Top Channel/ Si cifutët në shkretëtirë, Abramovich nuk e pranojnë në Izrael-avioni ulet në Moskë!
15/03/2022 13:12

Një avion privat, i dyshuar se përdoret nga oligarku i sanksionuar Roman Abramovich u pa të hënën në aeroportin Ben Gurion të tel Avivit, por miliarderi nuk ka mundur të qëndrojë në shtetin hebre. Ministri i jashtëm izraelit Yair Lapid deklaroi haptazi se vendi i tij nuk është parajsë e sigurtë për biznesmenet rusë, të cilet jane shënjestruar nga sanksionet ndërkombëtare me ngrirje asetesh pas pushtimit të Ukrainës. “Izraeli nuk ka për të qenë një rrugë që të ndihmojë në anashkalimin e sanksioneve të vendosura Rusisë nga Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera perëndimore”, deklaroi Lapid. Edhe pse ai nuk e përmendi Abramovich me emër, burime të sigurta thanë për Reuters se avioni i përdorur nga pronari i klubit të futbollit, Chelsea, që ka edhe nënshtetësi izraelite e portugeze, u largua. Së fund, raportohet se pas një ndalese të shkurtër në Turqi, avioni ka zbritur në Moskë. Abramovich u sanksionua javën që shkoi nga Britania e Madhe, shembullin e së cilës e ndoqi më pas dhe BE-ja, për shkak të lidhjeve të tij me Vladimir Putin, por miliarderi mohon të ketë raporte të ngushta me presidentin rus.

Top News-26 fëmijë në bodrumin e kultit fetar/Mister motivet pse mbaheshin mbyllur. Pranga priftit
04/07 22:19
Top News-Dronë nënujorë për të transportuar drogë/Policia shokohet nga imagjinata e trafikantëve
04/07 22:16
Top News- Përgjaket SHBA në ditën e Pavarësisë /Viktima e të plagosur nga të shtënat në paradë
04/07 22:12
Top News- A do të dërgojë NATO anijet!/Bllokada ruse në Detin e Zi dhe ‘pengmarrja’ e grurit
04/07 19:54
Top News- Rusia kërcënon Bullgarinë!/Pse u dëbuan 70 diplomatët rusë nga Sofja
04/07 19:52
Top Channel/ Rindërtimi i Ukrainës pas luftës, ndërkombëtarët mblidhen në Zvicër
04/07 19:29
Top Channel/ Kriza nga thatësira, në Itali uji i pijshëm fillon të racionohet
04/07 18:23
Top News- Pakti me Bullgarinë përçan maqedonasit/Protesta ndaj propozimit të Macron, shqiptarët pro!
04/07 18:07
Top News- A do të dorëhiqet Papa Françesku!/Ati i Shenjtë i përgjigjet lajmit se është me kancer!
04/07 17:44
Top Channel/ ‘Kulla Eifel e mbushur me ndryshk” raporti alarmues për “Zonjën e Hekurt të Parisit”
04/07 17:39
Top News- Lufta ‘pajton’ SHBA dhe Gjermaninë/Dy fuqitë bëhen bashkë për të mbrojtur NATO-n!
04/07 17:33
Top News- Finlanda e Suedia përgatiten për sulm!/Frikë nga Rusia, qytetarët mbledhin ushqime e ilaçe
04/07 17:21
Top News – Tragjedia në Itali, 19 të zhdukur / Të mbijetuarit kërkohen me dronë termalë
04/07 17:19
Top Channel/ Çmendet inflacioni në Turqi, arrin 78.6%: më i larti në dekada!
04/07 15:15
Top News – Çmendet inflacioni në Turqi / Arrin në nivel rekord për dy dekadat e fundit
04/07 15:12
Top Channel/ Thatësira nxjerr zbuluar Mafian: Thahet liqeni, dalin trupat e të vrarëve!
04/07 15:08
Top News – Sporti përqafon Ukrainën/ Presidenti i IOC, Thomas Bach takon volodymyr zelensky
04/07 15:03
Top News – 60 plumba kundër të riut / SHBA, një tjetër video shokuese, policia vret afroamerikanin
04/07 14:53
Top Channel/ Shpëtohet me helikopter ekuipazhi i anijes që mbytej, “pllakos” stuhia e rërës!
04/07 14:53
Top News – Zbulohet zambaku gjigant i ujit / I fshehur prej 177 vitesh, entuziazmohen shkencëtarët
04/07 14:43