Top News – Një margaritar i rrallë në Evropë/ Vjosa, lumi që tërhoqi edhe vëmendjen e hollywood-it
15/04/2021 12:57

Lumi i vjosës, një nga të fundit lumenj të egër të evropës, rrjedh pa pengesa nga burimi i tij në greqinë veriperëndimore në detin adriatik. Qeveria e Shqipërisë më herët kishte paralajmëruar se do ta kthente luginën e Vjosës në një park kombëtar, por sipas shoqatës për mbrojtjen e mjedisit, EcoAlbania, projekti i qeverisë shqiptare i ka përjashtuar nga mbrojtja zonat përreth hidrocentraleve të planifikuara.Veç hidrocentraleve, ekspertët e shohin të rrezikuar ekosistemin e Vjosës, me ngritjen e aeroportit të Vlorës. Vjosa, është një nga lumenjtë e fundit të virgjër të evropës, me një nga ekosistemet më të spikatura në kontinent. “Në një kohë kur habitatet natyrore dhe biodiversiteti në evropë dhe në botë, ëhstë nën rrezik, Vjosa është një dhuratë e madhe, jo vetëm për shqipërinë por edhe për të gjithë evropën” do të shkruante edhe Michael Succoë, fitues i çmimit alternativ të Nobel-it, në një letër të hapur kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama ku i bënte thirrje atij për fillimin e projektit të Parkut të Kombëtar të Vjosës. I mbështetur edhe nga të tjerë fitues të këtij cmimi, Profesori Succov, nënvizonte se rreth 30 projektet e HEC-eve përgjatë lumit, përbëjnë rrezik për ekosistemin. Rreth 36 organizata mjedisore i janë drejtuar për këtë cështje që nga shkurti e deri më tani, qeverisë së shqipërisë, ndër ta edhe aktori i hollivudit, Leonardo di Caprio.

Top News – Po bënte video për në TiK Tok/ Humb jetën tragjikisht 10 vjeçari në Shkodër
06/05 20:45
Top News – Infektimet në të njëjtat nivele/ 91 raste të reja dhe 3 viktima në 24 orë
06/05 20:05
Top Channel/ “BE destinacioni ynë” Rama nga Italia: Erdogan s’ka influencë në Shqipëri!
06/05 19:58
Top Channel/ Studentët në auditore/ 120 mijë studentë edhe 3 javë kohë nga nisja e provimeve
06/05 19:57
Top Channel/ Vaksinimi, Shqipëria lë pas vendet e BE. Të dhënat e “Our World in Data”
06/05 19:56
Top Channel/ Pasaporta e vaksinimit. Ekspertët e shëndetësisë: Shqiptarët s’do pengohen të udhëtojnë
06/05 19:53
Top Channel/ “Basha të bëjë zgjedhje të lira në PD”/ Agron Duka: Gabimet t’i shikojmë te vetja
06/05 19:52
Top Channel/ Miratohet hetimi Metës/ Komisioni votohet të premte. Meta s’shkon të flasë: Kam axhendë
06/05 19:49
Top Channel/ Ish polici vret gruan para gjykatës/ Elbasan. Plagosen edhe dy kalimtarë
06/05 19:47
Top Channel/ Vetëvaret për videon në TikTok/ Shkodër, humb jetën aksidentalisht një fëmijë 10 vjeç
06/05 19:43
Top News – ’Rama dhe Basha po negociojnë’/ Imami: Vrima e miut 500 grosh po bëri koalicion me PS
06/05 19:17
Top Channel/ Tiranë/ Digjet një makinë afër parkut të liqenit artificial
06/05 19:15
Top Channel/ Greqia mbështetëse kryesore në rrugën europiane të Shqipërisë drejt integrimit në BE
06/05 17:24
Top Channel/ Gjykata e Fierit vendos masën e sigurisë për shefin e sigurimit teknik
06/05 16:44
Top News – Zamira që ‘fundosi’ ish-ministrin/ ‘Jam betuar për drejtësi mbi arkivolin e djalit’
06/05 16:43
Top Channel/ Ish-polici vret gruan para gjykatës Elbasan, policia arreston autorin.
06/05 16:13
Top Channel/ Grushtet që shkundën drejtësinë/ Gërdeci, sprova e vërtetë e drejtësisë së re
06/05 16:09
Top Channel/ Meta refuzon! Deputetët kërkuan të dëgjojnë Presidentin për nismën e shkarkimit të tij
06/05 15:59
Top Channel/ Shtyhet afati i deklarimit në tatime/ Tatimet japin kohë deri në fund të qershorit
06/05 15:57
Top Channel/ Polifonia që tërheq turistë/ Gjirokastër, në verë priten më shumë festivale
06/05 15:46