Top News – Falsifikim parash në Shqipëri/ Më shumë 350 miliardë lekë në qarkullim
15/04/2021 12:34

Në sistemin monetar të Shqipërisë duket se po rritet numri i kartmonedhave të falsifikuara. Banka e Shqipërisë, ka publikuar raportin për vitin 2020 sipas të cilit kartmonedhat e falsifikuara në sistem kanë pësur rritje, ndërkohë që monedhat metalike vijojnë të kenë po të njëjtën tendencë si vitet e kaluara. Teknikat e falsifikimit të parave në Shqipëri mbeten jo shumë të sofistikuara dhe përfshijnë riprodhimin nëpërmjet pajisjeve digjitale komerciale, teknika ink-jet e printimit me ngjyra si dhe metodat artizanale dhe teknologjike për imitimin e elementeve të sigurisë. Përqindjen më të lartë të kartmonedhave të falsifikuara e zenë prerjet 2000 lekë dhe 1000 lekë të ndjekura nga prerjet 5000 lekë dhe 500 lekë. Në fund të vitit 2020, rezultuan rreth 156 milion copë kartëmonedha në qarkullim me vlerë afërsisht 350 miliardë lekë. Pavarësisht numrit në rritje të kartmonedhave të falsifikuara, niveli i tyre në sitemin monetar nuk përbën risk të lartë, kjo pasi koeficenti i kartëmonedhave të falsifikuara për 1 milion copë kartëmonedha në qarkullim ngelet në vlera të ulët, sipas përllogaritjeve të Bankës së Shqipërisë.

Top Channel/ Breshëri shkatërron të mbjellat në fshatin Mabë të Lezhës
14/05 22:51
Top News – Djali plangprishës i forcave RENEA/ Një kg kokainë, 3 të arrestuar si trafikantë
14/05 22:02
Top Channnel/ Operacioni që vuri në pranga efektivin e RENEA/ Policia jep detajet
14/05 20:53
Top News – Rrjet kriminal në gjysmën e Evropës/ Kush është shqiptari me pasurinë marramendëse
14/05 20:10
Top Channel/Agjentët e BKH janë pa rroga/Zvarritjet me ndryshimet ligjore lënë pa trajtim punonjësit
14/05 19:58
Top Channel/ U shtuan 120 mijë të varfër/ Raporti i bankës botërore: Shkak pandemia por edhe tërmeti
14/05 19:54
Top Channel/ Greqia u hap për turizëm/ Pret turistë nga BE, SHBA. Kufiri me Shqipërinë i mbyllur
14/05 19:52
Top Channel/ Covid preku më pak alergjikët/ Mjekët tregojnë arsyet se përse ndodhi ky fenomen
14/05 19:48
Top Channel/ Të shtunën vendimi për Beratin/ Përfaqësuesit ligjorë të PD përplasen në KAS
14/05 19:40
Top News – Kushtetuesja rrëzon padinë e Gjuzit/ Prova të pamjaftueshme për zgjedhjet lokale 2019
14/05 18:19
Top News – Aksident tragjik, dy të vdekur/ Lushnje, taksisti dhe pasagjerja humbën jetën
14/05 18:13
Top News – Ilir Meta, ‘fati’ të çon në Indonezi! ‘Impeachment’ zë dhe presidentin e Shqipërisë
14/05 18:13
Top News – Vendimi absurd i Greqisë/ Kapshtica ende do të mbetet e mbyllur
14/05 18:09
Top News – Paratë e doktorit të korruptuar/ Sekuestro preventive pas vendimit të SPAK
14/05 18:03
Top News – Deputetët hetojnë humorin presidencial/ ‘Ka shpërthime, të merret në konsideratë’
14/05 18:02
Top News – Individët me të ardhura mbi 2 mln lekë/ Tatimet njoftim për plotësimin e formularit
14/05 16:37
Top Channel/ Kërkohej për vrasjen e Everest Çakës, i riu që u arratis zbulon si i hoqi prangat
14/05 16:13
Top News – Beteja për Vjosën/ ’Të shpëtojmë’ lumin e fundit të egër të Evropës
14/05 15:44
Top Channel/ Ishmi, lumi më i ndotur/ Aksioni për pastrimin e grykëderdhjes së lumit në det
14/05 15:31
Top Channel/Kërkohej për vrasjen e Everest Çakës, i iku policisë me pranga në duar.Flet i arratisuri
14/05 15:29