Top News – KFOR të ‘dëbojë’ policinë e Kosovës / Daçiç kundër NATO-s, ‘Ushtria jonë në gatishmëri!’
29/05/2023 11:20

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiç, tha se detyrë e KFOR-it është të ndalë aktet e njëanshme të Prishtinës, e jo të pengojë punonjësit të hyjnë në ndërtesat komunale. “Tani po i ruajnë kryetarët me pretekstin e ruajtjes së paqes. Duket se po i ruajnë nga pronarët e objekteve, serbët, nga ata që punojnë atje, që janë të punësuar atje. Shqiptarët nuk mund të jenë kryetarë në komunat serbe, ku serbët nuk i kanë zgjedhur”, tha Daçiç. Ai shtoi se forcat e armatosura të Serbisë janë në gjendje gatishmërie. Autoritetet serbe kanë vendosur që forcat e tyre të armatosura të mbeten në nivelin më të lartë të gatishmërisë deri në një njoftim të radhës, për shkak të situatës në veri të Kosovës. Këtë mëngjes, grupe serbësh lokalë protestuan sërish në veri duke kundërshtuar kryetarët e rinj shqiptarë të Leposaviçit, Zubin Potokut dhe Zveçanit. Atje ishte edhe kryetari i Listës Serb, Goran Rakiq, i cili i kërkoi ushtarëve të KOFR-it që të largojnë Policët e Kosovës, gjë që u refuzua. Përveç pjesëtarëve të Policisë së Kosovës, në veri ka prezencë të shtuar të pjesëtarëve të misionit të NATO-s në Kosovë, KFOR. Të premten, serbët e veriut u përballën me Policinë e Kosovës në Zvecan, ku pati edhe të shtëna armësh, gaz lotsjellës dhe bomba shokuese, pasi kjo e fundit po ndihmonte kryetarët e rinj të hynin në zyrat komunale. Hyrja e tyre në ndërtesat komunale nga faktori ndërkombëtar u cilësua si “hyrje me forcë” dhe nga Qeveria e Kosovës u kërkua që të mos ndërmarrë “hapa të njëanshëm dhe destabilizues”.

Top News – E tërheq zvarrë eskavatori, humb jetën i riu shqiptar në Greqi
22/09 15:50
Top News – Gërvalla i përgjigjet Vuçiçit: Pavarësia e Kosovës nuk shkel kartën e OKB-së
22/09 11:36
Top News – Escobar paralajmëron pasoja / I shqetësuar nga mesazhet që vijnë nga Prishtina
22/09 11:26
Top News- Tronditet Mitrovica e Veriut / Shpërthim i fuqishëm në mesnatë në lagjen e boshnjakëve
22/09 10:39
Top News – Shqiptarja kanos të dashurin / Ai e la, ajo e kërcënon me shkop bejsbolli
22/09 08:30
Top News – Greqia e dënoi për 75 euro, shqiptari mbahet në burg edhe pasi ka shlyer dënimin
21/09 19:10
Top News – Hëngrën 300 kg kanabis, ‘çmenden’ delet në Volos
21/09 16:48
Top News – Vuçiç dhe BIA, ‘terror’ në veri / ’Shumë serbë duan të pranojnë pavarësinë, por…’
21/09 14:46
Top News – Vuçiç i përgjigjet Sveçlës: Qesh mirë kush qesh i fundit, ta shohim kush do arrestohet
21/09 11:20
Top News – Escobar, ‘ultimatum’ Albin Kurtit / ‘Dialogu s’ka opsione, Serbia po ruan durimin’
21/09 09:55
Top News – Erdogan takon Mitsotakis, ja pikat për të cilat kanë rënë dakord
20/09 22:34
Top News – Përdhunuan e vranë studenten / Dënohen me burg përjetë shqiptari dhe greku
20/09 21:54
Top News – Edhe Konjufca si Kurti: Lajçak po sillet në mënyrë të papërgjegjshme!
20/09 14:23
Top News – Komandanti i KFOR-it në Beograd / Takon shefin e ushtrisë serbe, për çfarë diskutuan
20/09 14:23
Top News – Kosova do ta arrestojë Aleksandër Vuçiç…nëse hyn në territor pa lejen e Kurtit
20/09 13:56
Top News – Bullgarë, apo maqedonas! / Sherri mes Sofjes e Shkupit zbarkon në Pustec
20/09 13:17
Top News – SHBA kundër Kurtit, krah BE-së / Hovenier e bën të qartë: Kemi besim të plotë
20/09 12:23
Top News – Begaj kërkon dialog / Me Borrell pas dështimit të takimit Kurti-Vuçiç
20/09 10:21
Top News – Eksperti amerikan: SHBA e BE po i krehin bishtin Serbisë
20/09 09:44
Top News – Tha se Lajçak ishte kundër Kosovës / BE ‘zemërohet’ me Kurtin: Akuza të pabaza
19/09 15:26