Top Channel/ Raketa kineze lëshon tre astronautët e stacionit të parë hapësinor të vendit
17/06/2021 21:38

Astronautët e parë të stacionit të ri hapësinor të Kinës, u lëshuan sot në misionin më të gjatë në hapësirë të vendit, në Hapi madhor vendos Kinën mes fuqive madhore të hapësirës. Raketa Long March-2F me tre astronautët kinezë u lëshua në orën lokale 9:22 të mëngjesit nga aerodromi Jiuquan në shkretëtirën Gobi. Pas 10 minutash fluturimi mjeti doli në orbitë dhe anija hapësinore u nda nga raketa e lëshimit, mes brohoritjeve e duartrokitjeve nga qendra e lëshimit. Mediat kineze tregonin pamje direkte nga brenda raketës, ku tre astronautët ngrinin xhamin e kokoreve të tyre të hapësirës, duke bërë me dorë nga kamera. Ndërsa kamerat jashtë mjetit tregonin imazhe nga toka që largohej. "Sipas raportimeve të qendrës hapësinore në Pekin, raketa Long March-2F ka lëshuar anijen hapësinore me njerëz Shenzhou-12 në orbitë," tha Zhang Zhifen, drejtor i qendrës së lëshimit Jiuquan.

Top News – Serial killeri i lojërave flirtuese/Fotot provokuese të viktimave e daljet televizive
25/07 11:58
Top News-Rrëshqitje dheu në Indi/ Rritet bilanci, shkon në 136 numri i viktimave
25/07 11:04
Top News – Zjarre masive në Californi/ Digjen sipërfaqë të mëdha toke dhe shumë banesa
25/07 11:04
Top News – Varianti Delta në Australi/ Masat kufizuese, qytetarët ngrihen në protestë
25/07 11:03
Top Channel/ Shkëndija zjarri në bord, me një lëvizje fotografi shpëton avionin!
25/07 10:22
Top Channel/ Laguna në Argjentinë bëhet rozë për një arsye “të tmerrshme”!
25/07 09:22
Top Channel/ Las Vegasi “ndalon” barin: “Po na merr ujin, hiqeni”!
25/07 09:21
Top Channel/ Demonstratë në Romë kundër pasaportës së detyruar të vaksinës
24/07 21:04
Top Channel/ Përpjekje ajrore kundër zjarreve masive në Nevada, SHBA
24/07 21:04
Top Channel/ Përleshje dramatike në Paris kundër pasaportës së vaksinës
24/07 21:03
Top Channel/ Rusia dërgon 88 ton ndihma për Kubën me urdhër të Putin
24/07 21:02
Top News – Temperatura ndëshkuese… SHBA para një tjetër vale të nxehti
24/07 17:43
Top News – Miku i mirë në ditë të vështirë/ Rusia ndihmon Kubën pas protestave antiqeveritare
24/07 17:15
Top News – Rrufetë pas përvëlimit/ Shi, breshër dhe erë e fortë në Britani
24/07 17:14
Top News/ Protesta kundër izolimit/ 57 arrestime pas marshimeve në qytetet e Australisë
24/07 16:36
Top News/ Tokio 2020, ‘nga shiu në breshër’/ Pas Covid-19, një tajfun kërcënon Lojrat Olimpike
24/07 16:36
Top News/ CIA do hetojë sëmundjen misterioze/ Një task force do të merret me sindromën e Havanës
24/07 16:36
Top News/ Vodhën 2 mln USD energji elektrike/ Policia malajaziane asgjësoi 1069 pajisje të Bitcoin
24/07 16:35
Top News – I armatosur dhe budalla/ Vodhi ambulancën me gjithë pacientin brenda
24/07 16:23
Top News – Mohimi i gjenocidit në Bosnje/ Ndalohet e dënohet me ligj, ndryshon kodi penal
24/07 15:39