Top Channel/Shfaqet variant ri në Angli/Vaksinat Pfizer & AstraZeneca të afta kundër variantit delta
23/07/2021 19:30

Ndërkohë që në britani varianti delta i covid është mbizotërues në rastet e reja ditore, zyrtarët e shëndetësisë atje kanë konfirmuar se tashmë janë duke monitoruar një variant të ri të virusit. Mutacioni i njohur si B.1.621 nën hetim prej disa javësh, tashmw wshtw i konfirmuar zyrtarisht. Ekspertët britanikw janë të shqetësuar për zgjerimin e dukshëm ndërkombëtar të tij, megjithëse vetëm 16 raste tw brendshme janë të konfirmuara deri më tani. Autoritetet shëndetësore kanë theksuar se nuk ka ‘aktualisht asnjë provë të transmetimit tw gjerw në Mbretërinë e Bashkuar’. Ata gjithashtu thonë se nuk ka ‘aktualisht asnjë provë që ky variant shkakton sëmundje më të rëndë ose i bën vaksinat aktuale më pak efektive’. Kujtojmë se një studim i fundit tregoi se dy doza nga vaksinat Pfizer dhe Astrazenica jan të mjaftueshme për të siguruar mbrojtje ndaj variantit të rrezkshëm delta, tashmë mbizotërues pothujse në të gjithë botën. Sipas studimit, dy doza të vaksinës Pfizer janë 88 për qind efektive në parandalimin e sëmundjes simptomatike nga varianti Delta i koronavirusit, krahasuar me 93.7 për qind efektivitet kundër variantit Alfa.Dy doza të AstraZeneca-s, sakaq, janë 67% efektive kundër variantit Delta dhe 74.5% efektive kundër variantit Alfa. Ndërkohë për variantin e ri do të bëhen më shumë teste për të kuptuar natyrën e mutacionit dhe do të gjurmohen kontaktet e atyre që konfirmohet se janë infektuar me variantin. Varianti u identifikua për shkak të përhapjes së tij të dukshme në shumë vende dhe importimit në Mbretërinë e Bashkuar.

Top News – Flakni telefonat kinezë/ Lituania-Nuk janë të sigurtë
22/09 23:01
Top News-Bazë e dytë në Kretë…/Greqia armatoset kundër Turqisë
22/09 22:55
Top News-Rritet numri i të infektuarve/Humbin jetën 67 persona nga Covid në Itali
22/09 22:51
Top News-‘Zbutet’ Macron/ Franca rikthehen ambasadorin në SHBA
22/09 22:48
Top Channel/ Digjen brirë rinoceronti në fushatën anti-gjueti në Indi
22/09 22:22
Top Channel/ Policia përleshet me protestuesit anti-pandemi në Melbourne të Australisë
22/09 20:47
Top Channel/ Llava apokaliptike i afrohet detit në ishullin spanjoll pas vullkanit
22/09 20:47
Top Channel/ ‘Pusi i Ferrit’: Eksploruesit arrijnë fundin e humnerës në rërën e Jemenit
22/09 20:43
Top Channel/ Tentativë vrasjeje ndaj ndihmësit të presidentit të Ukrainës
22/09 20:41
Top News – ‘Nuk e heqim veton’/ Bullgaria mban peng hapjen e negociatave
22/09 19:42
Top News – OBSH në alarm nga gripi/ ’Këtë dimër do jetë më problem se covidi’
22/09 19:03
Top News- Kundër maskave e vaksinave/ Fushata e partisë gjermane
22/09 18:59
Top News – BE të njohë vaksinat kineze e ruse/Hungaria presion unionit
22/09 18:41
Top News – E vrau se i kërkoi të vinte maskën / Kancelarja Merkel dënon krimin ‘e tmerrshëm’
22/09 18:12
Top News – ‘Hidhni telefonat kinezë!’ / Ministria e mbrojtjes në Lituani palajmëron banorët
22/09 16:58
Top News – Pasagjerja ndjehet keq e vdes në bord / Avioni i British Airways bën ulje emergjence
22/09 16:53
Top Channel/ Përplasja Kosovë-Serbi për targat, çfarë thotë marrëveshja e Brukselit?
22/09 16:06
Top Channel/ Moderatorin e “lë zemra” nga tërmeti, skiatorët të pashqetësuar!
22/09 16:05
Top News- E pagëzuar ‘Magnificent’/ Prezantohet monedha gjashtëkëndore e ‘Paris 2024’
22/09 16:01
Top News – ‘Gëlltit’ rrugë e shtëpi / Llava e vullkanit Cumbre Vieja i afrohet detit
22/09 15:56