Top News – Anija u ‘thye’ në mes… / Pak shpresa për ekuipazhin, tajfun shkatërrimtar
03/07/2022 15:06

Kërkimi për dhjetëra pjesëtarë të ekuipazhit të anijes e cila u nda në dysh dhe u mbyt pasi u gjend në qendër të tajfunit Chaba, vazhdojnë në Hong Kong edhe pse shpresat duket se po zbehen. Zyrtarët thanë se anija u mbyt rreth 300 km në jugperëndim të një ishulli. Kërkesa për ndihmë ishte marrë në orën 7.25 minuta të mëngjesit të së shtunës dhe ekuipazhi e kishte braktisur anijen pasi ajo ishte dëmtuar rëndë në detin e kinës së jugut. Pamje dramatike të operacionit të shpëtimit, tregonin një anëtar të ekuipazhit që tërhiqej me litar në një helikopter, nga anija që po mbytej. Tre pjesëtarë të ekuipazhit u shpëtuan por fati i 27 të tjerëve që ndodheshin në bord, mbetet i panjohur. Kushtet e motit kanë qenë të vështira cka edhe ka penguar operacionet e kërkim shpëtimit. Katër helikopterë dhe mjete të tjera janë dërguar në zonë për kërkime. Stuhia shkaktoi shumë probleme në të gjithë rajonin, me fluturime të anuluara në aeroporte dhe me mbylljen e shumë bizneseve për shkak të erës së fortë dhe reshjeve të rrëmbyeshme.

Top Channel/ Stuhia në Spanjë i merr jetën të riut në festival. Dhjetëra të plagosur
13/08 22:02
Top Channel/ Astronautja amerikane Jessica Watkins , 34-vjeçarja që synon Hënën dhe Marsin
13/08 17:06
Top News – ‘BE nuk është supermarket’ / Zelenski bën apel: Ndaloni vizat për rusët!
13/08 16:20
Top News – 16 anije me grurë ukrainas / ’Hapet’ Deti i Zi, 3 mln ton drithë muajt e ardhshëm
13/08 16:20
Top News- Shuhet aktorja Anne Heche / Ishte në koma prej një jave pas një aksidenti
13/08 15:57
Top News – Ku i eksporton armët Serbia… / 500 milionë dollarë në 2021, më i kërkuari obusi ‘Nora’
13/08 15:52
Top Channel/ Banorët e ishullit të Tajvanit nuk shqetësohen nga ‘daullet e luftës’ së Kinës
13/08 15:23
Top Channel/ Radhë të gjata në Kili për të marrë kopjen e draftit të kushtetutës së re të propozuar
13/08 15:22
Top News – Moskë-Beograd, biletë me një drejtim / Mijëra rusë zgjedhin Serbinë: Këtu na duan!
13/08 13:55
Top News-Autori i ‘Vargjeve Satanike’ në spital/U ‘dënua’ me vdekje nga Irani, u plagos në Nju Jork
13/08 13:42
Top News – Trazira sociale në Gjermani…! / Çmimet e larta të energjisë, një ‘fuçi baruti’
13/08 13:33
Top Channel/ Autori Salman Rushdie në intubim pas goditjes me thikë në skenë
13/08 13:15
Top Channel/ Me mijëra peshq të ngordhur në lumin Oder, Gjermania akuza Polonisë
13/08 13:11
Top Channel/ Lija e majmunit: Të huajt dynden në Kanada për vaksinën
13/08 12:05
Top Channel/ Akuzat ndaj Trump/ Akuzohet për spiunazh dhe pengim të drejtësisë
13/08 11:59
Top Channel/ Lumi Rhine i Gjermanisë po thahet, njerëzit dhe bisnezet në krizë
13/08 11:07
Top News-Çfarë gjeti FBI në shtëpinë e Trump!/Publikohet urdhëri, mund të akuzohet për spiunazh
12/08 23:00
Top News-Klani i “El Chapo” bën masakër në burg/Vriten 11 të dënuar, përleshjet zhvendosen në qytet
12/08 22:17
Top Channel/ Trump, sekrete për UFOT? Mister akuza e FBI! Askush nuk publikon çfarë dokumentesh mori
12/08 21:03
Top News-Qëllohet me thikë shkrimtari i njohur/Irani shpërblim për ‘kokën’ e tij sulmohet në NjuJork
12/08 20:36