Top News – Kina, gati për luftë…! / 19 avionë ushtarak në hapësirë ajrore taivaneze
23/09/2021 14:33

Frika për një konfrontim të ri po rritet pasi Kina dërgoi 19 avionë të tjerë ushtarakë në hapëisrën ajrore të Tajvanit. Forca ajrore tajvaneze u ngrit menjëherë në fluturim për të paralajmëruar avionët kinezë që kishin hyrë në zonën e mbrojtur ajrore të ishullit, të tërhiqeshin. Mes avionëve kinezë ishin bombardues 12J-16 si edhe dy avionë bërthamor H-6 – tha ministria tajvaneze e mbrojtjes. Kjo vjen dy ditë pasi kina dërgoi 10 avionë ushtarakë në hapësirën ajrore të Tajvanit ndërkohë që në vetëm dy javë, janë regjistruar 15 fluturime të tilla. Kina ka intensifikuar taktika të tilla gjatë viteve të shkuara duke dërguar në mënyrë të përsëritur avionët e saj në zonë. Avionët kinezë janë gjurmuar nga autoritetet tajvaneze 155 herë deri më tani, këtë vit, në hapësirë ajrore tajvaneze. Kina e konsideron Tajvanin pjesë të territorit të saj dhe ka kërcënuar se do të përdorë forcën për ta vënë atë nën kontroll. Ndërkohë tajvani ka kryer së fundmi stërvitje ushtarake në mesin e frikës se kina po krijon koronaviruse si armë biologjikë në përgatitje për luftën e tretë botërore.

Top News- ‘BE, fajtorja e vetme’/‘Der Spiegel’ paralajmëron konflikt të ri në Ballkan
25/10 20:11
Top News- BE ndarje ideologjike për Kosovën/Ish-diplomati shpjegon përplasjet brenda unionit
25/10 20:09
Top News-BE do të ketë ushtrinë e saj…/Planet e unionit alarmojnë NATO-n
25/10 19:11
Top News – Rritet çmimi i ‘bagetës’-s / Alarm i kuq në Francë për bukën simbol
25/10 19:08
Top News- Dy ushtri afër kufirit turk / Greqia dhe Egjipti bashkohen kundër Ankarasë
25/10 18:05
Top Channel/ Italia zgjat masat e udhëtimit, si preket Shqipëria nga rregullat anti-Covid!
25/10 16:05
Top News- Dy ushtri afër kufirit turk/Greqia dhe Egjipti bashkohen kundër Ankarasë
25/10 15:37
Top News – ‘Nuk e duroj dot më gruan!’ / Itali, shqiptari i dëshpëruar kërkon të burgoset
25/10 15:11
Top Channel/ “Kanë dashur të vrasin Vuçiçin”, dyshime se është dikush i brendshëm!
25/10 14:47
Top News – Ed Sheeran pret albumin e ri / …në karantinë; pozitiv me Covid 19
25/10 14:43
Top News – Nëse BE i shpall luftë Polonisë… / Kryeministri Morawiecki: Do të mbrohemi me cdo armë!
25/10 14:23
Top News – ‘Çarja e madhe’ Gjermani-Turqi / Berlini i shqetësuar për raportet diplomatike
25/10 14:22
Top Channel/ U kap në Kolumbi, bosi më i madh i drogës- lidhje me kriminelët në Ballkan!
25/10 14:17
Top News – Aktori i serialit ‘Friends’ / Ndahet nga jeta ‘Gunther’, ishte 59 vjeç
25/10 14:14
Top News – Michael Jordan vendos rekord / Atletet e tij shiten për 1.47 milionë dollarë
25/10 14:07
Top News – 500 ushtarë për ta arrestuar / ’Mbreti’ i kokainës do të ekstradohet në SHBA
25/10 14:06
Top Channel/ Krijohet “cikloni-bombë”, ekspertët: U bashkua me një “lumë atmosferik”!
25/10 14:01
Top News – Po hyjmë në dimrin e dytë në pandemi… / Kaos në lindje, pasiguri në Evropën perëndimore
25/10 13:55
Top News – Sundimtari i Arabisë Saudite… / ’Psikopat që përbën kërcënim për planetin’
25/10 13:54
Top Channel/ Angli, tropojani “mbret” i shtëpive të barit në rrjetën e Daily Mail
25/10 12:45