Top News – Ferr në tokë…/ Zjarri përfshin Cape Town-in, mijëra të evakuar
19/04/2021 14:36

Të paktën një zjarrfikës është lënduar ndërsa shërbimet e emergjencave janë angazhuar të vënë nën kontroll një zjarr që shpërtheu të dielën në rrëzë të malit të famshëm të Cape Toën, Table Mountain. Flakët kanë shkatërruar tashmë një restorant si edhe statujën e ikonës britanike të kolonializmit Cecil Rhodes. Ndërsa era e fortë ushqente flakët, qindra studentë të universitetit të Cape Toënit, u detyruan të braktisnin konviktet në këmbë ndërsa flakët përfshinë bibliotekën. Zyrtarët konfirmuan se të paktën një zjarrfikës po kurohej në spital për lëndime. Shtëpi private dhe struktura historike si mulliri i erës Mostert Hill janë dëmtuar po ashtu nga flakët. Parku kombëtar Table Mountain, që shtrihet përgjatë zonës së pandërtuar të qytetit, ka bërë apele në mediat sociale që të evitohet zona. Helikopterët i janë bashkuar zjarrfikësve në përpjekjet për të shuar flakët duke hedhur ujë nga lart, mbi ferrin në tokë.

Top News – Një marrëveshje me Iranin/ SHBA nuk e përjashton mundësinë
06/05 21:34
Top Channel/ Adoleshenti palestinez i vrarë nga ushtria në Bregun Perëndimor, varroset në Nablus
06/05 21:18
Top Channel/ Banorët në Guatemala në rituale lutjeje për fundin e aktivitetit të vullkanit Pacaya
06/05 21:17
Top Channel/ Peshkarexhat franceze bllokojnë ishullin Jersey në protestë ndaj Anglisë për peshkimin
06/05 21:15
Top Channel/ Presidenti Macron shënon 200-vjetorin e vdekjes së Napoleonit në ‘Les Invalides’
06/05 21:14
Top Channel/ Gruaja lind nëntë bebe të shëndetshme në spitalin në Marok – Pa koment
06/05 21:13
Top Channel/Protesta të dhunshme në Bogota, në ditën e tetë të trazirave të rënda sociale në Kolumbi
06/05 21:12
Top Channel/ “Made in China” , rruga e re kineze e Mëndafshit pëson të çara!
06/05 16:45
Top Channel/ Ndodh në Japoni: me fondet anti Covid ndërtojnë statujë kallamari!
06/05 15:31
Top News – Po vijnë ‘The Blitzers’…/ Beteja për superyjet e radhës së k-POP-it
06/05 15:27
Top News – Rusi, një Barbie në hapësirë/ Gati misioni. një balerinë e një aktore në ekuipazh
06/05 14:57
Top News – Zjarr dhe zemërim në Kolumbi/ Protestuesit duan të djegin të gjallë policët
06/05 14:48
Top News – Me ndihmat për koronavirusin/ Bashkia ndërton statujën gjigande të oktapodit…
06/05 14:39
Top Channel/ Kur hyjnë në lojë gjermanët, “tërmet” në bizneset e “Ndranghetës”
06/05 14:24
Top Channel/ Plas skandali në Indonezi-testet e Covid në aeroport, me tamponë të përdorur!
06/05 13:40
Top News – ‘Dhëmb për dhëmb’/ SHBA do ti përgjigjet akteve agresive të rusisë
06/05 13:23
Top News – Ndihmë për Kosovën/ Kroacia i dhuron 10 mijë vaksina anti covid
06/05 13:22
Top News – Starship’ ia del mbanë/ Prototipi i ri i Spacex përfundon provën me sukses
06/05 13:22
Top News – Twitter apel përdoruesve/ ’Tregohuni të sjellshëm e mendohuni dy herë’
06/05 13:22
Top Channel/ Shteti amerikan vendim drastik, rikthen skuadrat e pushkatimit dhe karrigen elektrike
06/05 12:58