Top News – Ndahet Italia për videon e tmerrit/ Prokurorja Bossi: Është shkelur sekreti hetimor
17/06/2021 20:40

Mw pak se një minutë, nga dy kënde xhirimi, një nga brenda dhe një nga jashtë stacionit të mbërritjes. Janë këto, momentet e fundit tronditëse të jetës së katërmbëdhjetë viktimave të masakrës së teleferikut Stresa-Mottarone, e cila ndodhi më 23 maj, të fiksuara në një video që kaloi nga sekret hetimor, në material publik. Sekuencat, të marra nga kamerat e sigurisë të teleferikut, u transmetuan dje, ekskluzivisht, në edicionin e lajmeve të mesditës, në kanalin Rai 3. Ato lanë gjurmët e tyre, duke pasur parasysh ndikimin e lartë emocional, bënë xhiron e botës, dhe ngjallën polemika në lidhje me zgjedhjen gazetareske të bërë nga televizioni shtetëror. Prokurorja e Verbanias, Olimpia Bossi ndërhyri në këtë çështje me një njoftim zyrtar, sepse ato pamje, përtej implikimeve etike, nuk duhet të ishin bërë publike për arsye që lidhen me hetimin. “Është e vërtetë që veprimet e të dyshuarve nuk janë më të mbuluara nga sekreti, por është po aq e vërtetë, se xhirimet që janë objekt i polemikës lidhen me një procedim që i nënshtrohet hetimeve paraprake, një aspekt që i bën ato të papublikueshme, as plotësisht dhe as pjesërisht, siç përcaktohet nga neni 114 paragrafi 2 i kodit të procedurës penale,” tha prokurorja Bossi.

Top Channel/ Brezi i rrezikuar koralor i Australisë nuk merr mbrojtjen e UNESCO
23/07 22:37
Top Channel/ Zonja e parë Jill Biden vjen të takojë perandorin japonez Naruhito
23/07 22:36
Top Channel/ 10 vjet nga vdekja e kantautores britanike Amy Winehouse
23/07 22:36
Top News – Erdogan flet me vështirësi/ Dalin pamjet, dyshime për kancer dhe epileps
23/07 22:32
Top News – ‘Skanohet’ planeti Mars/ Shkencëtarët kan tani të dhëna të sakta
23/07 22:26
Top News – Shembet ura në Siberi/ Bllokohet hekurudha më e gjatë në botë
23/07 22:25
Top News – Tragjedi pranë ishullit grek/ Mbytet anija me emigrantët afër Kretës
23/07 22:23
Top News – Shpejtësia i bën gropën shqiptarit/ Kapet në makinë me 2 mln euro kokainë dhe një rumune
23/07 20:38
Top News – Italia sërish nën kufizime/ Qeveria merr masa të reja pas rritjes së infektimeve
23/07 20:36
Top Channel/ Infektohen edhe të vaksinuarit/ SHBA, autoritetet paralajmërojnë për Delta-n
23/07 20:32
Top Channel/Shfaqet variant ri në Angli/Vaksinat Pfizer & AstraZeneca të afta kundër variantit delta
23/07 19:30
Top News – ‘Delta më i ashpër se Covid-19’/ Drejtoresha amerikane ngre alarmin, kërkon vaksinim
23/07 18:02
Top Channel/ Hamburg, shpërthen revolta në aeroport-16 makina policie për të qetësuar shqiptarët!
23/07 15:52
Top Channel/ U mbrojt 9 muaj nga Covid, e përplas kamioni ditën që del nga shtëpia
23/07 15:36
Top Channel/ U lye me baltë gjatë përmbytjeve, pushohet nga puna gazetarja gjermane!
23/07 15:18
Top Channel/ Nisin Lojrat Olimpike të Tokios, ceremoni madhështore me stadiumin bosh!
23/07 15:05
Top Channel/ Tornadoja e rërës ndjek arbitrin në fushë, komentatori s`i beson syve!
23/07 14:48
Top Channel/ Furgoni bie nga 6 metra lartësi, dëshmitarët: “Shoferi po e lëvizte kokën cuditshëm”!
23/07 14:03
Top News-Të shtëna pranë Shtëpisë së Bardhë/ Plagosen 2 persona, alarmohen klientët e restorantit
23/07 13:59
Top Channel/ Një javë luftë me ariun, policia shpëton burrin e sfilitur!
23/07 13:57