Top News – Gati për sulm…/ Foto satelitore tregojnë mobilizimin rus në kufi
19/04/2021 16:12

Foto të reja satelitore tregojnë mijëra trupa ruse që mblidhen në kufirin me ukrainën, të gatshme ta pushtojnë atë nëse Vladimir Putin jep urdhërin. Përqendrimi i forcave është cilësuar si më i madhi që kur rusia aneksoi territorin ukrainas të krimesë dhe ndezi një luftë mes tyre shtatë vite më parë. Dhe e gjithë kjo vjen ndërsa luftanijet britanike do të lundrojnë drejt detit të zi, muajin e ardhshëm, në mesin e frikës për një luftë mes ukrainës dhe rusisë. Muajt e shkuar në fakt, Putin ka mbledhur dhjetëra e mijëra trupa dhe armatime në zonën e diskutuar të Donbashit, një zonë ku flitet rusisht që tenton të shkëputet nga ukraina që nga 2014.Konflikti në donbash shpërtheu muajt pasi forcat ruse aneksuan gadishullin e krimesë në 2014. Pamjet më të fundit satelitore, tregojnë një kamp gjigand të ushtrisë ruse, rreth 30 km larg Marfivka-s, në krimenë lindore, raporton Der Spiegel. Kampi ndodhet pranë territoreve ukrainase dhe mban pjesë të batalionit të 58-të të rusisë. Ka më shumë se një mijë mjete ushtarake atje si edhe kazerma të ngritura njëra pas tjetrës. Imazhe të mëhershme e tregonin zonën të zbrazët, më 15 mars. Raportet për këtë mobilizim të trupave në kufi vijnë ndërsa rriten në mënyrë dramatike edhe përleshjet përgjatë frontit javët e fundit. Të paktën 23 ushtarë ukrainës janë vrarë që nga fillimi i vitit krahasuar me 50 në total në të gjithë 2020-ën. Ambasadori rus në britaninë e madhe ndërkohë ka paralajmëruar për gjakderdhje në ukrainë dhe ka thënë se moska do të reagojë nëse Kievi lëviz trupa në rajonin e donbashit.

Top Channel/ Të paktën 25 të vrarë nga policia në operacionin në lagjet e Rios
08/05 01:21
Top Channel/ Bizhuteritë mbretërore e parandorake prezantohen në ankandin e Gjenevës
08/05 01:20
Top Channel/ Protestat Kolumbi, banorët indigjenë rrëzojnë statujën e ‘konkuistadorit’ spanjoll
08/05 01:18
Top Channel/ Protesta në Rio pas vrasjes së 25 të dyshuarve në operacionin masiv të policisë
08/05 01:15
Top Channel/ Tjetër vatër vullkani teksa mali Sinabung në Indonezi nis të lëshojë tym të nxehtë
08/05 00:33
Top Channel/ Izraeli ‘nuk është shtet, por një kamp terrorist’, thotë lideri iranian Kamenei
08/05 00:31
Top News – OBSH hap dritën jeshile/ Miraton vaksinën kineze sinovac
07/05 22:08
Top News – Situatë dramatike në Indi/ OBSH: Infektime të larta nga covid në rang global
07/05 21:20
Top Channel/ Bllokimi i Trump në Facebook/ Bordi votoi për ndalimin e llogarisë së ish presidentit
07/05 20:03
Top News – Arritje teknologjike në IBM/ Krijon mikroçipin më të vogël e të fuqishëm në botë
07/05 19:33
Top News – Përleshje në Bregun perëndimor/ Ushtarët izraelitë hapin zjarr, vrasin 2 palestinezë
07/05 19:32
Top News – Kufiri ndan dhe bashkon… Binjakët suedezë, të ‘dënuar’ nga covidi
07/05 19:31
Top News – Nën 40 vjeçarët në Britani/ Mund të marrin një alternativë të Astrazeneca-s
07/05 17:47
Top Channel/ Raporti për Ballkanin: i adopton ligjet anti-korrupsion, por nuk i zbaton si duhet
07/05 17:01
Top Channel/ Mpiksjet e gjakut, moshave nën 40 vjeç u ofrohet një alternativë e AstraZeneca-s
07/05 17:00
Top News – Varianti indian në Britani/ Rritet shqetësimi, përhapet shpejt, sfidon vaksinimin
07/05 16:02
Top Channel/ Mediat gjermane, zbulim tronditës: Serbia po fsheh vdekjet nga Covid!
07/05 15:34
Top Channel/ 3 mijë doza kanabis në shtëpi, gjykatësi fal reperin: I duhen për krijimtari!
07/05 15:27
Top Channel/ Breshëri plumbash në det, rojet libiane hapin zjarr mbi tre peshkarexha italiane
07/05 15:26
Top Channel/Rusia autorizon Sputnik me një dozë, Putin: Vaksina po aq e besueshme sa Kallashnikovi!
07/05 15:26