Top News – Raketat që bien mbi Izrael/ Hamasi i prodhoi me projektet e Iranit
16/05/2021 15:02

Irani ka ndihmuar hamasin të prodhojë raketa vdekjeprurëse me të cilat godet objektivat thellë në izrael. Kjo është konfirmuar nga spiunët perëndimorë. Sipas zyrtarëve të inteligjencës perëndimore, ndihma e iranit ka luajtur një rol kyc në ndihmën për grupin militant palestinez, Hamas, që ky i fundit të zhvillojë një arsenal armësh vdekjeprurës. Zyrtarët besojnë se ndihma teknologjike ka bërë që të ketë një përmirësim të ndjeshëm të aftësisë së organizatës terroriste për të goditur objektiva thellë në Izrael dhe ka kontribuar në vdekjen e dhjetëra personave. Armët, mendohet se janë prodhuar në gaza, mbështetur në projektet iraniane. Hamasi ëhstë mbështetur historikisht tek raketat me rreze të shkurtër veprimi, Qassam që mund të godasin deri në afro 10 km largësi. Sidoqoftë, në sulmet më të fundit mbi izrael, hamasi ka përdorur raketat me rreze të mesme veprimi, me një rreze prej 40 km si edhe raketat M-75 dhe J-80, me një rreze më të gjatë veprimi nga 80-90 km. Zyrtarë të lartë të Hamasit besohet se kanë bërë vizita të rregullta në iran, ku i janë nënshtruar trajnimeve në prodhimin dhe përdorimin e sistemeve të sofistikuara të armëve. Vizitat përfshijnë edhe inspektimin e ambjenteve të prodhimit të raketave të kontrolluara nga rojat revolucionare iraniane. Lajmi për ndihmën ushtarake vjen pasi forcat izraelite mashtruan militantët e hamasit, duke i tërhequr ata drejt tuneleve të nëndheshme që më pas u vunë nën sulme. Dhjetëra militantë besohet se kanë humbur jetën ndërsa tunelet, të quajtura Metroja e Hamasit, u shënjestruan nga 450 raketa në 40 minuta.

Top Channel/ Çfarë mund të bëjnë BE-ja dhe Britania nëse bashkojë forcat për Ballkanin!
14/06 11:23
Top Channel/ Merr fund epoka e Netanyahu/ Izrael, qeveria e re merr miratimin e parlamentit
13/06 22:21
Top News – Rusi – SHBA, shkëmbimi i hakerave/ Putin-na dorëzoni tuajët, ju japim tanët
13/06 20:34
Top News – Bashkëshorti ushtronte dhunë/ Angelina Jolie rikthehet tek ish i dashuri i saj
13/06 18:40
Top News – Pushuesit, rreziku nga mbytja/ Roje bregdetare ka me ligj, por jo në det…!
13/06 18:05
Top News – Papa-Mesdheu, varreza e Evropës/ Tragjeditë e ndodhura aty, rëndojnë ndërgjegjet tona
13/06 17:24
Top News – Shpërthim i fuqishëm gazi në Kinë/ Humbin jetën 12 persona, plagosen qindra të tjerë
13/06 11:31
Top Channel/ Trembëdhjetë të plagosur nga të shtënat në Teksas, SHBA
12/06 22:49
Top Channel/ Mbretëresha britanike shijon paradë ushtarake për ditëlindje në kështjellën Windsor
12/06 22:49
Top Channel/ Meksika dhuron 400,000 doza vaksinash AstraZeneca për Belize, Paraguai e Bolivinë
12/06 22:48
Top Channel/ Protestë spektakolare me barka e kanoe në brigjet e samitit G7 ne Britani
12/06 22:47
Top Channel/ ‘Gjiro Classica’ një duo në piano,edicioni i parë në kalanë e Gjirokastrës
12/06 17:40
Top News – Film për Harry-n dhe Meghan/ Rikrijohet skena e aksidentit të princeshës Diana
12/06 17:34
Top News – Rikthim pas 23 vitesh/ Fotoja e parë, nis puna për ‘Sex and the city’
12/06 17:33
Të Pasurit | Miliarderë me zero taksa | Evazioni i ligjshëm i super të pasurve të amerikës| Top News
12/06 17:15
Top Channel/ “Zbutet” Arabia Saudite, lejon Haxhin për 60 mijë besimtarë të vaksinuar!
12/06 16:08
Top Channel/ U gjet me plumb në kokë, kush e nxorri në pritë ish shefin e anti drogës!
12/06 15:43
Top Channel/ Po merr Ballkanin- Biden thirrje krerëve të G7: “ Aleancë kundër Kinës”!
12/06 15:43
Top Channel/ Shqipëria në Këshillin e Sigurimit, cfarë prioritetesh ka në dy vjet?
12/06 15:36
Top News – Samiti tjetër…/ Aktivistët pozojnë si liderët e G7-ës
12/06 14:58