 mijë besimtarë të vaksinuar!
12/06 16:08
Top Channel/ U gjet me plumb në kokë, kush e nxorri në pritë ish shefin e anti drogës!
12/06 15:43
Top Channel/ Po merr Ballkanin- Biden thirrje krerëve të G7: “ Aleancë kundër Kinës”!
12/06 15:43
Top Channel/ Shqipëria në Këshillin e Sigurimit, cfarë prioritetesh ka në dy vjet?
12/06 15:36
Top News – Samiti tjetër…/ Aktivistët pozojnë si liderët e G7-ës
12/06 14:58
Top News – 16 minuta ovacione/ Lamtumira e shtyrë nga pandemia e balerinës italiane – Pa komnet
12/06 14:57