Top News – Antarktidë, shkrihet A68/ Ajsbergu më i madh në botë, u shkëput në 2017-ën
19/04/2021 12:26

Ai konsiderohej ajsbergu më i madh në botë. U shkëput nga antarktida në 2017-ën, dhe shkaktoi madje edhe frikë se do të përplasej në mënyrë fatale me tokën. Por, ngrohja e oqeanit atlantik ka bërë që ai të shkrihet dhe të ndahet në mijëra ajsbergë të vegjël, që tashmë nuk përbëjnë më interes. Ajsbergu më i madh në botë, që u bë edhe një yll i mediave sociale, i njohur me emrin A68, është shkrirë. Lajmi ëhstë konfirmuar nga BBC. Ai kishte një sipërfaqe prej rreth 6 mijë kilometrash katror, peshonte rreth një miliardë don dhe ishte shkëputur nga antarktida në 2017-ën. Sipas qendrës kombëtare të akullnajave, në shba, tashmë ai është shndërruar në mijëra pesëza të vogla që nuk ia vlen më të mbahen nën monitorim. Ajsbergu ishte bërë i famshëm kur pas një viti në të cilin praktikisht nuk kishte lëvizur, filloi të zhvendosej drejt veriut, me një shpejtësi në rritje, duke ndjekur rryma dhe erëra të forta. Frika ishte që mega blloku, mund të përplasej me territoret britanike të South Georgia. Por, dallgët, uji i nxehtë dhe temperatura e rritur e Atlantikut, në përfundim, kanë bërë që A 68 të shkrihej.

Top News – Një marrëveshje me Iranin/ SHBA nuk e përjashton mundësinë
06/05 21:34
Top Channel/ Adoleshenti palestinez i vrarë nga ushtria në Bregun Perëndimor, varroset në Nablus
06/05 21:18
Top Channel/ Banorët në Guatemala në rituale lutjeje për fundin e aktivitetit të vullkanit Pacaya
06/05 21:17
Top Channel/ Peshkarexhat franceze bllokojnë ishullin Jersey në protestë ndaj Anglisë për peshkimin
06/05 21:15
Top Channel/ Presidenti Macron shënon 200-vjetorin e vdekjes së Napoleonit në ‘Les Invalides’
06/05 21:14
Top Channel/ Gruaja lind nëntë bebe të shëndetshme në spitalin në Marok – Pa koment
06/05 21:13
Top Channel/Protesta të dhunshme në Bogota, në ditën e tetë të trazirave të rënda sociale në Kolumbi
06/05 21:12
Top Channel/ “Made in China” , rruga e re kineze e Mëndafshit pëson të çara!
06/05 16:45
Top Channel/ Ndodh në Japoni: me fondet anti Covid ndërtojnë statujë kallamari!
06/05 15:31
Top News – Po vijnë ‘The Blitzers’…/ Beteja për superyjet e radhës së k-POP-it
06/05 15:27
Top News – Rusi, një Barbie në hapësirë/ Gati misioni. një balerinë e një aktore në ekuipazh
06/05 14:57
Top News – Zjarr dhe zemërim në Kolumbi/ Protestuesit duan të djegin të gjallë policët
06/05 14:48
Top News – Me ndihmat për koronavirusin/ Bashkia ndërton statujën gjigande të oktapodit…
06/05 14:39
Top Channel/ Kur hyjnë në lojë gjermanët, “tërmet” në bizneset e “Ndranghetës”
06/05 14:24
Top Channel/ Plas skandali në Indonezi-testet e Covid në aeroport, me tamponë të përdorur!
06/05 13:40
Top News – ‘Dhëmb për dhëmb’/ SHBA do ti përgjigjet akteve agresive të rusisë
06/05 13:23
Top News – Ndihmë për Kosovën/ Kroacia i dhuron 10 mijë vaksina anti covid
06/05 13:22
Top News – Starship’ ia del mbanë/ Prototipi i ri i Spacex përfundon provën me sukses
06/05 13:22
Top News – Twitter apel përdoruesve/ ’Tregohuni të sjellshëm e mendohuni dy herë’
06/05 13:22
Top Channel/ Shteti amerikan vendim drastik, rikthen skuadrat e pushkatimit dhe karrigen elektrike
06/05 12:58