Top Channel/ Turistët kanë ndryshuar/ Në Durrës, perëndimorë dhe nordikë, ankohen për plastikën
17/06/2024 12:17

Në Durrës, në dallim nga sezonet e kaluara, kur shumica e turistëve të huaj vinin kryesisht nga vendet e Europës Lindore dhe Qendrore, këtë vit mbizotërojnë turistët perëndimorë. Bizneset që operojnë në sektorin e turizmit shprehen të kënaqura me ecurinë dhe flukset turistike të këtij sezoni. "Jam Baçi nga Gjeorgjia dhe pritshmëritë tona për sezonin janë shumë të larta dhe ne jemi thuajse plotësisht të rezervuar për të gjithë vitin. Sezoni është shumë pozitiv. Klientët tanë janë nga Mbretëria e Bashkuar, Suedia, Zvicra, SHBA, Gjermani etj., por dhe nga vendet fqinjë si Kosova e Maqedonia. Tregu turistik po zgjerohet gjithnjë e më shumë." Sinkron- Indrit Nuredini, Operator turistik (Kur flet për prurjet e reja të turistëve.) Shumica e këtyre turistëve që vijnë për herë të parë në vendin tonë tregojnë eksperiencën e tyre pozitive teksa pushojnë buzë Adriatikut. Sinkron- hollandezja me syze dielli "Jam nga Hollanda dhe më pëlqen kjo atmosferë e qetë. Shkuam dhe në Durrës. Njerëzit, kaq miqësorë dhe ndihmues. E adhuroj këtë. Edhe ushqimin e pëlqej shumë. Më duket si diçka mes ushqimit grek dhe italian. Do të kthehem sërish me siguri." "Kam ardhur me gruan. Jemi nga Skocia ku ende ka borë. Ne udhëtojmë shumë dhe këtë herë doja diçka më afër shtëpisë. Pashë Shqipërinë në hartë dhe thashë pse jo, vetëm 3 orë larg me avion. Gjithçka fantastike këtu."

Top Channel/ Berisha: Mbrëmë u bëmë shumica numerike? Kur do jetë protesta e radhës?
12/07 22:56
Top Channel/ Alarmante! Temperaturat e larta rindezin zjarret tek fusha e mbetjeve urbane të Vlorës
12/07 22:01
Top Channel/ Të fotografosh Kadarenë! Albumi i Roland Tashos, foto e fundit me kostum popullor
12/07 19:59
Top Channel/ Rikthehet rezonanca manjetike/ Një defekt inxhinjerik pengoi punën për ekzaminimet
12/07 19:49
Top News/ Denoncimi nga Himara- Bregdeti është mbytur nga fekalet, askush nuk ndërhyn
12/07 19:38
Top Channel/ Berisha ankohet në Strasburg! Kërkon lirinë: Drejtësia shqiptare nuk më dëgjoi
12/07 19:34
Top Channel/ Shuhen 4 vatrat e zjarrit në Malin e Gjerë! Zjarrfikës e vullnetarë në luftë me flakët
12/07 19:15
Top Channel/ Digjen mbetjet në Vlorë! Tymi shqetëson pushuesit, zjarrfikësit: E kemi nën kontroll
12/07 19:13
Top Channel/ Olsi Rama në SPAK/ Reagon vëllai i kryeministrit: Dhashë shpjegimet e mia për Xibrakën
12/07 19:12
Top Channel/ Belerit i jepet leje për betimin si eurodeputet, do të shkojë në Strasburg
12/07 19:09
Top Channel/ Të parët në rajon për azil! Eurostat: 213000 shqiptarë morën shtetësinë në BE në 5 vite
12/07 18:36
Top News/ 19 të arrestuar për drogë/ Të akuzuarit shpërndanin lëndë narkotike pranë shkollave
12/07 17:28
Top News/ Olsi Rama paraqitet në SPAK: Dhashë sqarime si person në dijeni për dosjen “Xibraka”
12/07 17:27
Top News/ Të ardhurat arritën në 287 mld lekë/ Në pesë muaj shënuan rritje me 11.2 për qind
12/07 17:07
Top Channel/ “Bishat” e qiellit nuk shpëtojnë Ukrainën: Mbërrijnë F16-tat, ndryshon pllaka?
12/07 16:57
Top Channel/ Olsi Rama paraqitet sërish në SPAK: Dhashë shpjegimet e mia për “Xibrakën”
12/07 16:45
Top News/ Porn*grafi në ‘TikTok’ me fëmijën/ Prokuroria nis hetimet për dy prindërit në Lushnjë
12/07 15:26
Top Channel/ E dëmtoi tërmeti/ Nis puna për restaurimin e Muzeut Etnografik në Durrës
12/07 15:25
Top News/ Qeveri teknike për zgjedhje / Ilir Meta: Të organizohemi në të gjitha drejtimet
12/07 15:20
Top Channel/ Droga shitje në shkolla/ Tiranë, kapet grupi me 24 shpërndarës, 19 u arrestuan
12/07 15:13