Top News – Planifikonin sulme terroriste/ 14 të arrestuar në Gjermani dhe Danimarkë
12/02/2021 16:17

Numri i të arrestuarve në Danimarkë dhe Gjermani për një komplot të dyshuar terrorist kaloi 12, pasi disa njoftime për arrestime të reja u bënë të premten. Së paku gjashtë vetë u arrestuan rreth një javë më parë nga policia daneze, pas arrestimeve të para fundjavën e kaluar, thanë zyrtarët. Të dyshuarit, që përfshijnë së paku disa shtetas sirianë, mendohet se kanë siguruar përbërës për të bërë bomba dhe armë të tjera. Të gjithë të dyshuarit, përveç njërit, u arrestuan në Danimarkë. Kimikate të dyshimta, ndërkaq, u zbuluan në Danimarkë dhe Gjermani. “Besojmë se ka individë me qëllime dhe kapacitete për të kryer sulme terroriste në Danimarkë”, tha policia daneze në një deklaratë të lëshuar të enjten vonë. Shërbimi danez i Sigurisë dhe Inteligjencës tha se planifikon një konferencë shtypi në lidhje me rastin. Sipas këtij shërbimi, të arrestuarit në Danimarkë dyshohet se “kanë planifikuar një ose më shumë sulme terroriste ose kanë marrë pjesë në përpjekje për terrorizëm”.

Top Channel/Rusia veto rezolutës Shqipëri-SHBA/Synonte mos njohjen e rajoneve të aneksuara nga Rusia
01/10 13:15
Top Channel/ Aneksimet ruse, SHBA: Do ketë trazira në Ballkan, Serbia o këtej, o andej!
01/10 12:24
Top Channel/Biden: Kërcënimet bërthamore të Putin nuk trembin SHBA, aneksimin nuk e njohim!
01/10 12:13
Top Channel/Në ndihmë të konsumatorit: Gjermania ul TVSH-në e gazit!
01/10 12:03
Top Channel/Sulmet kibernetike “shkundin” BE-në, 6 vende me non-paper!
01/10 12:02
Top News-Gjetje 1000 vjet para Krishtit/ Ekspozita tregon artifaktet e lashta
01/10 09:32
Top News-6 muaj të shkëputur nga bota/ Jeta në qytetin e çliruar në Ukrainë
01/10 09:31
Top News-Sabotimi i gazsjellësit/ Ushtria publikon pamjet e rrjedhjes së gazit në balltik
01/10 09:30
Top News-Në këmbë drejt SHBA!/Emigrantët nga Venezuela në kufirin amerikan
01/10 09:29
Top News-Sheshi i Kuq në festë/ Rusët mbështetin Putin për aneksimin
01/10 09:28
Top Channel/ SHBA, sanksione Rusisë/ Vendimi pas aneksimit rus të tokave ukrainase
30/09 19:39
Top Channel/ E gjithë bota kundër Putin/ Nga SHBA, te Meloni. Proteston edhe Tirana
30/09 19:34
Top Channel/ Putin anekson 15 përqiond të Ukrainë, Zelensky: Duam të hyjmë në NATO
30/09 19:21
Top News- Ukraina kërkon hyrje të shpejtë në NATO!/Bisedime me Rusinë kur të ndërrohet presidenti
30/09 19:01
Top News- Uragani Ian ‘gjunjëzon’ Floridan /Dhjetëra viktima dhe mijëra të bllokuar në SHBA
30/09 18:52
Top News- Cybertruck, rezistent ndaj ujit/ Të paktën këtë na pohoi Elon Musk
30/09 18:45
Top News-Një ‘Krime e dytë’ në sytë e Perëndimit/Presidenti Putin anekson 4 rajonet e Ukrainës
30/09 18:21
Top News-Shqiptarët, pengmarrësit e ministrit belg/Dyshimet e policisë dhe si u ra në gjurmët e tyre
30/09 18:09
Top Channel/ Gjermania “nuk heq dorë” nga Procesi i Berlinit, Sarrazin turne në Ballkan!
30/09 17:58
Top News- Maska që zbulon në ajër Covid 19/Kina prodhon ‘mburojën’ kundër virusit
30/09 17:46