Top News – Covidin na e sollën ‘alienët’…! / Teoria e Kim Jong un: Erdhën nga kufiri koreanojugor
01/07/2022 14:01

Koreja e Veriut ka sugjeruar se shpërthimi i koronavirusit filloi tek persona që kishin patur kontakte me ‘gjëra aliene’ që fluturonin nga Koreja e Jugut në atë që duket si një përpjekje qesharake për ta bërë përgjegjës vendin fqinj për pandeminë në mesin e tensioneve në rritje për shkak të programit bërthamor të Kim Jong Unit. Aktivistët prej vitesh kanë lëshuar balona të fryra nga përtej kufirit koreanojugor për të lëshuar me qindra e mijëra fletëpalosje propaganduese, kritike ndaj liderit koreanoverior, duke zemëruar qeverinë e tij që në mënyrë të përsëritur denoncon lidershipin koreanojugor se nuk i ndalon ata. Autoritetet globale të shëndetit thonë se transmetimi i covidit nga sipërfaqja e materialeve është virtualisht i pamundur ndërsa ministria koreano jugore e unifikimit thotë se nuk ka mundësi që virusi të ketë hyrë në veri përmes gletëpalosjeve dhe balonave të lëshuara nga përtej kufirit. Pasi pretendoi për më shumë se dy vjet se ishte pa covid, koreja e veriut pranoi më 12 maj se pandemia e kishte prekur edhe atë duke thënë se një numër i paspecifikuar personash në penian ishin diagnostikuar me variantin omicron. Që atëherë, koreja e veriut ka raportuar 4.74 milionë raste me ethe në një popullatë prej 26 milionë banorësh por vetëm një fraksion të tyre i ka identifikuar si covid 19. Koreja e veriut thotë se 73 persona kanë humbur jetën, një shkallë vdekshmërie kjo ekstremisht e ulët.

Top News- Senati jep dritën jeshile!/SHBA 430 miliardë dollarë për uljen e inflacionit
08/08 20:55
Top News-Bota në alarm për centralin ukrainas/Bombardimet mbi Zaporizhja, rrezik katastrofë nukleare
08/08 20:52
Top News- Tregtari serb i armëve mashtron SHBA/Lidhja me avionin me mucione që u rrëzua në Greqi
08/08 19:55
Top News- Ukraina drejt njohjes së Kosovës!/Rezoluta në parlament, Kievi ndryshon qëndrim!
08/08 19:54
Top News-190 mijë euro kushton kamioni me drogë/Një shqiptar kapet nga policia greke, një në kërkim
08/08 18:55
Top News- Nis vaksinimi për linë e majmunëve/Itali, kush do të jenë të parët në radhë!
08/08 18:48
Top News- Avionët e braktisur…tani për turistët!/ Si dështoi plani për ta kthyer në një restorant
08/08 18:22
Top News-‘Lufta kundër drogës ka dështuar!’/Shuarja e karteleve, Kolumbia i kërkon ndihmë SHBA
08/08 17:53
Top News- Erdogan viziton Ballkanin Perëndimor/Presidenti turk, i shqetësuar për rajonin pas luftës
08/08 17:37
Top News – Itali, thahet lumi ‘Po’ / Del në sipërfaqe bomba e Luftës së Dytë Botërore
08/08 16:42
Top News- Mund të ‘gëlltisë’ Harkun e Triumfit/Gropa misterioze në Kili zgjerohet, dyfishon përmasat
08/08 15:59
Top News- Yje që bien e dëshira që shprehen…/Shiu meteorëve të gushtit, kthehet spektakli në qiell
08/08 15:39
Top News – Balena në ‘grevë urie’ / Është bllokuar në lumin e Senës, refuzon ushqimin
08/08 15:35
Top Channel/ Drithë nga Ukraina! Një anije me grurë po lundron drejt Durrësit
08/08 15:07
Top Channel/ Manovrat kineze/ Vazhdon stërvitjen rreth Tajvanit
08/08 14:42
Top News – Lisbona “josh” turistët/Plazhe të paprekura dhe të larmishme për të gjithë
08/08 14:26
Top News-Me gomone në Angli dhe kërkojnë azil / Shqiptarët, viktima trafiku! Ja kërkesa e deputetëve
08/08 14:06
Top News – Detajet e krimit të dyfishtë në SHBA/Mediat amerikane shkruajnë për çiftin shqiptar
08/08 13:46
Top News – Bota në prag të Armagedonit bërthamor!/ Lëshohet alarmi: Po luajmë me një armë të mbushur
08/08 13:13
Top News-Turqia thellon lidhjet me Rusinë!/Perëndimi në ethe-A mund të ndëshkohet një anëtar i NATO?
08/08 12:58