Top News – Flutura Açka si kandidate/ Shkrimtarja që kërkon votat për deputete
13/04/2021 11:06

Shkrimtarja e Flutura Açka ishte një nga emrat surprizë të përfshira në listat shumëemerorë të PD në qarkun e Tiranës. Açka madje ishte përzgjedhur si figura që do të hapte zyrtarisht fushatën e PD në 25 mars në sheshin nënë tereza. Një emer i njohur për publikun përmes librave të saj në poezi dhe prozë, Açka ka ndërmarrë një fushatë të gjerë takimesh në Elbasan, qytetin ku është lindur dhe rritur dhe që siç thotë edhe vet në postime nga këto aktivitete dhe deklarimet e saj, e lidhin kaq shumë kujtime. Poetja dhe shkrimtarja, tashmë në posicionin e kandidatëve, po përpiqet të njoh nga afër jetën e qytetarëve, dhe problematikat me të cilat ata përballën në përditshmëri. E ardhur në këtë garë elektorale nga sfidat e vështira me të cilat e përballi jeta personale, Flutura Açka ka përcjellë me imazhin e saj, figurën e një gruaje të fortë që del përtej goditjeve të rënda të jetës. Në qëndrimet e saj publike në këtë kohe fushate Flutura Açka ka pohuar se vendosi të pranonte kandidimin pasi nuk mund të rrinte indiferente ndaj vendit të saj, dhe donte të jepte konributin e saj për t’u dhënë njerëzve besim dhe shpresë për të ardhmen. “Ka qënë një ardhje e natyrshme e imja, që I shkonte statures time personale, ose statusit tim aktual. Atë që deri dje e kam parë si një mur të fortë të ftohtë dhe të pandryshueshëm, mendova se erdhi koha të hyj nga brenda dhe të mund të ndryshoj mekanizmin, zemrekun. Kam arritur të kaloj këtë barrier, të pakëshillueshme për njerëzit e letrave, artistëve, shkrimtarëve, të cilët kanë një profli publik, që ndoshta duhet të mos përfshihen në politikë, por në rastin tim për shkak të pjekurisë time personale, pasi kam një emër mund të bëjë punë dhe të ndihmoj në një farë ndryshimi. Ishte një gjë që duhet ta bëja” tha Açka në një prej deklarimeve të saj në nisje të fushatës.

Top News – Mashtruan policinë me prova të rreme/ Si qëndron e vërteta e plagosjes së Marsel Rusit!
12/05 10:57
Top News – Hartë prostitucioni në Tushemisht/ Në pranga pronari dhe administratorja e hotelit
12/05 10:23
Top Channel/ Tentativa per kultivim kanabisi, arrestohen 2 persona në Krujë
12/05 10:15
Top Channel/ Tronditet dhe Korça! Një i plagosur me armë zjarri
12/05 02:25
Top Channel/ Atentat në Elbasan, vritet 41-vjecari, viktima Everest Çaka. Plagoset bashkëshortja
12/05 02:24
Top News – Atentat mafioz në Elbasan/ Ekzekutohet 41 vjeçari për motive hakmarrje
11/05 22:31
Top News – Kush është viktima e atentatit mafioz/ Historia e tij nis me një disko në Barcelonë
11/05 21:56
Top News – Shefi i Policisë që shkarkoi Rama/ Riemërohet në post nga drejtori Ardi Veliu
11/05 21:45
Top News – Organizatat terroriste në Shqipëri/ Ja emrat, vendimi botohet në fletoren zyrtare
11/05 21:44
Top News – Atentat mafioz në Elbasan/ Ekzekutohet 41 vjeçari për motive hakmarrje
11/05 21:43
Top News – Shitësit e kokainës kapen në befasi/ Durrës, sekuestrohet 1 kg drogë 2 në pranga
11/05 21:42
Top Channel/ Ekzekutimi i 41-vjeçarit në Elbasan, mbërrin në vendngjarje Ardi Veliu
11/05 21:31
Top News – A janë votat, kusht për ministër! Emrat e mundshëm të kabinetit ‘Rama 3’
11/05 21:27
Top News – Manovrat ushtarake mbi Adriatik/ Ushtarakët amerikanë ndërhyjnë në Durrës
11/05 21:26
Top Channel/ Ekzekutim në Elbasan, qëllohet për vdekje 41-vjeçari
11/05 21:00
Top Channel/ Qëllohet për vdekje i riu në Elbasan, shpëton vajza që ishte në makinë me të
11/05 20:59
Top News – ‘Xubi’ i Yzberishtit vdes në aksident/ Në luftë me bandat, por jetën ia mori motorri
11/05 20:20
Top News – ‘Pandora V’, në operacion Shqipëria/ Objekte të vjedhura arkeologjike, 67 arrestime
11/05 20:19
Top News – Shkarkimi, strategjia e Ilir Metës! A do dëshmojë presidenti në komisionin hetimor!
11/05 20:18
Top Channel/ Kërpudhat kanë vrarë dhe më parë/ Në 5 vite ka pasur 50 helmime, 3 nuk mbijetuan
11/05 20:03