Top News – Dita e madhe e Nasa-s/ Ingenuity, helikopteri që do të fluturojë mbi Mars
19/04/2021 12:20

Helikopteri i NASA-s, Inxhenuiti, që u dërgua në mars bashkë me roverin Perseverancë, do të tentojë sot të bëhet mjeti i parë që fluturon mbi një planet tjetër që nuk është toka. Konfirmimi i suksesit sidoqoftë do të mbërrijë në tokë, më vonë. Kjo është dita e madhe e NASA-s. Helikopteri në miniaturë Ingeniuty i dërguar në mars bashkë me roverin Perseverancë, do të tentojë të fluturojë mbi sipërfaqen e marsit, të hënën, duke u bërë i pari mjet i telekomanduar që do të fluturojë mbi një planet tjetër. Nëse gjithcka shkon sipas planit, helikopteri 1.8 kg do të ngrihet ngadalë në një lartësi prej tre metrash mbi sipërfaqen e marsit, për të paktën 30 sekonda, e më pas do të rroturllohet para se të bëjë një zbritje të lehtë. Por të dhënat që konfirmojnë rezultatin do të mbërrijnë sidoqoftë me vonesë në Nasa. Testi do të zhvillohet në një largësi prej 280 milionë kilometrash nga toka, në sipërfaqen e kraterit marsian Jezero. Helikopteri i vogël u dërgua në planetin e kuq i lidhur në roverin Perseverancë, që preku tokë më 18 shkurt në kraterin jezero, pas një udhëtimi shtatë mujor në hapësirë. Nasa shpreson të marrë imazhe dhe video të fluturimit nga kamerat e montuara në helikopter dhe në roverin perseverancë, që do të jetë i parkuar 76 metra larg tij. Nëse testi do të ketë sukses, atëherë Ingenuity do të kryejë edhe disa fluturime të tjera më të gjatë javët e ardhshme, edhe pse duhet të pushojë për katër apo pesë ditë, mes tyre, për të karikauar bateritë.

Top Channel/ Bomba izraelite shkatërron ndërtesën 12-katëshe në Gaza – Pa koment
11/05 21:24
Top Channel/ Berberi në Pakistan ofron prerje flokësh me zjarr e hanxharë mishi – Pa koment
11/05 21:23
Top Channel/ Autoritetet franceze bllokojnë hyrjen në fshatin e vrasjes së dyfishtë Cervennes
11/05 21:23
Top Channel/ Protesta në Afrikën e Jugut për vdekjet e sulmeve izraelite në Palestinë – Pa koment
11/05 21:22
Top Channel/ Mijëra emigrantë kanë mbërritur në ishullin italian të Lampedusa – Pa koment
11/05 21:21
Top Channel/ Nëntë të vdekur në masakrën e shkollës në qytetin rus të Kazan – Pa koment
11/05 21:21
Top Channel/ Marina e SHBA monitoron afrimin e barkave iraniane në ngushticën e Hormuz – Pa koment
11/05 21:20
Top Channel/ Inaugurohet ura gjigante ndërkufitare mes Botswana e Zambia – Pa koment
11/05 21:19
Top News – Negociatat, ende nuk ka një datë! Zbardhet kushti i vetëm i ke për Shqipërinë
11/05 19:53
Top News – Golden Globes në krizë/ Tom Cruise kthen çmimet, NBC pezullon ceremoninë
11/05 18:35
Top News – Nuk formohet dot qeveria/ Bullgari, presidenti shpall zgjedhje te parakoheshme
11/05 18:35
Top News – Babai më pjellor në botë/ Është nga zimbabveja, ka 16 gra dhe 151 fëmijë
11/05 17:48
Top News – ‘Duke pritur Godonë’/ Rama ironizon çeljen e negociatave me BE
11/05 16:47
Top News – Presidenti, SPAK për paratë e pista/ Meta, nga konferencat…tek postimet në Facebook
11/05 16:46
Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05 16:46
Top News – Kishat gjermane sfidojnë Papën/ Bekojnë martesat e çifteve gay në shenjë proteste
11/05 16:19
Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05 16:18
Top News – Për të parën herë e vetme… / Mbretëresha Elisabetë pa bashkëshortin në parlament
11/05 16:18
Top News – ‘Rizgjohet’ Çernobili/ Çarje të reja bërthamore në reaktorin numër 4
11/05 15:57
Top News – ‘Do ta zhysim Izraelin në ferr’/ Hamasi kërcënon pas vrasjes së 9 fëmijëve në Gaza
11/05 15:57