Top News – Republikanët dënojnë takimin/ ’Biden u shfaq i dobët, i dha putin fitoren morale’
16/06/2021 20:35

Republikanët dënuan samitin e Gjenevës të mërkurën, duke pretenduar se Presidenti Biden i dha Presidentit Putin një fitore duke e përshkruar një Rusi të sëmurë si një "fuqi të madhe". Biden dhe Putin pozuan për kamerat përpara bisedimeve, të cilat presidenti i SHBA i përshkroi si bashkimin e "dy fuqive të mëdha". Strategu republikan John Feehery ka argumentuar se një "fuqi e nivelit të tretë" si Rusia, e cila ka një prodhim ekonomik më të ulët se California, nuk është e denjë për vlerwsimin e Biden. "Biden po e trajton atë sikur të ishim kthyer në mes të Luftës së Ftohtë. Ne duhet të përqendrohemi më shumë në Kinë, e cila është një kërcënim i rëndësishëm. Putini e do vëmendjen dhe Biden duket se ia dha me gjithë qejf.” Takimi ishte i shumëpritur, në një kohë kur marrëdhëniet midis Moskës dhe Uashingtonit janë në një nivel të ulët. Por me zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë që kishin pritshmëri minimale për progres, republikanët thanë se kishin frikë nga një fitore e Putin në marrëdhëniet me publikun. "Ofrimi i një takimi Putinit është vetëm fitorja e fundit që Joe Biden i ka dhënë Rusisë, duke përfshirë heqjen dorë nga sanksionet për gazsjellësin Nord Stream 2, gjw qw dwmton sektorin e energjisë në SHBA," tha drejtoresha e komunikimit të Komitetit Republikan të Kombit Danielle Alvarez . "Dështimet e politikës së jashtme të Biden-it e kanë forcuar Rusinë në kurriz të vendit tonë. Populli Amerikan meriton një lider që i jep përparësi interesave tona dhe i bën pwrgjegjws aktorët e këqij,” përfundoi ajo.

Top Channel/ Gjykata Kushtetuese miraton pasaportën shëndetësore në Francë, qytetarët protestojnë!
05/08 22:44
Top News-Aprovohet pasaporta shëndetësore/ Protesta masive në Francë, revoltohen qytetarët
05/08 21:41
Top News-1 viktimë nga zjarret në Maqedoni/ ‘Përvëlohet’ vendi, shpallet gjendja e krizës
05/08 21:41
Top News – Tragjedi në familjen Ballack/ Humb jetën ne aksident djali i ish-futbollistit
05/08 17:47
Top News – Vritet barabarisht nëna e 3 fëmijëve/ Trupi i saj u gjet 10 ditë më vonë në një pellg
05/08 17:47
Top News-Mbi 28 milionë cigare të sekuestruara/45 persona përfundojnë në pranga nga policia
05/08 15:34
Top Channel/ Arrestohet ‘shefi i shefave’ i Ndraghetës, në Spanjë
05/08 15:24
Top News-Gjermania e Franca injorojnë OBSH-në/Së shpejti do ta japin dozën e tretë të vaksinës
05/08 14:41
Top News-WhatsApp vjen me risi të reja/Pas shumë muajsh zyrtarizon funksionin ‘view once’
05/08 14:33
Top News – Lamtumirë puthje në faqe/ Franca kundër ‘la bise’, mund të zhduket përgjithnjë nga Covidi
05/08 14:31
Top News – Arrestohet ‘Bosi i bosëve’ / Shefi i ‘Ndrangheta-s ishte strehuar në Madrid
05/08 14:24
Top News – ‘Shpërthen’ liqeni i Como-s/ Dy ditë shi pa u ndalur, uji pushton sheshe e shtëpi
05/08 14:05
Top News-Përmbyset furgoni me emigrantë/11 persona humbin jetën dhe plagosen 13 të tjerë
05/08 13:14
Top News – Po i sigurojnë armë karteleve / Meksika padi kundër kompanive amerikane
05/08 13:12
Top News – Zjarret rrethojnë Evian/ Greqi, shkrumbohen 150 shtëpi, murgjit nuk largohen
05/08 13:11
Top News – Rrezik katastrofe në Turqi/ Zjarri përfshin termocentralin, evakuohet popullata
05/08 13:10
Top News – Përvëlim dhe zjarre në Evropë / Vala më e egër e të nxehtit në dekada të tëra
05/08 13:08
Top News – Kur dasma kthehet në mort / 17 persona vriten nga rrufetë, plagoset dhëndrri
05/08 13:08
Top News – 750 milionë USD armë Tajvanit / Administrata Biden informon kongresin, zemëron Kinën
05/08 13:07
Top Channel/ Dasma kthehet në tragjedi, rrufeja vret 17 të ftuar
05/08 12:05