Top News – Papa-Mesdheu, varreza e Evropës/ Tragjeditë e ndodhura aty, rëndojnë ndërgjegjet tona
13/06/2021 17:24

Papa Françesku tha gjatë lutjeve të së dielës, se Mesdheu është bërë një nga "varrezat më të mëdha në Evropë", pasi kujtoi mijëra emigrantët që kanë humbur jetën në këtë rajon, duke u përpjekur të mbërrijnë në kontinent. Ai e ndërlidhi këtë çështje me një ceremoni që u zhvillua në Sicili për të përkujtuar tragjedinë e vitit 2015 kur rreth 800 migrantë që po shkonin nga Libia në Itali u mbytën pasi anija e tyre u fundos. "Kaq shumë tragjedi në Detin Mesdhe do të vazhdojnë të rëndojnë ndërgjegjen e të gjithëve", tha Papa. "Le të mendojmë për këtë: Mesdheu është bërë varreza më e madhe e Evropës", shtoi ai. Çdo vit, mijëra njerëz nga Afrika e Veriut nisen për në Evropë për një jetë më të mirë. Ata shpesh e bëjnë rrugëtimin me anije të mbingarkuara të drejtuara nga trafikuesit e qenieve njerëzore. Rasti më i fundit ishte të shtunën, kur disa anije mbërritën në ishullin e vogël të Lampeduzës në Itali. Mesdheu qendror është një nga rrugët më vdekjeprurëse të migrimit në botë. Më shumë se 500 njerëz kanë vdekur gjatë shkuarjes në Itali dhe Maltë midis janarit dhe majit të këtij viti, sipas Organizatës Ndërkombëtare të Migracionit.

Top Channel/ Demonstratë në Romë kundër pasaportës së detyruar të vaksinës
24/07 21:04
Top Channel/ Përpjekje ajrore kundër zjarreve masive në Nevada, SHBA
24/07 21:04
Top Channel/ Përleshje dramatike në Paris kundër pasaportës së vaksinës
24/07 21:03
Top Channel/ Rusia dërgon 88 ton ndihma për Kubën me urdhër të Putin
24/07 21:02
Top News – Temperatura ndëshkuese… SHBA para një tjetër vale të nxehti
24/07 17:43
Top News – Miku i mirë në ditë të vështirë/ Rusia ndihmon Kubën pas protestave antiqeveritare
24/07 17:15
Top News – Rrufetë pas përvëlimit/ Shi, breshër dhe erë e fortë në Britani
24/07 17:14
Top News/ Protesta kundër izolimit/ 57 arrestime pas marshimeve në qytetet e Australisë
24/07 16:36
Top News/ Tokio 2020, ‘nga shiu në breshër’/ Pas Covid-19, një tajfun kërcënon Lojrat Olimpike
24/07 16:36
Top News/ CIA do hetojë sëmundjen misterioze/ Një task force do të merret me sindromën e Havanës
24/07 16:36
Top News/ Vodhën 2 mln USD energji elektrike/ Policia malajaziane asgjësoi 1069 pajisje të Bitcoin
24/07 16:35
Top News – I armatosur dhe budalla/ Vodhi ambulancën me gjithë pacientin brenda
24/07 16:23
Top News – Mohimi i gjenocidit në Bosnje/ Ndalohet e dënohet me ligj, ndryshon kodi penal
24/07 15:39
Top Channel/ Kush e fiton luftën SHBA-Kinë për Tajvanin? Befasojnë ekspertët!
24/07 15:36
Top News – Dukeshin kekë, por ishte kokainë/ Agjentët e DEA-s konfiskojnë drogë dhe para
24/07 15:35
Top News – Më shumë se 130 viktima në Indi/ Shirat shkaktojnë përmbytje e rrëshqitje dheu
24/07 15:34
Top Channel/ Banorët në rrezik, kamioni i zjarrfikësve vërsulet e “can” murin e flakëve!
24/07 15:22
Top Channel/ Ekspertët në SHBA:Varianti Delta, ndër sëmundjet më ngjitëse që njeh shkenca!
24/07 15:13
Top Channel/ Qëllohet me thikë pas shpine, i riu shqiptar në Romë nuk i mbijeton plagëve
24/07 15:05
Top News – SHBA dhuron vaksina/ 22 mln doza në vende të tjera këtë javë
24/07 14:40