Top News – Bimët mjekësore/ Shqipëria ndër eksportueset më të mëdha në Evropë
14/04/2021 12:58

Shqipëria, kohët e fundit është renditur ndër vendet e para në Europë për eksportin e bimëve mjekësore. Pandemia ka bërë që eksporti nga vendi ynë të shumëfishohet duke ndikuar edhe në rritjen e të ardhurave në këtë sektor. Si asnjëherë më parë, eksporti ka vazhduar me ritme të larta edhe gjatë dimrit, kryesisht drejt Greqisë, Gjermanisë, Italisë etj. Ndërkohë që janë angazhuar edhe disa organizata jo qeveritare të cilat po nxisin fermerët të rrisin investimet në kultivimin e bimëve mjekësore.Gramos Osmani, nga Risi Albania, tha në emisionin Ëake Up në Top Channel, se kërkesa për bimë mjekësore është më e madhe nga ajo që vendi ynë mund të ofrojë aktualisht. “Kohët e fundit, sektori i bimëve medicinale ka ecur shumë mirë në lidhje me shifrat e eksportit, me tregjet, por mundësia është shumë më e madhe. Aktualisht në tregjet ndërkombëtare ka më shumë kërkesë, për më shumë sasi, për më shumë cilësi. Gjithashtu është një mundësi për tregun vendas për të pasur produkte të përpunuara, jo thjesht bimë medicinale si lëndë e parë, por edhe të përpunuara. Sektori i bimëve mjekësore, sipas të dhënave, përfshin rreth 100 mijë persona të angazhuar në të. 90% e eksporteve janë bimë të vjela në gjendje të egër ndërkohë që kultivimi ka filluar, por duhet të shtohet edhe më shumë.

Top Channel/ Reagojnë familjarët e viktimave, nëna, djali dhe nusja humbën jetën në Gjirin e Lalëzit
09/05 12:50
Top Channel/ Vdesin 3 anëtarët e familjes nga Gjilani, u helmuan nga kërpudhat që mblodhën në pyll
09/05 12:50
Top News – 9 Maji, Dita e Europës/ Meta, Ruçi dhe Rama mesazhe për integrimin në BE
09/05 12:47
Top Channel/ Dita e Europës, mesazhi i ambasadorit të Bashkimit Europian në Tiranë, Soreca
09/05 12:14
Top News – Shtëpia ‘serë’ për kultivim kanabis/ Durrës, ‘papafingo’ arreston një 62 vjeçar
09/05 11:20
Top Channel/ Xhaçka mesazh në “Ditën e Europës”: Jemi afër objektivit të anëtarësimit në BE,sepse…
09/05 10:19
Top Channel/ Tiranë. Zonja fikësohet me lulet, i merr pa paguar dhe ikën e qetë
08/05 21:53
Top Channel/ Kali dhuron spektakël në Durrës, futet ne mes të trafikut dhe bën lëmsh qytetarët
08/05 21:52
Top Channel/ Berat. Qytetari: Firma ka lënë punën përgjysmë
08/05 21:51
Top Channel/ Për fundjavë në Drilon/ Fundjava mbush edhe Pogradecin
08/05 20:13
Top Channel/ Mësuesit sot ishin në provime/ Testimi për 4 mijë mësues të arsimit para universitar
08/05 20:03
Top Channel/ Votuesit për herë të parë/ Shumica dërrmuese ndoqi traditën familjare në votime
08/05 20:01
Top Channel/ Shqiptarët drejt Tiranës e Durrësit/ Ja qytetet që po zvogëlohen me shpejtësi
08/05 20:00
Top Channel/ Grida Duma video live:Pas 25 prillit, momente reflektimi,duhet të shkojmë drejt Europës
08/05 19:51
Top Channel/ Shqipëria, jo në listë jeshile/ Britania e madhe e lë jashtë listës me 12 vende për udhëtime pa karantinë
08/05 19:48
Top News – Rama publikon videon/ Shiroka në një ditë të bukur fundjave
08/05 18:16
Top News – ‘Viti i kryesisë shqiptare, i rëndësishëm’/ Raporti i OSBE vlerëson presidencën shqiptare
08/05 18:15
Top News – 3 viktima të tjera nga Covid/ Ulet ndjeshëm numri i pacientëve në spitale
08/05 18:14
Top News – Reagon zëdhënësi i Presidentit/ Blushi-blerja e votës, fenomen masiv
08/05 16:52
Top News – Dita Ndërkombëtare e Talasemisë/ Manastirliu-depozita e gjakut, në nivel të mirë
08/05 16:30