Top News – Komandanti amerikan paralajmëron/ Forcat afgane përballen me një dështim të mundshëm
23/04/2021 11:57

Tërheqja e trupave amerikane dhe atyre të NATO-s nga Afganistani mind ti cojë forcat afgane drejt një dështimi të mundshëm. Paralajmërimi ëhstë dhënë nga komandanti i forcave amerikane në lindjen e mesme dhe azinë jugore dhe bien ndesh me garancitë që kanë dhënë zyrtarë të tjerë amerikanë si dhe Presidenti afgan Ashraf Ghani, që në një postim në Tëitter shprehu besim tek forcat e vendit të tij. Komandanti i Forcave Amerikane në Lindjen e Mesme dhe Azinë Jugore thotë se tërheqja e forcave amerikane dhe atyre të koalicionit nga Afganistani mund të çojë në një kolaps përfundimtar të forcave të sigurisë së vetë këtij vendi. Gjenerali i Komandës Qendrore amerikane Kenneth "Frank" McKenzie u tha ligjvënësve të enjten se prania e rreth 10,000 trupave amerikane dhe të koalicionit u ka mundësuar forcave afgane të sigurisë të ruajnë një balancë forcash me Talibanët, por që gjërat mund të ndryshojnë me shpejtësi kur ato të mbeten vetëm.

Top Channel/ Bomba izraelite shkatërron ndërtesën 12-katëshe në Gaza – Pa koment
11/05 21:24
Top Channel/ Berberi në Pakistan ofron prerje flokësh me zjarr e hanxharë mishi – Pa koment
11/05 21:23
Top Channel/ Autoritetet franceze bllokojnë hyrjen në fshatin e vrasjes së dyfishtë Cervennes
11/05 21:23
Top Channel/ Protesta në Afrikën e Jugut për vdekjet e sulmeve izraelite në Palestinë – Pa koment
11/05 21:22
Top Channel/ Mijëra emigrantë kanë mbërritur në ishullin italian të Lampedusa – Pa koment
11/05 21:21
Top Channel/ Nëntë të vdekur në masakrën e shkollës në qytetin rus të Kazan – Pa koment
11/05 21:21
Top Channel/ Marina e SHBA monitoron afrimin e barkave iraniane në ngushticën e Hormuz – Pa koment
11/05 21:20
Top Channel/ Inaugurohet ura gjigante ndërkufitare mes Botswana e Zambia – Pa koment
11/05 21:19
Top News – Negociatat, ende nuk ka një datë! Zbardhet kushti i vetëm i ke për Shqipërinë
11/05 19:53
Top News – Golden Globes në krizë/ Tom Cruise kthen çmimet, NBC pezullon ceremoninë
11/05 18:35
Top News – Nuk formohet dot qeveria/ Bullgari, presidenti shpall zgjedhje te parakoheshme
11/05 18:35
Top News – Babai më pjellor në botë/ Është nga zimbabveja, ka 16 gra dhe 151 fëmijë
11/05 17:48
Top News – ‘Duke pritur Godonë’/ Rama ironizon çeljen e negociatave me BE
11/05 16:47
Top News – Presidenti, SPAK për paratë e pista/ Meta, nga konferencat…tek postimet në Facebook
11/05 16:46
Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05 16:46
Top News – Kishat gjermane sfidojnë Papën/ Bekojnë martesat e çifteve gay në shenjë proteste
11/05 16:19
Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05 16:18
Top News – Për të parën herë e vetme… / Mbretëresha Elisabetë pa bashkëshortin në parlament
11/05 16:18
Top News – ‘Rizgjohet’ Çernobili/ Çarje të reja bërthamore në reaktorin numër 4
11/05 15:57
Top News – ‘Do ta zhysim Izraelin në ferr’/ Hamasi kërcënon pas vrasjes së 9 fëmijëve në Gaza
11/05 15:57