Top Channel/”Rusia do bëhet më agresive”; Bombardime si në Grozny- strategjia shkatërrimtare!
15/03/2022 14:46

Lufta e Ukrainës po hyn në një fazë të re të rrezikshme: pas dy javë bombardimesh pa pushim, shkatërrimi të infrastrukturës civile, qindra jetësh të humbura në mesin e tyre, e mbi 2.5 milionë të shpërngulurish që po krijojnë një krizë të re humanitare në Europë, rrënimi që po mbjell Rusia në vendin fqinj nuk është aspak drejt fundit, mendojnë ekspertët. “Pavarësisht performancës së dobët ushtarake të Rusisë, e cila ishte bafesuese për shumëkënd, ne sërish jemi ende në fazat e para të këtij konflikti”, thotë Sara Bjerg Moller, e Seton Hall University. John Spencer, ish pficer i ushtrisë amerikane, mendon se Moska do të përpiqet të izolojë Kievin, duke shkëputur në këtë mënyrë, dhe trurin e rezistencës ukrainase, nga burimet.Frika tani është se Rusia mund të bëhet edhe më agresive dhe mund ta përshkallëzojë fushatën e bombardimeve, ngjashëm me atë që i bëri kryeqyteti cecen Grozny në vitet 2000, duke i shtyrë asokohe Kombet e Bashkuara ta cilësonin si qytetin më të rrënuar në botë. Mungesa e progresit po e tërbon Putinin, thanë për Insider disa zyrtarë të lartë europianë, që druhen se sa më shumë dështojnë në terren, aq më të ashpra mund të behen taktikat ruse. Sjellja e Putinit këto javë ka qenë ekstreme, megjithatë duke cituar të dhëna të shërbimeve amerikane të inteligjencës, NBC Neqs thotë se nuk ka prova që të dëshmojnë se presidenti rus është i paqëndrueshëm mendërisht.

Top News – Rusia dhe Kina kundër NATO-s / Aleanca ngriti alarmin: Kërcënim direkt, sfidë serioze
01/07 12:39
Top News – Rusia bombardon Odesën / ’Shi raketash’ të erës sovjetike, 18 civilë të vrarë
01/07 12:34
Top News – ‘Një vend, dy sisteme’ / Presidenti kinez në Hong Kong: Nuk ndryshon qeverisja
01/07 12:25
Top Channel/”Gjak dhe hekur”, Rusia sulmon Odesën- dhjetëra të vrarë e të plagosur
01/07 12:06
Top Channel/Jo kaq shpejt, Von der Leyen: Ukraina në BE, por kujdes korrupsionin e oligarkët!
01/07 12:05
Top Channel/Çekia merr presidencën e BE-së, Kovaçevski: Po shqyrtojmë propozimin francez!
01/07 12:02
Top Channel/ Qeveria e Abazoviç në rrezik. Marrëveshja me kishën ortodokse serbe e fut në telashe
30/06 23:04
Top News-Gjermania drejt një super fuqie ushtarake/Scholz-Në pikë kthese pas Luftës së Dytë Botëtore
30/06 20:42
Top News- Macron u hap rrugën negociatave/Maqedoni-Bullgari pranojnë propozimin e ri francez
30/06 20:40
Top Channel/ Goditje për Biden! Gjykata e Lartë kufizon objektivat e tij për uljen e emetimeve CO2
30/06 19:49
Top Channel/ Biden kërkon përjashtim nga Senati: Duhet të kodifikojmë të drejtën e abortit
30/06 19:14
Top Channel/ Zgjidhet ngërçi Shkup-Sofje/ Maqedonia e Veriut pranon propozimin e presidentit Macron
30/06 19:10
Top News- Putin paralajmëron NATO!/’Perëndimi të mos vendosë baza në kufi me Rusinë!’
30/06 18:04
Top Channel/Anglia “hyn ushtarakisht” në Ballkan, Johnson: S`do lejojmë ta “marrë” Putini!
30/06 16:09
Top Channel/ Krimba deti për transplante njerëzore: Zbulimi i rrallë i shkencëtarëve francezë!
30/06 15:17
Top Channel/”Shkoni more në djall”, mposhtja e Rusisë: Tërhiqet nga ishulli i Gjarprit!
30/06 15:13
Top News – Putin i përgjigjet Johnsonit / ’Po të isha grua do ta pushtoja sërish Ukrainën!’
30/06 14:42
Top News-Lituania, frikë nga një sulm rus! BE-Rusi, akord për Kaliningradin. Enklava ruse, e izoluar
30/06 14:41
Top News-‘Do të merrja një plumb për Putinin’/Ish padroni i Formula1, Bernie Ecclestone shokon botën
30/06 14:30
Top News – Ukraina rimerr Ishullin e Gjarprit! Rusia pranon tërheqjen nga vendi simbol i rezistencës
30/06 14:07