Top Channel/ Tronditje energjitike për Evropën, greva e punonjësve mbyll fushat e gazit në Norvegji
05/07/2022 18:58

Problemet energjetike të Evropës u përshkallëzuan të martën pasi punëtorët norvegjezë të naftës dhe gazit hynë në grevë, duke mbyllur tre fusha në Detin e Veriut dhe duke shkaktuar një rritje të menjhershme të çmimeve të gazit natyror. Kompania shtetërore norvegjeze e energjisë Equinor tha se kishte mbyllur fushat pasi disa nga punonjësit e saj dolën në grevë pas një mosmarrëveshje pagash. Të tre fushat prodhojnë ekuivalentin e rreth 89,000 fuçi nafte në ditë, më shumë se 30% e së cilës është gaz natyror, tha Equinor në një deklaratë./ Norvegjia ishte burimi i dytë më i madh i gazit natyror në Evropë vitin e kaluar, pas Rusisë, sipas të dhënave të Eurostat dhe ndërprerja vjen në një moment kritik për rajonin. Çdo rënie e vazhdueshme e prodhimit të Norvegjisë mund t'i japë një goditje të madhe përpjekjeve për të rimbushur rezervat e gazit përpara dimrit, si dhe të rrisë rrezikun e një mungese të energjisë. Gjermania, ekonomia më e madhe e rajonit, ka shpallur tashmë një "krizë gazi" dhe paralajmëroi se nuk mund të përjashtojë futjen e racionimit për të kaluar dimrin. Lajmet e grevës bënë që çmimet e gazit natyror të rriten me 5% në 172 euro për megavat orë, sipas të dhënave nga Exchange Intercontinental. Ky është çmimi më i lartë që nga fillimi i marsit në ditët pas pushtimit rus të Ukrainës. Të mërkurën, punëtorët norvegjezë do të bëjnë sërish grevë, gjë që do të rezultojë në mbylljen e tre fushave të tjera, tha Equinor. Këto fusha prodhojnë ekuivalentin e rreth 330,000 fuçi nafte në ditë, nga të cilat pothuajse 80% është gaz natyror. Një tjetër grevë është planifikuar për të shtunën, e cila sipas llogaritjeve të Reuters mund të mbyllë rreth një të katërtën e prodhimit të gazit të Norvegjisë dhe 15% të prodhimit të saj të naftës. Equinor tha se ndikimi i ditës së tretë të grevave "nuk është ende i qartë". Pamjet: AFP

Top News – Trump mori me vete kodet atomike!/FBI kërkoi dokumente për armë bërthamore në vilën e tij
12/08 16:45
Top News -10 raketa drejt centralit bërthamor!/Rrezik katastrofik në impiantin më të madh në Europë
12/08 16:39
Top News – Shënjestra britanike vetëm për shqiptarët!/20 të deportuar me urdhër të sekretares Patel
12/08 16:16
Top News-Helikopteri pa pilot ngrihet në fluturim/Linja e përshkuar në një provincë të Kinës Lindore
12/08 15:45
Top Channel/ Drogë në nëndetëse, kapen 625 pako në Panama
12/08 15:21
Top Channel/ Zanati që po zhduket/ Qipro, puna e dorës do humbë kur të mos ketë më pensioniste
12/08 15:16
Top News – Thesari i deteve, 200 euro një kg /Si po shkatërrohen brigjet nga ‘gjuetia e paligjshme’
12/08 14:52
Top News – Ish kancelari padit Bundestagun / ’Miku i Putinit’ kërkon kthimin e privilegjeve
12/08 14:52
Top Channel/ Zjarret “monstër” në Francë/ Situatë e rëndë edhe në Portugali
12/08 14:51
Top News – E gjithë Evropa bëhet bashkë! / ’Luftë’ me flakët në Francë, zjarret jashtë kontrollit
12/08 14:36
Top News – Hapin tunel për të grabitur bankën / Itali, shpëtohet hajduti, u bllokua nën rrënoja
12/08 14:35
Top Channel/ Gjuetia pa leje e midhjeve, që po kërcënon brigjet e Italisë
12/08 14:11
Top News – Faturë e kripur për një drekë!/Sa kushton vakti në Tiranë, Prishtinë dhe Europë
12/08 13:54
Top News – Rusia, Kuba, Kina, Irani… / Sanskionet si ndëshkim…Sa efikase janë ato…?
12/08 13:13
Top News – Asnjë rus të mos hyjë në BE! / Kërkesa e Estonisë dhe Finlandës, debate në Bruksel
12/08 12:40
Top News – Spiun për llogari të Rusisë / Fillon gjykimi i një oficeri gjerman, punonte për GRU
12/08 12:36
Top News – Suedia ‘kënaq’ Erdoganin! / Ekstradon një person në Turqi për ‘hir’ të NATO-s
12/08 12:36
Top News – Samsung sjell Zflip4 dhe Fold4 / Modelet e reja të telefonëve dhe orëve inteligjente
12/08 12:27
Top Channel/ Zjarre në Greqi, autoritetet evakuojnë banorët nga zona e Koinirës
12/08 12:22
Top News-Rusia, shtet që sponsorizon terrorizmin!/Letonia miraton ‘etiketimin’, gjenocid në Ukrainë!
12/08 12:15