Top Channel/ Territori spanjoll në veri të Marokut bastiset nga mijëra emigrantë afrikanë
24/06/2022 22:33

Rreth 2,000 emigrantë tentuan të kalonin kufirin që ndan territorin spanjoll të Melilla nga pjesa tjetër e gadishullit në veri të Marokut. Kjo është tentativa e parë të kalimeve masive që prej përmirësimit të lidhjeve mes dy vendeve dy muaj më parë. Melilla e Ceuta, janë dy territoret afrikano-veriore nën jurisdiksionin e Spanjës dhe rrjedhimisht i vetmi kufi tokësor i Afrikës me BE, çka i kthen ato në një magnet për emigrantët. Në tentativën e fundit rreth 500 afrikanë arritën të kalojnë në anën tjetër të “zonës së kontrollit” pasi këputën gardhet me mjete prerëse. Maroku ka dislokuar një forcë të gjerë ushtarake për sprapsjen e sulmeve në kufi, të cilat veprojnë “në bashkëpunim me ushtrinë e Spanjës, thanë autoritetet. Në imazhet e publikuara në mediat spanjolle tregoheshin emigrantë të tejlodhur të shtrirë në rrugët e Melilla, disa prej të cilëve me duar të përgjakura dhe rroba të grisura. Spitali maroken Hassani në Nador pranë Melilla konfirmonte se "disa" oficerë policie gjithashtu ishin shtruar për trajtim.

Top Channel/ Stuhia në Spanjë i merr jetën të riut në festival. Dhjetëra të plagosur
13/08 22:02
Top Channel/ Astronautja amerikane Jessica Watkins , 34-vjeçarja që synon Hënën dhe Marsin
13/08 17:06
Top News – ‘BE nuk është supermarket’ / Zelenski bën apel: Ndaloni vizat për rusët!
13/08 16:20
Top News – 16 anije me grurë ukrainas / ’Hapet’ Deti i Zi, 3 mln ton drithë muajt e ardhshëm
13/08 16:20
Top News- Shuhet aktorja Anne Heche / Ishte në koma prej një jave pas një aksidenti
13/08 15:57
Top News – Ku i eksporton armët Serbia… / 500 milionë dollarë në 2021, më i kërkuari obusi ‘Nora’
13/08 15:52
Top Channel/ Banorët e ishullit të Tajvanit nuk shqetësohen nga ‘daullet e luftës’ së Kinës
13/08 15:23
Top Channel/ Radhë të gjata në Kili për të marrë kopjen e draftit të kushtetutës së re të propozuar
13/08 15:22
Top News – Moskë-Beograd, biletë me një drejtim / Mijëra rusë zgjedhin Serbinë: Këtu na duan!
13/08 13:55
Top News-Autori i ‘Vargjeve Satanike’ në spital/U ‘dënua’ me vdekje nga Irani, u plagos në Nju Jork
13/08 13:42
Top News – Trazira sociale në Gjermani…! / Çmimet e larta të energjisë, një ‘fuçi baruti’
13/08 13:33
Top Channel/ Autori Salman Rushdie në intubim pas goditjes me thikë në skenë
13/08 13:15
Top Channel/ Me mijëra peshq të ngordhur në lumin Oder, Gjermania akuza Polonisë
13/08 13:11
Top Channel/ Lija e majmunit: Të huajt dynden në Kanada për vaksinën
13/08 12:05
Top Channel/ Akuzat ndaj Trump/ Akuzohet për spiunazh dhe pengim të drejtësisë
13/08 11:59
Top Channel/ Lumi Rhine i Gjermanisë po thahet, njerëzit dhe bisnezet në krizë
13/08 11:07
Top News-Çfarë gjeti FBI në shtëpinë e Trump!/Publikohet urdhëri, mund të akuzohet për spiunazh
12/08 23:00
Top News-Klani i “El Chapo” bën masakër në burg/Vriten 11 të dënuar, përleshjet zhvendosen në qytet
12/08 22:17
Top Channel/ Trump, sekrete për UFOT? Mister akuza e FBI! Askush nuk publikon çfarë dokumentesh mori
12/08 21:03
Top News-Qëllohet me thikë shkrimtari i njohur/Irani shpërblim për ‘kokën’ e tij sulmohet në NjuJork
12/08 20:36