Top News – Pas njoftimit të ndarjes…/ Bill Gates nën akuza për tradhëti bashkëshortore
17/05/2021 13:12

Dorëheqja e Bill Gates në 2020-ën nga bordi i drejtorëve të Mikrosoft, erdhi pasi bordi punësoi një kompani ligjore për të hetuar një lidhje romantike që ai kishte me një punonjëse të Microsoft, sipas një raportimi të ri nga Wall Street Journal. Duke cituar burime të afërta me cështjen, journal raportoi të dielën se një inxhiniere Microsoft kishte supozuar në një letër se ajo kishte patur një marrëdhënie seksuale me zotin Gates. “Gjatë hetimit, disa anëtarë të bordit vendosën se nuk ishte më e përshtatshme për zotin Gates, të qëndronte si drejtor i kompanisë që vetë ai ngriti dhe udhëhoqi për dekada”, shkruante Journal. “Zoti Gates, dha dorëheqjen para se hetimi i bordit të përfundonte”. Emri i inxhinieres nuk përmendet në artikull. “Microsoft mori një ankesë në gjysmën e dytë të 2019, sipas të cilës Bill Gates kishte tentuar të niste një marrëdhënie intime me një punonjëse të kompanisë – ka konfirmuar një zëdhënës. Një komitet i bordit vlerësoi shqetësimin, i ndihmuar nga një kompani të jashtme ligjore. Gjatë hetimit, Microsoft ofroi mbështetje për punonjësen që ngriti shqetëismin”. Ndërsa një zëdhënës i gates ka thënë se ka patur një aferë thuajse 20 vite më parë, që u mbyll në mënyrë miqësore. Më herët, një artikull i Neë York Times, raportonte se Gates kishte krijuar reputacion për sjellje të papërshtatshme në punë. Times citonte persona në dijeni të zhvillimeve që thonin se në disa raste, Gates ndiqte gratë që punonin për të në Microsoft dhe fondacionin bill dhe Melina gates. Më herët këtë muaj, Melinda Gates, bashkëhsortja e bill gates, kërkoi divorcin. Në deklaratën që bënte të ditur ndarjen e tyre, cifti theksonte: Pas shumë mendimesh dhe shumë pune me marrëdhënien tonë, ne kemi marrë vendimin ti japim fund martesës”. Bill gates ëhstë një nga njerëzit më të pasur në botë. Pasuria e tij neto është aktualisht 144 miliardë dollarë.

Top News – Kim Jon Un, dialog me Biden/ Tentativa e parë për komunikimin diplomatik
18/06 15:49
Top Channel/ Videoja që po tmerron Kinën, ujqit lëshohen të “shqyejnë” aktorët e reality show-t!
18/06 15:48
Top Channel/ 600 mijë USD, del në shitje shtëpia “nga ferri”- lumë kërkesash!
18/06 15:46
Top Channel/ Hyn në lojë dhe Austria, mblidhen në Vjenë liderët e Ballkanit Perëndimor!
18/06 15:12
Top News – Incident, apo një rikthim i luftës!/ Paqja izraelito-palestineze në ‘fije të perit’
18/06 15:05
Top Channel/ “Përvëlohet” Italia, temperaturat këtë fundjave deri në 41 gradë!
18/06 14:04
Top News – Stuhi si përbindësh në Florida/ Rikthehet ‘Goxilla’ e qershorit të vitit 2020
18/06 13:55
Top Channel/ Arma “sekrete” që mbrojti Bidenin në Europë, anti-droni që neutralizon gjithcka!
18/06 13:23
Top News – Për një biletë ‘Gërvish dhe fito’/ Italiani plagos me thikë emigrantin shqiptar
18/06 12:04
Top Channel/ Gjermania heq kufizimet për shqiptarët, kufiri kalohet tani pa asnjë pengesë
18/06 12:01
Top Channel/ Kombinimi i vaksinave, ekspertët: Mund të jetë vërtet i suksesshëm!
18/06 11:59
Top Channel/ Frikë në Florida, pritet stuhia përbindësh e rerës nga shkretëtira!
18/06 11:17
Top Channel/ 20 vjecaren në Greqi e vrau i shoqi, detaji që e nxorri zbuluar para policisë
18/06 10:43
Top Channel/ Rimëkëmbja pas pandemisë, presidentja e KE në Athinë, prezanton planin
18/06 01:13
Top News – Shuhet ‘Scarface’ në Kenia/ Luani më i vjetër dhe më injohur në vendin afrikan
18/06 01:11
Top News – ‘Të përdoret çdo lloj vaksine’/ EMA: Mënyra e vetme për të fituar ndaj Covid
18/06 01:09
Top News – Dita fundit e skllavërisë në SHBA/ Presidenti Biden do e shpallë festë zyrtare
17/06 22:21
Top News – Biden, me ‘kopje’ në takim me Putin/ Nuk është hera e parë që ai mban pusulla me vete
17/06 21:50
Top Channel/ Raketa kineze lëshon tre astronautët e stacionit të parë hapësinor të vendit
17/06 21:38
Top Channel/ Izraeli shkatërron shtëpinë e familjes palestineze në Hebron të Bregut Perëndimor
17/06 21:38