Top News – Mediat Greke, Haga/ Ok për ne, problem mbetet Turqia
20/10/2020 19:18

Mediat greke e kanë komentuar si pozitive dakortësinë e arritur me Shqipërinë për ta zgjidhur ngërcin e hershëm të cështjes së detit me palë të treta, përkatësisht Gjykatën Ndërkombëtare të drejtësisë në Hagë. Nisur nga fakti që Gjykata Kushtetuese në Shqipëria nuk është aktualisht funksionale, hendeku ishte I qartë, sipas një pjesë të shtypit grek qe shfaq serish nje droje te hershme lidhur me Turqine. Kështu sipas mediave në vendin fiqnj, është e qartë se Ankaraja nuk e dëshiron zgjidhjen e e një tjetër cështjeje të mbetur pezull mes Greqisë dhe një vendi fqinj të saj. “Nga Athina, vërehen me shqetësim iniciativa të ndryshme shqetësuese turke lidhur me Shqipërinë fqinje , të tilla si, për shembull, shtrirja e nje skele në portin e Vlorës për përdorimin e marinës turke,”– thuhet në një artikull. CNN grek thekson se kjo marrëveshje bazohet në angazhimin e palëkundur të të dy vendeve ndaj legjitimitetit ndërkombëtar dhe parimit të zgjidhjes paqësore të mosmarrëveshjeve. Ai citon ministrin e jashtëm grek Nikos dendias të pohojë mes të tjerash se “nuk duhet humbur kohë. Kemi arritur shumë në marrdhëniet tona dhe e kemi vetë në dorë që t`I cojmë ato një hap më tej”.

Top News – Gjendja e krizës/ Shkupi e zgjat për 6 muaj
01/12 21:14
Top News – Sulmohet Zoran Zaev/ `Shiti interesat kombëtare`
01/12 18:54
Top News – Greqi, digjet fëmija/ Tragjedi në një familje Shqiptare
01/12 17:41
Top News – Greqi, vdes 16-vjeçari/ Banesa u përfshi nga flakët
01/12 16:05
Top News – Negociatat me BE-në/ Ende asnjë datë për Shqipërinë
30/11 16:42
Me pistoletë e kokainë në çantë, arrestohet këngëtari i famshëm Notis Sfakianakis
30/11 12:25
Top News – VV fiton Podujevën/ Lista serbe, Mitrovicën e Veriut
30/11 12:23
Top News – Pendarovski: Pak shanse për çeljen e shpejtë të negociatave me BE
30/11 12:21
Top News – Këngëtari i famshëm grek/ Policia e kapi me armë dhe drogë
30/11 10:44
Top News – Mali i Zi dhe Serbia dëbojnë ambasadorët e njëri-tjetrit
29/11 13:20
Top News – Kaloi pikun e covid/ Stabilizohet gjendja ne Maqedoni
27/11 18:24
Top News – Maqedonia e veriut/ 30 viktima, 1160 raste të reja
26/11 23:04
Top News – Në mes të kuvendit Serb/ Deputeti nxjerr flamurin shqiptar
26/11 19:36
Top News – Varhelyi për tërmetin/ BE mbetet në krah të shqipërisë
26/11 16:21
Top News – 1200 viktima në nëntor/ Greqia shtyn mbylljen e kufijve
26/11 15:17
Top News – Nuk me pyeti njeri!/ Hoti për konsullin në Pragë
26/11 13:13
Mal i Zi ndalon qarkullimin Nga sot asnjë lëvizje nga ora 19.00 deri në 05.00, çdo ditë
25/11 20:05
Top News – Mali i Zi mbyll kufirin/ Kalimi vetëm me testin serologjik
25/11 18:34
Top News – Varreza e re masive/ Serbët duan ta kalojnë në heshtje
25/11 12:59
Top News – Maqedonia e veriut/ Bien vdekjet, rriten infektimet
24/11 21:37