Top News – Kina ‘mbyt’ një tjetër zë të lirë/ Hong Kong, mbyllet gazeta prodemokratike Apple Daily
23/06/2021 22:30

Në Hong Kong, kompania që zotëron gazetën pro-demokraci Apple Daily, njoftoi të mërkurën se do të ndalë botimin e saj këtë javë. Kompania Next Digital është një ndër pronarët më të mëdhenj të grupeve mediatike në Hong Kong. Ajo nxori të mërkurën një deklaratë për shtyp ku njofton se botimi i gazetës në shtyp dhe në formë dixhitale nuk do të vazhdojë përtej 26 qershorit, duke shtuar se “rrethanat aktuale në Hong Kong” u bënë shkak për këtë vendim. Grupe mediatike lokale njoftuan se pritet që gazeta Apple Daily të nxjerrë numrin e fundit të enjten. Apple Daily dhe botuesi i saj 73-vjeçar, Jimmy Lai i cili themeloi dhe zotëron kompaninë Next Digital, kanë qenë në shenjestër të autoriteteve të Hong Kongut që kur Kina vuri në zbatim ligjin e ashpër të sigurisë kombëtare vjet në qershor në përgjigje të protestave masive anti-qeveritare të 2019-ës. Zyrat e gazetës u bastisën vjet në gusht pasi zoti Lai u arrestua nën dyshimet për komplot me forca të huaja. Vendimi për të mbyllur gazetën Apple Daily merret një javë pasi mbi 500 policë bastisën zyrat e gazetës dhe arrestuan kryeredaktorin Ryan Laë dhe katër drejtues të tjerë të gazetës dhe kompanisë, Next Digital. Zoti Lai aktualisht po vuan një dënim me 14 muaj burgim për pjesëmarrje në tubime të paatorizuara në 2019. Zotërimet e tij në kompaninë Next Digital u ngrinë nga qeveria në maj. Njoftimi për mbylljen e gazetës Apple Daily vjen në një kohë kur 24-vjeçari nga Hong Kongu Tong Ying-kit, u bë i pandehuri i parë që del në gjyq nën akuza të ngritura në bazë të ligjit të ri për sigurinë kombëtare. Zoti Tong akuzohet për terrorizëm dhe nxitje të lëvizjes për pavarësi pasi kishte vënë në motoçikletën e tij një flamur ku shkruhej “Liri për Hong Kongun, Revolucioni i epokës sonë”, një parullë që mori popullaritet gjatë protestave masive të 2019 që u pasuan me miratimin e ligjit për sigurinë kombëtare. Nëse shpallet fajtor, ai mund të dënohet me burgim të përjetshëm.

Top Channel/ Dasma kthehet në tragjedi, rrufeja vret 17 të ftuar
05/08 12:05
Top Channel/ Rregullat e reja! SHBA nuk do të lejojë hyrjen e të pavaksinuarve
05/08 11:50
Top Channel/ Pfizer pritet të marrë miratimin e plotë në shtator
05/08 11:17
Top Channel/ Nuk ndalet Rihanna! Zyrtarisht miliardere
05/08 10:38
Top News-Mbante tankun në shtëpi/ Gjermani, gjobitet me 250 mijë euro pensionisti
05/08 10:33
Top Channel/ Disa shtete planifikojnë dozën e tretë të vaksinës, OBSH i kritikon:Po vendet e varfra?
05/08 02:13
Top Channel/ Francë, flamingot dynden drejt kriporeve, ekspertët analizojnë gjendjen shëndetësore
04/08 22:52
Top News-1 vit nga shpërthimi i Beirutit/ Qytetarët në protestë, kërkojnë drejtësi
04/08 22:06
Top News – Përmbytjet rrezikojnë globin/Ndryshimet klimatike, pasoja të rënda deri në 2030
04/08 22:06
Top Channel/ Nuk është muzika! Çfarë e bëri Rihannën miliardere?
04/08 21:47
Top Channel/ Dua Lipa po i djeg pushimet në jug! Daily Mail, disa shkrime për artisten e Shqipërinë
04/08 21:41
Top News – Kundër dozës së tretë të vaksinës/OBSH-të pezullohet deri në fund të shtatorit
04/08 21:39
Top News-Lojërat Olimpike të Tokios/ Shkon në 322 numri i personave të infetkuar
04/08 21:38
Top News-160 zjarre, nën kontroll/ 14 ende aktive, vijon puna për shuarjen e flakëve
04/08 19:24
Top News-Miqtë i ka bërë armiq/ Aktorja e njohur tregon arsyen, çuditen fansat
04/08 18:16
Top News – Pozuan me pacientët pa ndjenja gjatë operacionit, ndëshkohen mjekët
04/08 17:31
Top News – Pamje horror! ‘I fusin drogë në alkool’ ja si çmendet adoloshentja…
04/08 16:16
Top Channel/Me granatë në dorë.Burri futet në ndërtesën qeverisëse në Kiev,kërcënon do e shpërthejë
04/08 16:09
Top News – Perëndimi nën kërcënim / Al Kaeda bashkohet me talibanët, djep i ri xhihadi
04/08 15:51
Top News – Alarm kombëtar! Sulmi i rrezikshëm nga hakerat, thirrje qeverisë
04/08 15:48