Top News – Infektimet dhe viktimat/ Britani, vaksinimi po bën që të ‘zbehet’ lidhja
08/04/2021 15:06

Të dhënat tregojnë se programi i vaksinimit në Mbretëri të Bashkuar është duke zbehur lidhjen në mes rasteve të infektimit me koronavirus dhe vdekjeve, kanë thënë shkencëtarët që kanë vëzhguar pandeminë. Një studim ka zbuluar se shkalla e infektimit ka rënë prej muajit shkurt, para se të riniste rritja. Kjo e dhënë është edhe për faktin se njerëzit kanë nisur të qëndrojnë më shumë së bashku, mirëpo numri i vdekjeve nuk ka ndjekur ritmin e njëjtë. Një gjë e tillë nuk ishte vërejtur para muajit janar, kur sapo kishte nisur procesi i vaksinimit.Hulumtimi, i kërkuar nga Qeveria britanike dhe i udhëhequr nga Kolegji Imperial i Londrës, është i bazuar në mostrat e marra në 140,000 persona, të cilët përfaqësojnë popullsinë e Britanisë së Madhe. Në mesin e atyre personave, të cilët janë testuar për koronavirus në periudhën 11-30 mars, 227 kanë rezultuar pozitivë, apo një në 500 persona. Te personat e moshave mbi 65-vjeçare, shkalla e infektimit ka qenë përgjysmë më e vogël, pasi 1 në 1,000 persona ka dalë pozitiv. Sipas shkencëtarëve, uljet janë rezultat i vaksinimit. Deri më tani, autoritetet britanike kanë vaksinuar plotësisht më shumë se 5.6 milionë persona, derisa 31.7 milionë të tjerë, kanë marrë dozën e parë të vaksinës kundër koronavirusit.

Top News – Vullkani i Shën Vincentit/ Ishulli zgjohet nën hi dhe aromë sulfuri
10/04 22:54
Statuja e re e Krishtit merr formë në Rio Grande do Sul në jug të Brazilit – Pa koment
10/04 22:43
Tigrat e bardhë largohen nga kopshti i Argjentinës drejt rezervatit në SHBA – Pa koment
10/04 22:42
Marina britanike qëllon në homazhet ushtarake për Princin Philip – Pa koment
10/04 22:39
Tjetër balenë e vdekur del në brigjet e Bangladesh ne Oqeanin Indian – Pa koment
10/04 22:38
Restaurimi rikthen lavdinë në kupolat e Kalasë së Versajës – Pa koment
10/04 22:37
Pamje te rezidencave mbretërore britanike një ditë pas vdekjes së Prince Philip – Pa koment
10/04 22:31
Të shtënat me topa në Edinburgh të Skocisë, si homazh për vdekjen e Princ Philip – Pa koment
10/04 22:30
Top News – Ndërroi jetë në moshën 99-vjeçare/ Zbulohet dëshira e fundit e princit Philip
10/04 20:29
Top News – Më 17 prill, lamtumira e fundit/ Të shtëna topash e nderime për princin Philip
10/04 20:19
Top News – Në pritje të ‘Defender 21’/ Ushtarët e parë amerikanë mbërrijnë në Shqipëri
10/04 20:18
Top News – Tërmet në Indonezi/ Toka lëkundet me 6 ballë, shtatë viktima
10/04 20:12
Top News – Dy gëzime në një ditë/ Transplant zemre ndërsa bashkëshortja lind…
10/04 20:03
Top News – Dy balena të ngordhura në breg/ ‘Të vrara’ nga mbetjet plastike në det
10/04 20:02
Top News – Irani nuk ndalet/ Fillon testimin enjë centrifuge të re
10/04 20:00
Të Pasurit| Klasifikimi i Forbes 2021| Një miliarder i ri është shfaqur në botë çdo 17 orë |Top News
10/04 17:45
Top News – Akuza për tradhëti të lartë/ Arabia Saudite ekzekuton tre ushtarë
10/04 16:42
Top News – Mjeku ligjor e konfirmon/ Floyd vdiq nga mungesa e oksigjenit!
10/04 16:41
Top News – Gjermania do të marrë Sputnik/ Berlini zyrtar, vaksinat nuk kanë ideologji
10/04 15:04
Londër/ 41 të shtëna topash për princin Philip nga Kulla e Londrës
10/04 14:30