Top Channel/Varhelyi: Pa parlament të plotë nuk ecni drejt BE! Rama: PD është e mirëpritur kurdoherë
05/05/2021 11:37

Komisionieri i lartë për Zgjerimin dhe Fqinjësinë, Oliver Varhelyi në një konferencë të përbashkët për mediat me kryeministrin Edi Rama duke komentuar rezultatin e zgjedhjeve në vendin tonë tha se ata presin rezultatet përfundimtare, por bëri me dije se një parlament i plotë dhe funksional është thelbësor dhe kusht për rrugën e vendit drejt BE. Varhelyi: Ne kemi një ambasador vërtet shumë të mirë krenar që punoj me të, sigurisht që e ndjek punën e tij dhe kemi qenë në kontakt dhe për zgjedhjet, sa i përket rezultatit e kam ndjek, dhe mendoj pas fushatës së zjarrtë janë rezultatet e qarta dhe zyrtare dhe ne duam të shohim gjithë parregullsitë qoftë edhe blerjen e votës do të duhet të presim rezultatet përfundimtare dhe që kuvendi i ri të nisë punën, pa një parlament të plotë s’mund të ecet për në BE. Puna duhet të përshpejtohet jo vetëm nga qeveria por dhe kuvendi, ku të gjithë duhet të tregojnë punën, presim rezultatet e apelimit që të ecim para. Në vazhdën e fjalës së tij kryeministri Edi Rama tha se për PD , mazhoranca është e hapur kurdoherë për bashkëpunim: Rama: Bindja dhe vullneti im është që mandati i 3 të mos u ngjaj të parëve në luftën e brendshme, PS do braktisë luftën në llogore, banale, të panevojshme për vendin, do fokusohemi te punët e mëdha për të cilat jemi votuar, PD është e mirëpritur kurdo qoftë dhe sidoqoftë të kthehet me këmbë në tokë, për të hapur një aspekt diskutimi pa asnjë kusht që të shtyjmë sa më shumë para punët dhe patjetër edhe integrimin. Nuk kam asgjë për të shtuar më shumë. Dua të rri larg polemikave të vjetra të partive, Shqipëria është një moment për të kaluar në majë , kemi potencial.

Top News/ ‘Nuk po ndahem për një grua tjetër’ / Meta shpjegon se pse kërkon divorcin me Kryemadhin
21/06 16:02
Top News/ Xhaçka sërish në Kushtetuese / PD kërkon heqjen e mandatit, Kuvendi refuzimin e kërkesës
21/06 16:01
Top Channel/ Protesta para bashkisë/ Sot nuk u përdorën gomat por u hodhën molotovë
21/06 15:25
Top Channel/ Dilema për mandatin e Berishës/ Deputeti Flamur Noka kërcënon se situata do të eskalojë
21/06 15:22
Top Channel/ I lidhi dhe i ndau politika! Çifti që u martua në pushtet dhe u divorcua në opozitë
21/06 15:19
Top Channel/ Meta tregon pse u nda nga Monika! “Vendimi më i vështirë. S’po ndahem për një tjetër
21/06 15:18
Top Channel/ Mblidhet komisioni Xhafaj! Komisioni parlamentar nis punën pa praninë e opozitës
21/06 15:16
Top Channel/ Meta kërkoi divorcin, vjen reagimi i parë nga Monika Kryemadhi: Dua të di arsyet…
21/06 14:09
Top Channel/ “S’po ndahem me një grua për një tjetër”, Meta për divorcin: Marrëdhënia u kris pas…
21/06 13:46
Top Channel/ Meta: Divorc me Monikën! Pas 26 vitesh martesë dhe tre fëmijë: Na ndau politika
21/06 12:04
Top News/ Metës nuk i pëlqen më Kryemadhi/ Çifti në proces divorci, dorëzohet kërkesa në gjykatë
20/06 22:48
Top News/ Berisha: Jemi gjeneratë që patëm fat tragjik, Rama shpopulloi Shqipërinë në 8 vite
19/06 21:48
Top Channel/ Kushtetuesja kundër dënimit me 30 ditë të deputetëve, rrëzon nenin e votuar nga PS
19/06 19:24
Top News/ Opozita merr një gjysmë fitore/ Kushtetuesja shfuqizon disa nene të rregullores së re
19/06 17:31
Top Channel/ “Audit financave te PD”/ Pas vulës Berisha i merr Bashës dhe paratë e partisë
19/06 15:13
Top Channel/ Kërcënohet Braçe: Është nga këta zengjinët e rinj përhapur në këtë vend, plot arrogancë
19/06 13:41
Top Channel/ Begaj takim kokë më kokë me homologun gjerman: Forcim të marrëdhënieve mes dy vendeve
19/06 12:04
Top News/ Ish-deputetja e PD në SPAK/ Alolli: U thirra për një sqarim për zgjedhjet e vitit 2023
18/06 20:07
Top News/ Veliaj takim me strukturat e PS në zonën e Astirit: Nuk harrojmë asnjë premtim
18/06 18:35
Top News/ Berisha nuk dorëzohet/ Beteja për non gratan, ish kryeministri-Nuk ka përfunduar!
18/06 16:48