Top News – Kosova, ‘frikë’ për dimrin / Paralajmërohet krizë energjetike, qeveria merr masa
12/08/2022 12:22

Kosova po bëhet gati për një dimër sfidues për shkak të krizës energjetike në botë dhe rritjes së çmimit të importeve që janë të domosdoshme meqë vendi nuk i përballon dot nevojat me prodhimin e brendshëm. Zëdhënësi i Kompanisë për Shpërndarjen e Energjisë Elektrike në Kosovë, Viktor Buzhala, tha se aktualisht çmimi mesatar i energjisë është 500 euro për një megavat, një çmim pesë herë më i lartë se vitin e kaluar. “Tani çmimet janë në qiell dhe është shumë e vështirë edhe të sigurohet energjia elektrike me këto çmime. Ndaj ka të dhëna se na pret një dimër shumë i vështirë”, tha ai. Sipas Buzhalës gjatë dimrit mbi 70 për qind e energjisë elektrike shpenzohet për ngrohje.“Ndryshimet duhet të fillojnë tani, qytetarët duhet t’i përgatisin kaldajat apo sistemet e tyre të ngrohjes për forma alternative, si lëndët djegëse dhe format tjera në mënyrë që të lehtësohet sistemi. Ndryshe, do të jetë shumë e vështirë, pasi që kjo krizë në të cilën vetëm jemi aktualisht, do të vijë duke u thelluar me rritjen e kërkesës dhe rritjen e pritshme të çmimeve”, tha ai. Edhe vetë qytetarët e kosovës, thonë se janë të ndërgjegjshëm për krizën energjetike dhe vështirësitë që i presin.

Top News – Protestë në oborrin e shkollës / Kosovë, prindër e nxënës kërkojnë fillimin e mësimit
26/09 16:07
Top News – Më në fund…liberalizimi i vizave / Lajm i mirë për Kosovën, BE në rend dite më 13 tetor
26/09 14:58
Top Channel/Prindërit protestë para shkollës “Faik Konica” në Prishtinë,kërkojnë rifillimine mësimit
26/09 13:13
Top News – Kurti rizgjidhet kryetar i Vetëvendosje/Merr 99 për qind të votave në garën pa rival
26/09 10:16
Top News-Ekzekutohet 37 vjeçari në Prishtinë/Kapet autori, policia sekuestron dhe armën e krimit
25/09 18:02
Top News – Asnjë kandidat përballë Albin Kurtit/Vetëvendosje mban zgjedhjet e brendshme
25/09 14:15
Top News – A po furnizohet Kosova me armë nga partnerët!Serbia ngre alarmin, pse po dërgojnë raketa!
24/09 19:16
Top News – Kosova, drejt liberalizimit të vizave! / Çekia “ndez motorët”, çfarë pritet më 13 tetor
24/09 17:06
Top Channel/ Greva, afrohen palët, qeveria e Kosovës zotohet se do shqyrtojë kërkesat e mësuesve
24/09 12:43
Top News – 300 mijë nxënës ende pa mësim / Kosovë, kuvendi rrëzon rezolutën për grevën
23/09 17:48
Top Channel/ Kosova heq salsiçet “Wudy”. Pas alarmit në Itali dhe Shqipëri nuk shiten më
22/09 15:25
Top Channel/ Kosova heq “Wudy” nga tregu! Pas alarmit në Shqipëri nuk shiten më salsiçe
22/09 12:50
Top News-‘Shpata e Artë’ e NATO-s, në Kosovë/Frikë për ‘shpërthim’ të ri, stërvitje me trupa rezervë
22/09 12:12
Top News – Kosova në NATO, qëllim strategjik / Osmani takon Stoltenberg: Garanci sigurie në Ballkan
22/09 12:06
Top Channel/ Program për mbrojtje kibernetike/ Nis vitin e ardhshëm në Ballkan, investim i BE
21/09 19:40
Top News- NATO merr vendim, 500 trupa shtesë në Kosovë!/KFOR në gatishmëri për tensione në veri
21/09 18:56
Top News- Kurti alarm për sulmet kibernetike/‘Rrezik për sigurinë kombëtare, rajoni në shënjestër’!
21/09 18:25
Top News- Një ‘ushtri’ me shqiptarë në Hagë/Në pritje të vendimit për Thaçin e ish-luftëtarët e UÇK
20/09 20:52
Top News-NATO gati të dërgojë trupa shtesë në Kosovë/Aleanca përgatitet për tensione të reja në Veri
20/09 16:57
Top Channel/ Kosova eksporton 90mln euro mallra në Shqipëri në janar-gusht, rritje prej gati 40 %
20/09 12:52