Top News – Dy botë të ndryshme… Trump dhe Kallstadt, fshati i tij i origjinës!
23/10/2020 15:21

Kallstadt është një qytezë e vogël e mbushur me vreshta në Gjermaninë jugperëndimore, ku gjyshërit nga babai të Donald Trump-it u rritën në disa shtëpi të thjeshta që ende janë në këmbë. Ndërsa bota përgatitet për kulmin e një palë zgjedhjeve të tjera në SHBA, më 3 nëntor, banorët e Kallstadt-it, janë bërë pak më të ndërgjegjshëm për emrin Trump në komunitetin e tyre miqësor. Kryebashkiaku i qytezës, kishte thënë para zgjedhjes së Trump-it në 2016, se nëse ai do të bënte diçka të madhe për Amerikën, apo botën, do të vendoste një pllakë në nder të tij. Katër vite më pas, pllaka nuk ekziston. “Donald Trump nuk ka ardhur kurrë këtu dhe në dijeninë time edhe gjyshja e tij nuk është kthyer në Kallstadt pas vitit 1905. Ndaj ka 115 vjet që kur familja Trump ka qenë në Kallstadt. Askush që jeton këtu, nuk e njeh”, shprehet kryebashkiaku i Kallstadt-it, Thomas Jaworek. Dhe në fakt, asnjë Trump nuk ka mbetur në Kallstadt-in me një popullatë prej 1200 banorësh. Por një e afërme në qytezën fqinje, Freinsheim duket se po e përdor pak emrin e familjes për reklamë. Ursula Trump, 73 vjeçe ka një furrë pjekjeje. Ajo thotë se kur Trump u zgjodh president, bënte pasta me flamur amerikan dhe foto të vogla të Trump-it. “Njerëzit vinin ngado vetëm për kekët me imazhin e Trump-it. Ishte çmenduri. Edhe rusë vinin”, shprehet Ursula Trump. Por kjo ndodhi deri sa disa banorë lokalë organizuan një nismë për të bojkotuar dyqanin e saj. Me sa duket atyre nuk u pëlqente edhe aq shumë presidenti amerikan. Joerg Leineweber menaxhon një hotel ngjitur me shtëpinë e gjyshit të Trump-it.

Anglia ndahet në 3 nivele/ Pas 2 dhjetorit kalon nga Lokdown i plotë në 3 nivele masash shtrënguese
26/11 22:39
Greqia shtyn izolimin/ Masat kufizuese deri në 7 dhjetor, alarm për rastet e reja dhe viktimat
26/11 22:38
Top News – Luftë me armë shqiptare! Hetime, shkuan në Siri e Afganistan
26/11 22:32
Top News – Krim pasioni, ja dënimi/ Gruaja italiane murosi shqiptarin
26/11 21:44
Top News – Miliarderë në kohë covid/ Në pak muaj katërfishojnë pasurinë
26/11 21:20
Top News – Lufta për pushtet/ Kush kërkon vendin e Merkelit
26/11 21:14
Top News – Greqi, situate e rëndë/ 1 mijë të vdekur brenda 10 ditëve
26/11 19:59
Top News – PSG kujton Maradonen/ Homazh i ndjerë për legjendën – Pa koment
26/11 19:43
Top News – Krimi makabër në Zvicër/ Autori shqiptar, detajet tronditëse
26/11 18:38
Top News – Punonjësit e shëndetësisë/ Merkel: Për ta, vaksina para festave
26/11 17:14
Top News – Profecia e frikshme/ Çfarë tregon filmi për Covid 19
26/11 16:27
Top News – Moda e pandemisë/ Pizhamat-pjesë e garderobes SHIK
26/11 16:23
Top News – Varhelyi për tërmetin/ BE mbetet në krah të shqipërisë
26/11 16:21
Top News – Wadephul për negocjatat/ Shqipëria të përmbushe kushtet
26/11 16:18
Top News – Lajcak në krah të Vuçiç/ Qortime Kosovës se i ndaloi hyrjen
26/11 16:16
Top News – Turqi, grushti i shtetit/ Dënime me burgim të përjetshëm
26/11 15:17
Top News – Udhëtimet për festa/ Kryebashkiaku shkel rregullin i pari
26/11 15:16
Top News – Shkretëtira e Utah/ Shfaqet një objekt misterioz
26/11 12:18
Top News – Nga gjyqi në gjyq/ Trump fal ish-këshilltarin e tij
26/11 11:47
Top News – Fjalimi i Biden-it/ Luftë me virusin, jo njëri-tjetrin
26/11 11:46