Top News – 11 viktima dhe 100 të plagosur/ Aksident pranë Kajros, treni del nga shinat
19/04/2021 14:39

Të paktën 11 persona kanë humbur jetën dhe 10 zyrtarë të hekurudhës janë arrestuar pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat në veri të Kajros në egjipt. Afro 100 persona u plagosën në incidentin e regjistruar të dielën pasi katër vagonë të tij dolën nga shinat në qytetin Banha, sapo kalon Kajron. Ministria egjiptiane e shëndetësisë tha në një deklaratë se përvec viktimave, të paktën 98 persona të tjerë ishin lënduar dhe pjesa më e madhe e tyre kishin kocka të thyera, prerje dhe djegie. Imazhet dhe videot e postuara në mediat sociale, tregonin vagonët e përmbysur dhe pasagjerët që përpiqeshin të largoheshin. Ekipet e shpëtimit shiheshin të kërkonin të mbijetuar nën vagonë. Nuk është ende e qartë se cfarë e bëri trenin të dilte nga shinat, por mediat vendase raportuan se të paktën 10 zyrtarë të hekurudhës, përfshirë drejtuesin e trenit dhe ndihmësin e tij, ishin arrestuar në pritje të përfundimit të hetimit. Ky është më i fundit në një zinxhir aksidentesh hekurudhore në egjipt. Ai i të dielës vjen tre javë pasi dy trena pasagjerësh u përplasën në një provincë tjetër egjiptiane duke i marrë jetën 18 personave dhe duke lënduar 200 të tjerë, mes të cilëve, fëmijë.

Top Channel/ Bomba izraelite shkatërron ndërtesën 12-katëshe në Gaza – Pa koment
11/05 21:24
Top Channel/ Berberi në Pakistan ofron prerje flokësh me zjarr e hanxharë mishi – Pa koment
11/05 21:23
Top Channel/ Autoritetet franceze bllokojnë hyrjen në fshatin e vrasjes së dyfishtë Cervennes
11/05 21:23
Top Channel/ Protesta në Afrikën e Jugut për vdekjet e sulmeve izraelite në Palestinë – Pa koment
11/05 21:22
Top Channel/ Mijëra emigrantë kanë mbërritur në ishullin italian të Lampedusa – Pa koment
11/05 21:21
Top Channel/ Nëntë të vdekur në masakrën e shkollës në qytetin rus të Kazan – Pa koment
11/05 21:21
Top Channel/ Marina e SHBA monitoron afrimin e barkave iraniane në ngushticën e Hormuz – Pa koment
11/05 21:20
Top Channel/ Inaugurohet ura gjigante ndërkufitare mes Botswana e Zambia – Pa koment
11/05 21:19
Top News – Negociatat, ende nuk ka një datë! Zbardhet kushti i vetëm i ke për Shqipërinë
11/05 19:53
Top News – Golden Globes në krizë/ Tom Cruise kthen çmimet, NBC pezullon ceremoninë
11/05 18:35
Top News – Nuk formohet dot qeveria/ Bullgari, presidenti shpall zgjedhje te parakoheshme
11/05 18:35
Top News – Babai më pjellor në botë/ Është nga zimbabveja, ka 16 gra dhe 151 fëmijë
11/05 17:48
Top News – ‘Duke pritur Godonë’/ Rama ironizon çeljen e negociatave me BE
11/05 16:47
Top News – Presidenti, SPAK për paratë e pista/ Meta, nga konferencat…tek postimet në Facebook
11/05 16:46
Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05 16:46
Top News – Kishat gjermane sfidojnë Papën/ Bekojnë martesat e çifteve gay në shenjë proteste
11/05 16:19
Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05 16:18
Top News – Për të parën herë e vetme… / Mbretëresha Elisabetë pa bashkëshortin në parlament
11/05 16:18
Top News – ‘Rizgjohet’ Çernobili/ Çarje të reja bërthamore në reaktorin numër 4
11/05 15:57
Top News – ‘Do ta zhysim Izraelin në ferr’/ Hamasi kërcënon pas vrasjes së 9 fëmijëve në Gaza
11/05 15:57