Top News – NATO ‘betohet’ për Ukrainën! / Rusia intensifikon sulmet, bombardime të jashtëzakonshme
30/06/2022 11:45

Lisiçansku vazhdon të jetë shënjestër e artilerisë së rëndë ruse, pasi zyrtarët rajonalë në lindje të Ukrainës, kanë thënë se ky qytet është subjekt i bombardimeve “të jashtëzakonshme”. Lisiçansku është qyteti i fundit që kontrollohet nga forcat ukrainase në lindje të shtetit. Udhëheqësi i administratës ushtarake për rajonin e Luhanskut, Serhiy Hayday, ka thënë se Lisiçansku, “është duke u bombarduar vazhdimisht me armë të mëdha” nga forcat ruse, të cilat po tentojnë të rrethojnë këtë qytet, meqë Moska synon të ketë kontrollin e gjithë Donbasit – rajon industrial në lindje të Ukrainës. Pas disa javësh luftime, si pasojë të cilave kanë vdekur qindra njerëz, Moska ka marrë kontrollin e Severodonjckut, po ashtu qytet në lindje të shtetit, dhe tani ka cak Lisiçanskun. “Luftimet janë duke vazhduar në hyrje të qytetit. Ushtria ruse është duke tentuar të sulmojë vazhdimisht”, ka thënë Hayday për televizionin ukrainas. “Tani është piku i luftimeve. Frekuenca e bombardimeve është e jashtëzakonshme”, ka thënë Hayday, duke shtuar se në qytet janë ende 15,000 civilë, në qytetin që para luftës kishte mbi 100,000 banorë. Ministria britanike e Mbrojtjes, ka thënë në përditësimin e saj të fundit, më 30 qershor, se luftimet në Lisiçansk tani janë të fokusuara afër rafinerisë së naftës, rreth 10 kilometra në jugperëndim të qendrës, duke shtuar se forcat ukrainase vazhdojnë të mbajnë pozicionet e tyre pas tërheqjes nga Severodonjecku.

Top Channel/Rasti i parë i transmetimit të lisë së majmunit nga njeriu te qeni.OBSH:Asgjë e papritur
18/08 10:20
Top Channel/Centrali bërthamor në rrezik/NATO thirrje Rusisë:Lejoni inspektimin e OKB në Zaporizhia
18/08 09:55
Top News – Parisi shndërrohet në ‘Venecia’!/Zjarr në Portugali, moti merr kthesën e papritur!
17/08 21:00
Top News – Sheiku arab udhëton me autobus/Dëshiron të duket si një njeri i zakonshëm për pushime
17/08 19:36
Top News- Një ‘fashiste’ në krye të Italisë!/Kush është Giorgia Meloni dhe a do marrë pushtetin
17/08 18:26
Top Channel / “Kërkojmë dy idiotë”/ Kryetari i bashkisë së Venecias kërkon djemtë që bënë sërf
17/08 17:46
Top News- Zbulohet sekreti që fshihte Joe Biden/E dinte që në 2021 që do të kishte luftë në Ukrainë
17/08 16:28
Top News- Kina i vjen në ndihmë Putin/ Pekini dërgon trupat ushtarakë për stërvitje në Rusi
17/08 16:02
Top Channel/ Kaos në Paris. Stuhia e dhunshme përmbyt kryeqytetin francez
17/08 15:52
Top News – 100 banka, 1000 të dyshuar! Mashtrimi më i madh tatimor në Gjermani, kancelari në qendër
17/08 15:46
Top News – NASA ‘niset’ drejt Hënës / Raketa gjigante gati për fluturimin inaugurues
17/08 15:45
Top Channel/ Treni ngec mes flakëve në Spanjë, pasagjerët thyejnë xhamat për të dalë
17/08 15:41
Top News – Një S-400 i dytë rus në Turqi / Sistemi raketor i mbrojtjes që e përplasi me SHBA
17/08 15:24
Top News – Zhduket Dubai, ‘e gëlltit’ pluhuri / Stuhi rëre mbi qytet, apeli: Qëndroni në shtëpi
17/08 14:46
Top News – ‘Avullon’ liqeni Garda / Italia po përvëlohet, thatësira më e madhe në dekada
17/08 14:08
Top News – Rusia prezanton ‘arsenalin’ / Forum ushtarak afër Moskës, promovohen armët ruse
17/08 14:06
Top News-6 qytetet më të lira në botë / Nga Bursa në Sofje, ja sa kushton për një muaj
17/08 13:34
Top News – SHBA stërvitet me Seulin / Koreja e Veriut kërcënon, lëshon dy raketa
17/08 13:08
Top News – Izraeli ‘apartejd’ ndaj palestinezëve / Deklarata e Abbas në Gjermani ndez polemika
17/08 13:06
Top News – Rusia hakmerret për Krimenë… / Ndizet lufta në Donetsk dhe Harkiv, bombat nuk ndalen
17/08 13:05