Top Channel/SHBA nis “bishat” në Greqi: 44 autoblinda- Turqia akuzon për provokime!
01/12/2021 17:32

Mediat greke thonë se vendi ynë fqinj është pajisur me dhjetëra mjetë te reja të blinduara nga SHBA. Sipas tyre, mjetet e para "M1117 Guardian" kanë mbërritur tashmë në Athinë, ku do të prezantohen zyrtarisht këtë javë përmes një ceremonie me drejtues të Ministrisë së Mbrojtjes. Ushtria greke duhet të marrë në total 1200 pajisje të tilla në bazë të programit Excess Defense Articles, të njohur ndryshe si EDA. Shtypi grek thote se M1117-tat e para nuk janë përdorur në operacione luftarake dhe kanë mbërritur pa armatime. Deri në fund të këtij viti, në Greqi pritet të dërgohen 450 mjete të tillam ndërsa dergesa e plotë duhet të përfundojë në prill të vitit 2022. Athina do të paguajë 102 milionë dollarë si kosto transporti dhe inspektimi. Turqia u ankua sakaq për aksione provokuese nga ana e grekëve, duke u ankuar se forcat e Athinës kanë kryer sipas saj 2.321 shkelje në ishujt e cmilitarizuar në Mesdheun Lindor. Ankaraja thotë se pala greke po vazhdon t`i përshkallëzojë tensionet duke i shpërfillur krejtësisht thirrjet e saj për dialog

Top News- Diplomatët shqiptarë në 4 shtete/ Pezullojnë punën, shkak moti dhe koronavirusi
25/01 15:53
Top News- Arrestohet shqiptari pozitiv me Covid/ Itali, del nga shtëpia për të shitur kokainë
25/01 15:42
Top Channel/Izraelitët krijojnë super dronin: Pushkë automatike e snajper, godet cdo gjë që lëviz!
25/01 15:06
Top News – Luftanijet nën kontrollin e NATO-s / Sa trupa amerikane qëndrojnë aktualisht në Evropë?
25/01 14:57
Top News – Ushtarët rusë kanë hyrë në Ukrainë! / ‘Agresioni i Putin, si pushtimi nazist i Polonisë’
25/01 14:56
Top News – Kriza e raketave Nr.2… / Rusia ‘bashkon forcat’ me Kubën, partnership strategjik
25/01 14:54
Top News – Gjermania ‘tradhëtoi’ Ukrainën / Ndaloi eksportet e armëve dhe mbështet Nord Stream 2
25/01 14:54
Top Channel/ Omicron “nuk pyet” për vaksinë, Izraeli nuk ndalet: Rekomandohet doza e katërt
25/01 14:41
Top News – ‘Histeria’ e Perëndimit po çon në luftë/Kremlini i shqetësuar-është faji i SHBA e NATO-s!
25/01 14:35
Top News – Tre shtete në terr dhe acar / ’Blackout’ në Kazakistan, Kirgistan e Uzbekistan
25/01 14:34
Top News – Dy rrugëdaljet e vetme të Moskës/Blinken, oferta amerikane për homologun rus
25/01 14:20
Top Channel/ BE dhe SHBA koordinojnë strategjitë: Reagojmë menjëherë po u sulmua Ukraina
25/01 14:03
Top News – Nëse diplomacia dështon me Rusinë!/ A është e përgatitur BE, ja plani me SHBA
25/01 13:57
Top Channel/ U ndalua për korrupsion, vdes në burg ish kryeparlamentari i Nju Jorkut
25/01 13:48
Top News-Navalni shpallet ‘terrorist’/Rusia shton në listën e zezë kritikun e Kremlinit
25/01 13:22
Top News – Mijëra dollarë në muaj nga kokaina/ Sa fitonte shqiptari i ekzekutuar në Ekuador
25/01 13:17
Top News-Boris Johnson nën hetim/Policia, në shënjestër festat në Downin Street
25/01 13:16
Top News-32 milionë euro për 657 kg kokainë/Ishte nisur nga Brazili me destinacion Belgjikën
25/01 13:14
Top News – Holanda nis F-35 në Bullgari… / Danimarka, fregata në Baltik e bombardues në Lituani
25/01 13:05
Top Channel/TI: Shqipëria, përkeqësohet në indeksin e korrupsionit, Kosova më mirë se ne
25/01 12:21