Top News – Notre Dami tani i sigurt/ Gati për të filluar rindërtimin
18/09/2021 16:34

Faza e sigurimit dhe konsolidimit të strukturës së katedrales së Notre Damit në Paris, e dëmtuar rëndë dy vite më parë nga zjarri, ka përfunduar. Lajmi është konfirmuar nga enti publik i ngarkuar me punimet në monument, që edhe saktëson se tani fillon nis faza e restaurimit. “Punimet për garantimin e sigurisë dhe konsolidimit kanë nisur më 16 prill 2019, të nesërmen e zjarrit dhe kanë përfunduar sipas kalendarit të përcaktuar”, thuhej në komunikatë. “Katedralja tashmë është e gjitha e sigurt dhe pas kësaj faze nis ajo e rindërtimit. Paralelisht, faza e restaurimit është përgatitur tashmë dhe këtë dimër nis puna. Presidenti Emmanuel Macron kishte premtuar, menjëherë pas zjarrit se katedralja do të rindërtohej brenda pesë vitesh. Kantieri nuk do ta respektojë këtë skadencë por për më 16 prill 2024, katedralja mund të rihapet për besimtarët. Atë ditë, sic kanë njoftuar zyrtarët, do të kthehet në katedrale edhe një meshë. Tani do të përzgjidhen kompanitë që do të marrin pjesë në punimet e rindërtimit.

Top Channel/ Lista Serbe nis shantazhet: Pa Asociacion, nuk do të ketë as institucione në Kosovë!
19/10 17:20
Top Channel/ Habit shkencëtari i Harvardit: “Universi ynë është krijuar në laborator”!
19/10 17:19
Top News – Dënim nëse ofendon presidentin / Turqisë i kërkohet ndryshimi i ligjit
19/10 16:06
Top News – Park ekstrem lojërash / Arabi Saudite, frymëzim nga nafta…
19/10 16:04
Top News – Ngjarje makabër në Itali / ’Muros’ nënën e vdekur për të marrë pensionin
19/10 16:03
Top Channel/Kapet jahti me 5.2 tonë kokainë: 200 mln euro, ngarkesa më e madhe prej vitesh!
19/10 15:40
Top Channel/ Rusia inskenon pushtimin e Ukrainës, Shtetet e Bashkuara: “Kievi na ka ne”!
19/10 15:40
Top News – Sulmi me hark dhe shtizë… / Norvegji, viktimat ishin qëlluar me thikë
19/10 15:27
Top News – Nuk ishte raketë hipersonike…! / Kina përegënjeshtron: Testuam një raketë hapësinore
19/10 15:26
Top News – ‘BE po na bën shantazh’ / Kryeministri polak: Nuk do të ketë ‘Polexit’
19/10 14:52
Top News- Alarm nga shkencëtarët/Varianti i ri Delta+ më ngjitësi që nga fillimi i pandemisë
19/10 14:50
Top Channel/ Kapet jahti me 5.2 tonë kokainë: 200 mln euro, ngarkesa më e madhe prej vitesh!
19/10 14:16
Top Channel/ Turqia “luftë me të gjithë”, thërret ambasadorët e 10 vendeve perëndimore!
19/10 14:00
Top News – Inskenoi rrëmbimin e tij në Itali / Britaniku donte të lante borxhet me paratë e familjes
19/10 13:42
Top News – Bëhet nënë në moshën 70 vjeçare / Doktorët i kishin thënë se nuk mund të bënte fëmijë
19/10 13:34
Top News – 5.2 tonë kokainë në një jaht / Konfiskim rekord në Portugali, vlente 200 mln euro
19/10 13:32
Top News-‘Jam kërcënuar 3 herë më jetë’/Zëvendëskryeministri britanik zbulon sulmet ndaj tij
19/10 13:30
Top News – Fëmijët sillen keq… / Ndërshkime për prindërit, gati ligji në Kinë
19/10 13:24
Top News – Shpërthen telefoni, vdes 11 vjeçari / Po karikonte aparatin gjatë mësimit online
19/10 13:22
Top News- Teston dy raketa balistike / Koreja e Veriut ‘mbjell’ frikë, bien në ujërat pranë Japonisë
19/10 13:21