Top Channel/ SHBA: 10 milionë dollarë shpërblim për informacion mbi oficerët e inteligjencës ruse
27/04/2022 19:56

Shtetet e Bashkuara ofruan të martën një shpërblim deri në 10 milionë dollarë për informacion mbi gjashtë persona që i përshkruan si oficerë të inteligjencës ushtarake ruse, të cilët kishin kryer sulme kibernetike që preknin infrastrukturën kritike të SHBA. Gjashtë oficerët punojnë në një njësi kibernetike të Drejtorisë kryesore të Inteligjencës të Rusisë (GRU) dhe janë përfshirë në një sulm global kibernetik në vitin 2017 që infektoi kompjuterët e disa entiteteve private të SHBA-së, duke përfshirë një sistem spitalor, tha Departamenti i Shtetit i SHBA. Sulmi kibernetik "NotPetya" i vitit 2017 dëmtoi pjesë të infrastrukturës së Ukrainës dhe kompjuterët në vende anembanë globit duke përfshirë Francën, Gjermaninë, Italinë dhe Shtetet e Bashkuara, duke shkaktuar miliarda dollarë dëme Shpërblimi me 10 milionë dollarë do të jepet për këdo që ka informacionin që çon në "identifikimin ose vendndodhjen e çdo personi të kërkuar nga shba-të. Ndërkohë po të martën rusia liroi ish-marinsi amerikan Trevor Reed, i cili mbahej në paraburgim që nga viti 2019, në këmbim të pilotit rus Konstantin Yaroshenko, i cili po vuante një dënim 20-vjeçar në Shtetet e Bashkuara, tha ministria e jashtme e Rusisë. Presidenti amerikan Joe Biden dhe Sekretari i Shtetit Antony Blinken përshëndetën lirimin e zotit Reed dhe thanë se po punonin për të liruar një tjetër shtetas amerikan që mbahet në Rusi, Paul Ëhelan. 30-vjeçari Reed nga Teksasi, u dënua në vitin 2019, pasi sipas akuzës ai kishte vënë nën rrezik jetën e dy policëve në Moskë ndërsa ishte në gjendje të dehur. Ndërsa rusi, Yaroshenko është një pilot i dënuar për konspiracion për kontrabandë kokaine. Ai u arrestua nga forcat speciale të SHBA në Liberi në vitin 2010.

Top News-26 fëmijë në bodrumin e kultit fetar/Mister motivet pse mbaheshin mbyllur. Pranga priftit
04/07 22:19
Top News-Dronë nënujorë për të transportuar drogë/Policia shokohet nga imagjinata e trafikantëve
04/07 22:16
Top News- Përgjaket SHBA në ditën e Pavarësisë /Viktima e të plagosur nga të shtënat në paradë
04/07 22:12
Top News- A do të dërgojë NATO anijet!/Bllokada ruse në Detin e Zi dhe ‘pengmarrja’ e grurit
04/07 19:54
Top News- Rusia kërcënon Bullgarinë!/Pse u dëbuan 70 diplomatët rusë nga Sofja
04/07 19:52
Top Channel/ Rindërtimi i Ukrainës pas luftës, ndërkombëtarët mblidhen në Zvicër
04/07 19:29
Top Channel/ Kriza nga thatësira, në Itali uji i pijshëm fillon të racionohet
04/07 18:23
Top News- Pakti me Bullgarinë përçan maqedonasit/Protesta ndaj propozimit të Macron, shqiptarët pro!
04/07 18:07
Top News- A do të dorëhiqet Papa Françesku!/Ati i Shenjtë i përgjigjet lajmit se është me kancer!
04/07 17:44
Top Channel/ ‘Kulla Eifel e mbushur me ndryshk” raporti alarmues për “Zonjën e Hekurt të Parisit”
04/07 17:39
Top News- Lufta ‘pajton’ SHBA dhe Gjermaninë/Dy fuqitë bëhen bashkë për të mbrojtur NATO-n!
04/07 17:33
Top News- Finlanda e Suedia përgatiten për sulm!/Frikë nga Rusia, qytetarët mbledhin ushqime e ilaçe
04/07 17:21
Top News – Tragjedia në Itali, 19 të zhdukur / Të mbijetuarit kërkohen me dronë termalë
04/07 17:19
Top Channel/ Çmendet inflacioni në Turqi, arrin 78.6%: më i larti në dekada!
04/07 15:15
Top News – Çmendet inflacioni në Turqi / Arrin në nivel rekord për dy dekadat e fundit
04/07 15:12
Top Channel/ Thatësira nxjerr zbuluar Mafian: Thahet liqeni, dalin trupat e të vrarëve!
04/07 15:08
Top News – Sporti përqafon Ukrainën/ Presidenti i IOC, Thomas Bach takon volodymyr zelensky
04/07 15:03
Top News – 60 plumba kundër të riut / SHBA, një tjetër video shokuese, policia vret afroamerikanin
04/07 14:53
Top Channel/ Shpëtohet me helikopter ekuipazhi i anijes që mbytej, “pllakos” stuhia e rërës!
04/07 14:53
Top News – Zbulohet zambaku gjigant i ujit / I fshehur prej 177 vitesh, entuziazmohen shkencëtarët
04/07 14:43