Top News- Avionët italianë monitorojnë Rusinë!/Roma në gatishmëri për mbrojtjen e kufijve të NATO
29/06/2022 17:05

Ndërkohë që lufta në Ukrainë është ndezur prej 4 muajsh, NATO po forcon krahun verior të Aleancës, i cili mund të kthenet në një tjetër front i ri i nxehtë. Për këtë arsye dhe Italia ka dërguar disa nga avionët e saj luftarakë më modernë F35, të cilët prej ditësh po fluturojnë mbi Islandë dhe po monitorojnë dhe Rusinë. Mediat kanë zbuluar se kontingjenti italian ka marrë urdhër për një ndërhyrje të menjëhershme, nëse do të ketë raste të shkeljes së hapësirës ajrore. Në kuadër të aktiviteteve të përbashkëta, 2 avionë F-35B të Forcave Ajrore Italiane u vendosën për një javë në bazën Keflavik për të kryer misione stërvitore në zona të thella dhe me klimë të ftohtë. Lëvizja vjen pasi ushtria italiane lëshoi urdhër për vendosjen e forcave në gadishmëri, duke kërkuar mobilizimin e ushtarëve, mjeteve ushtarake dhe strukturat shëndetësore të ushtrisë.

Top News – Nëse Zaporizhia bëhet Çernobil! / Ja si do të ‘shkrijë’ Evropa, harta e frikshme
19/08 16:16
Top News-Një lider për krizat në Evropë…!/Dikur ishte Merkel, sa e zëvendëson Scholz
19/08 16:13
Top News – Tym i zi mbulon Moskën! / Jo vetëm lufta por edhe zjarret! Rusia po shkrumbohet
19/08 16:11
Top News – Pemët shkatërrojnë makinat / Era ‘shkul’ çatitë, stuhi e fortë në Toskana
19/08 16:10
Top News- Boeing bën gati “bishën” e qiellit/ Modeli 777x, më pak karburant dhe krahë që palosen
19/08 16:06
Top News – Liqenet po shterojnë kudo… / Izraeli do të pompojë ujë nga deti Mesdhe
19/08 16:00
Top News- Atentati mafioz ndaj shqiptarit në Itali/ Zbulohet identeti, u vra pak pasi doli nga burgu
19/08 15:42
Top News – Blinken po ndjek dialogun! / SHBA, apel Kosovës e Serbisë për bisedime
19/08 13:27
Top Channel/ Muzeu i Oscar/ Ekspozitë për afro-amerikanët e kinematografisë
19/08 13:23
Top Channel/ Organizimi i botërorit/ Katari teston 1300 autobusë
19/08 13:20
Top Channel/ Twitter pezullon llogaritë e politikanëve në Serbi
19/08 13:05
Top Neës – Hakerat kërcënojnë Iphonin tënd! / Apple në alarm, në rrezik llogari bankare, emaile etj
19/08 13:00
Top News-Avionët rusë 2 minuta mbi Finlandë / Shkelin hapësirën ajrore, të pajisur me raketa Kinzhal
19/08 12:57
Top News – Një ‘Çernobil’ i dytë në Ukrainë / E gjithë bota në alarm, Erdogan i shqetësuar
19/08 12:56
Top Channel/ Dënohet ndihmësi i Trump/ Akuzohet për evazion në kompaninë e ish-presidentit
19/08 12:44
Top News – Dallgë 3 metra të larta… / 172 mm shi në pak ditë, lumenjtë dalin nga shtretërit
19/08 12:40
Top Channel/ Agresori i Salman Rushide/ Del në gjykatë por nuk pranon fajin
19/08 12:37
Top News – Frikë në ajër, dy pilotët i zë gjumi / Kontrollorët e dëshpëruar, nuk mundën t’i zgjonin
19/08 12:30
Top Channel/ Tre ditë dasmë/ Lopez dhe Affleck do të organizojë një ceremoni pas muajit të mjaltit
19/08 12:24
Top News – Stuhitë ‘gjunjëzojnë’ Evropën / Pas të nxehtit vjen ‘kaosi’, fëmijë mes viktimave
19/08 12:17