”Zbutet” Moska?” E interesuar për bisedimet”: Sapo Kievi të jetë gati
09/03/2022 17:38

Moska është e interesuar ta mbajë sa më shpejt që të jetë e mundur raundin e ri të bisedimeve me Kievin, sapo Ukraina të jetë gati” deklaroi zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, në një lëvizje që ngre pyetjen nëse ka një lloj zbutjeje të Rusisë. “Mbetemi të interësuar në vazhdimin e bisedimeve. Pozicioni i Rusisë është i qartë, dhe ia kemi bërë me dije pales ukrainase. Duam që raundi i ri i negociatave të zhvillohet sa më parë”, ka qenë komenti i tij, i përcjellë nga agjensia ruse e lajmeve, Tass. Raundi i tretë i bisedimeve u mbajt në Bjellorusi në 7 mars, dhe ndonëse ai nuk arriti të prodhonte rezultatet e dëshirara, duket se disa hapa të vegjël përpara u hodhën teksa palët arritën të avanconin disi me ceshtjen e korridoreve humanitare, dhe shprehën vullnetin e plotë që bisedimet të vazhdojnë. Peskov përsëriti dhe një herë qëndrimin e Moskës se Krimea duhet njohur si rajon rus. Pozicioni ynë është i ditur. Krimea është rajon rus dhe duhet njohur de facto e de jure”, u shpreh ai, ndërsa shtoi edhe se e njëjta gjë duhet të vlejë edhe për republikat e Donetskut dhe Luhanskut. Putin e justifikoi pushtimin e Ukrainës që në fillim me pretendimin se në rajonin e Donbasit po kryhej genocid kundër rusëve etnikë. Sakaq, për të parën herë që nga fillimi i sulmit rus në Ukrainë, do të ketë një takim të ministrave të jashtëm të Rusisë dhe Ukrainës. Sytë të enjten do të drejtohen nga Antalia e Turqisë, ku pritet të përballet shefi i diplomacisë ruse, Sergei Lavrov me homologun e tij ukrainas, Dmytro Kuleba. Lavrov do të marrë pjesë në një forum diplomatik ndërkombëtar në qytetin resort, dhe “kontakti” i tij me Kuleban planifikohet të ndodhë atje, raporton agjencia e lajmeve RIA Novosti, duke cituar zëdhënësen e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova. Nisma për mbajtjen e këtij takimi erdhi nga ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu, që sqaroi se ai do të jetë në formë trepalëshe. Pamjet: AFP

Top Channel/“Zien” politika në Bullgari, ministri i financave duhet të krijojë qeverinë e re brenda 7 ditësh
01/07 22:57
Top Channel/ Baerbock: Të përshpejtohen negociatat për afrimin e Ballkanit Perëndimor me BE-në
01/07 22:37
Top Channel/ Lufta për supën, UNESCO shton në listë “Borsch: Gatim ukrainas, jo rus
01/07 22:35
Top News- Ukraina i kërkon të ndalojë anijen ruse/Presidenti Erdogan përballë zgjedhjes së vështirë
01/07 20:39
Top News-‘Rusia të jetë gati për armët bërthamore!/Presidenti i Bjellorusisë mesazh alarmant Moskës
01/07 20:33
Top Channel/ Anulimi abortit në SHBA/ Sondazhi tregon se qytetarët i kërkojnë qeverisë që të veprojë
01/07 19:54
Top Channel/ Zelensky kërkon nxitim: Anëtarësimi ynë në BE nuk duhet të zgjasë me dekada
01/07 19:26
Top Channel/ Kaos fluturimesh në Evropë, paralizohet edhe Parisi
01/07 18:47
Top News-‘Të pajtojmë Erdogan dhe Mitsotakis!’/Liderët e NATO u munduan të ulnin dy liderët bashkë
01/07 18:46
Top News- Në listën e 10 më të kërkuarve nga FBI/Si zhvati bullgarja 4 miliardë dollarë falë…
01/07 18:42
Top Channel/ Erdogan: Nuk duam luftë me Greqinë, Mitsotakis “ të mbledhë veten”
01/07 18:40
Top News- Shqipëria u shpëton ‘ktherave kineze’!/Pekini mbyt Serbinë dhe Malin e Zi me ‘para’
01/07 18:08
Top Channel/Cilësia e ajrit, shqetësim në Ballkanin Perëndimor: Rriten vdekjet e parakohshme!
01/07 15:25
Top News – Boris Johnson i zhveshur…! / Putin përgjigjet i zemëruar: Do të dukej i shpifur
01/07 15:08
Top Channel/ Çekia “kthen pllakën”, presidenca e BE: Në fokus, negociatat me Shqipërinë dhe Kosova!
01/07 15:03
Top Channel/ Përvëlohet Europa: “Thyhen të gjithë rekordet e temperaturave, edhe në veri”!
01/07 14:32
Top Channel/ ”Na ngulët thikën pas shpine”, kurdët kundër Finlandës e Suedisë!
01/07 14:30
Top Channel/Johnsoni preku Putinin tek pika e dobët, tërbohet shefi i Kremlini- gati perplasja!
01/07 14:28
Top News-Tërheqja e rusëve nga Ishulli i Gjarprit/007-at britanikë:S’ishte xhest i vullnetit të mirë
01/07 14:14
Top Channel/ Greqia përgatitet “për luftë”, kërkon të blejë avionë F-35 nga SHBA-ja!
01/07 14:04