Top Channel/ Xhaz dhe makina retro! Ekspozohen në Shkodër mjetet e vjetra
31/05/2021 15:29

Festë me muzikë Jazz – Swing dhe ekspozitë të makinave të koleksionit Retro ! Është kjo fundjava e 29-30 Majit në Shkodër, e zhurmshme, por e bukur. Këtë herë në Gjuhadol janë prezantuar koleksionet më të vjetra të makinave të Shqipërisë, Kosovës dhe Malit të Zi. Në qytetin e biçikletave, dyert e mikpritjes ishin të hapura për të gjithë, edhe për të apasionuarit pas 4 rrotave. “Motorri është i vitit 1957. Të përkujdesesh per të është shumë e vështirë, por unë ia kryej vetë të gjitha shërbimet prandaj e mbaj. Motorri ka një vlerë të veçantë per mua pasi më herët ka qënë i një sportisti të famshëm, i cili fatkeqësisht ka humbur jetën duke ecur me këtë mjet”, shprehet një motorrist. “Unë jam Lubo Miradojiç, vij nga Mali i Zi dhe ky është një Fiat i tipit 620 i prodhuar ne vitin 1961. Ka një motor benzine 1900 kubiksh, 600 kuaj fuqi. Është e vështirë t’i mbash këto makina sepse kushtojnë, por pasioni është mbi të gjitha”, rrëfen një tjetër. Dy ditë feste dhe argëtimi ishin edhe për qytetaret shkodranë, të cilët kërkojnë që aktivitete të tilla të zhvillohen me shpesh. Nga qendra e qytetit, Karvani i mjeteve RETRO vazhdoi paradën në rrugët kryesore të Shkodrës e më pas u ndal në pikën turistike të Shirokës.

Top Channel/ Mik festival rikthehet në Korçë, sjell artistë të njohur nga vendi dhe bota
22/07 19:59
Top Channel/ Festivali HemingWay jazz/ Edicioni i tetë në ditëlindjen e 122 të gjeniut
21/07 19:50
Top Channel/ Pirateria intelektuale: Botuesit diskutojnë çështjen e librit përballë informalitetit
21/07 15:50
Top Channel/ “Të vrasësh kohën”/ Ekspozita e piktorit Adrian Cene në Tiranë
19/07 19:52
Top Channel/ Regjisorja e çmimit Emmy/ 27-vjeçarja nga Tirana e vlerësuar edhe në kinemanë amerikane
17/07 19:52
Top Channel/ Një napolitan në ArtKand/ Vepra është e autorit italian Francesco Mancini
17/07 15:27
Top Channel/ Koncert në kalanë e Beratit/ Muzikë Baroque për personat me aftësi të kufizuar
15/07 16:45
Top Chanel/ 16 vjet në Unesco! Gjirokastra bën bilancin e mbrojtjes së trashëgimisë kulturore
15/07 16:08
Top Channel/ Ferma e kafshëve/ Shfaqja e parë premierë pas 18 muajsh e tetarit Kombëtar
14/07 19:46
Top Channel/Shkodër,ekspozita e studentëve organizohet nga departamenti i arteve tek‘Luigj Gurakuqi’
13/07 19:55
Top Channel/ Rikthimi i Fadil Berishës, fotografi vjen për një ekspozitë bashke me modelen Ina Dajci
13/07 19:52
Top Channel/ Koncertet e fëmijëve. Artistët e vegjël të Libohovës në turne
13/07 12:35
Top Channel/ Festival në Porto Palermo/ Nis të premten me korin e Himarës dhe Marsela Cibukajn
12/07 19:46
Top Channel/ Ekspozitë e projektuesve italianë, detajet e dizajnit nga vendi fqinjë
11/07 20:56
Top Channel/ Shitet piktura e Ibrahim Kodrës/ Veprat e reja që u prezantuan në “ArtKand”
10/07 19:51
Top Channel/ Festivali i kitarës/ Rikthehet pas edicionit të vjetshëm online për shkak të pandemisë
09/07 19:48
Top Channel/ Kënga napolitane në Durrës/ Grupi “Il Calimma” përfshiu Shqipërinë në turin botëror
08/07 18:46
Top Channel/ Festival i filmit të shkurtër/ Organizohet në Korçë me 31 pjesëmarrës nga e gjithë bota
08/07 12:36
Top Channel/ Shuhet poeti Petrit Ruka/ Humb betejën me sëmundjen e rëndë në moshën 67-vjeçare
06/07 12:45
Top Channel/ Turistë të përgjuar/ Ekspozita, një udhëtim në turizmin gjatë komunizmit
05/07 19:55