Top News – Orët e gjata të punës/ Studimi i OBSH-vrasin 745 mijë njerëz në vit
17/05/2021 12:23

Orët e gjata të punës po vrasin me qindra e mijëra njerëz në vit, sipas Organizatës botërore të shëndetësisë. Studimi i parë global i këtij lloji tregoi se 745 mijë njerëz humbën jetën në 2016 nga infarkti dhe sëmundjet e zemrës për shkak të orëve të gjata të punës. Raporti doli në përfundimin se azia jug lindore dhe rajoni i paqësorit perëndimor, janë më të prekurit. OBSH po ashtu tha se tendenca mund të përkeqësohet për shkak të pandemisë së koronavirusit. Studimi doli në përfundimin se puna për 55 orë ose më shumë në javë, është e lidhur me 35 për qind më shumë rrezik infarkti dhe 17 për qind më shumë rrezik për humbje jete nga sëmundjet e zemrës, krahasuar me një javë pune prej 35 deri në 40 orë. Studimi i kryer në bashkëpunim me organizatën ndërkombëtare të punës, po ashtu thuajse tre të katërtat e atyre që humbën jetën si rezultat i orëve të gjata të punës, ishin burra në moshë të mesme ose të vjetër. Shpesh, vdekja regjistrohet në një fazë më të vonë të jetës, ndonjëherë dekada pas orëve të gjata të punës. Ndërsa studimi nuk mbulon periudhën e pandemisë, zyrtarët e OBSH thanë se rritja e fundit e punës në distancë dhe ngadalësimi i ekonomisë, mund të kenë shtuar rreziqet e lidhura me orët e gjata të punës. Raporti nënvizon se orët e gjata të punës janë përgjegjëse për rreth një të tretën e sëmudjeve të lidhura me punën. OBSH sugjeron që punëdhënësit tani duhet ta marrin parasysh këtë situatë kur të vlerësojnë rreziqet e shëndetit nga puna të punonjësve të tyre. Një reduktim i orëve të punës do të ishte në të mirë edhe të punëdhënësve pasi ai ka treguar rritje të produktivitetit. Ekspertët thonë se ëhstë një zgjidhje e zgjuar mos zgjatja e orëve të punës edhe në një krizë ekonomike dhe të shëndetit publik si kjo në të cilën po kalojmë.

Top News – Mbi 600 mijë viktima nga COVID/ SHBA në vend të parë për viktima dhe raste pozitive
16/06 01:38
Top News – BE: Shqipëria, ‘e sigurt’ nga Covid/ Bashkë me Serbinë dhe Maqedoninë v. në ‘safe-list’
15/06 22:56
Top Channel/ Avioni i Biden ulet në Gjenevë për samitin me liderin rus Putin
15/06 21:31
Top Channel/ Kroçera e parë ndërkombëtare ankorohet në Spanjë që prej heqjes së kufizimeve të pandemisë
15/06 21:30
Top Channel/ Francezi Alain Cocq i jep fund jetës ligjërisht në Zvicër
15/06 21:29
Top Channel/ Presidenti turk Erdogan viziton qytetin simbolik pas konfliktit në Karabakh
15/06 21:29
Top Channel/ Zjarri gjigand vijon të djegë fabrikën e kimikateve në Illinois, SHBA
15/06 21:28
Top News – Gati ‘përballja’ e dy superfuqive/ Biden mbërrin në Gjenevë, nesër takimi me putin
15/06 20:23
Top News – Gjobë 1 mln euro gjigandit suedez/ Gjykata franceze dënon IKEA për spiunim të stafit
15/06 20:22
Top News – ‘Gërdec’ në SHBA/ Zjarr masiv në një fabrikë kimikatesh në ilinois
15/06 20:15
Top News – ‘World wide web’ del në ankand/ Krijuesi i internetit, nuk regjistroi kurrë patentë
15/06 20:14
Top Channel/ 10 vjecari “hero” mbytet për të shpëtuar të motrën!
15/06 16:46
Top Channel/ Eksperti: Kontakti me alienët do shfaroste jetën në Tokë, janë më të avancuar se ne!
15/06 16:46
Top News – Nga Saharaja në SHBA/ Stuhia masive e rërës kapërcen oqeanin Atlantik
15/06 16:22
Top News – ‘Një takim aspak i lehtë’/ Lajçak në dukje optimist-e rëndësishme që u mbajt
15/06 16:19
Top News – Zbulohen gurët misteriozë/ ‘Ethet e diamantëve’ përfshijnë fshatin afrikan
15/06 15:54
Top News – Putin lëshon raketën hipersonike/ Mesazh për Biden, stërvitja më e fundit ushtarake
15/06 15:22
Top Channel/ Stafi ka frikë të udhëtojë, avionët A380 mbushen me gjarpërinj e akrepa!
15/06 14:24
Top News- Dhëmbë për dhëmbë…/ Biden paralajmëron para takimit me putinin
15/06 14:24
Top News – Korrupsion edhe në BE/ Një në pesë persona paguan ryshfet për shërbime
15/06 14:23