Top Channel/Raketa e “dyfishtë” hipersonike, gjeneralët “rrëzojnë”Biden: “Kina s`ka frikë nga ne”!
01/12/2021 14:03

Presidenti amerikan Joe Biden e refuzon idenë se Shtetet e Bashkuara dhe Kina i kanë hyrë një lufte të re të ftohtë. Por gjeneralët e lartë në Pentagon mendojnë ndryshe: ata thonë se gara e armatimeve ka nisur, ajo është hipersonike dhe kinezët janë shumë agresivë! Frank Kendall, sekretar i forcave ajrore amerikane shprehet se këto vitet e fundit, SHBA-ja i ka përqëndruar fondet e saj ushtarake tek fushatat në Irak e Afganistan, dhe ka lënë jashtë vëmendjes investimet “tek gjeneratat e reja të armëve”, e që janë pikërisht ato hipersonike. “Nuk është fjala thjesht për të shtuar numrat e arsenalit të armëve, por për të përmirësuar cilësinë e tyre”, thote Kendall. Në Pentagon nuk e mohojnë që ndihen të befasuar, e madje të shokuar nga progresi i kinezëve në këtë drejtim. Armët hipersonike lëvizin drejt objektivit të tyre me një shpejtësi 5 herë më të lartë se ajo e zërit dhe janë më të vështira për t`u diktuar në krahasim me raketat balistike ndërkontinentale, që ndjekin një trajektore të qartë e të llogaritshme nga ana e mbrojtjes. Të hënën, edhe Rusia njoftoi se ka zhvilluar një tjetër provë të suksesshme me raketën e saj hipersonike Zircon, ndërsa fuqitë botërore janë duke konkurruar për ta zhvilluar më tej këtë teknologji të re armatimi.

Top Channel/ Kaos trafiku nga bora në Turqi, makinat përplasen me njëra-tjetrën-disa viktima!
24/01 15:46
Top Channel/UFO duke fluturuar mbi Antarktikë, zbulohen nga Goggle Earth!
24/01 15:43
Top Channel/Bechtel hyn të ndërtojë autostradën gjigande në Mal të Zi,reagime të ashpra në Podgoricë
24/01 15:38
Top Channel/ Kina nis dhjetëra bombardues, Tajvani në alarm: Rikthehet hija e luftes!
24/01 15:32
Top Channel/ Gjallë në rrotën e avionit pas 11 orësh udhëtim- ekspertët: “Gati e pamundur”!
24/01 15:31
Top Channel/ NATO nis trupat në lindje të Europës, fillojnë përgatitjet për konflikt!
24/01 15:23
Top News – Nato, trupa shtesë në Evropën lindore/Stoltenberg: Të forcojmë mbrojtjen, Rusia kërcënon!
24/01 15:22
Top Channel/Protestat e dhunshme ndaj masave anti-Covid, mësyhet zyra e Joseph Borell!
24/01 15:20
Top Channel/ “Do shpërthejë lufta”, Danimarka nis bombarduesit në Ukrainë, Anglia tërheq diplomatët
24/01 15:19
Top News – Sulm me raketa balistike / Kishin në shënjestër Abu Dabin, shkatërrohen në ajër
24/01 15:17
Top News – 39 bombardues kinezë drejt Tajvanit/Tensione në tjetër front, SHBA stërvitje me Japoninë
24/01 14:49
Top News – ‘Kërkohet një president’ / Italia nis votimin, raundi i parë pa rezultat
24/01 14:49
Top News – 50 mijë trupa amerikane në Evropë /Biden:Luftanije dhe bombardues pranë kufijve të Rusisë
24/01 14:27
Top Channel/ Bora paralizon Athinën! Mbyllen disa akse rrugore, pezullohen dhjetëra fluturime
24/01 14:19
Top News – Ukraina në ‘mbrojtje të Çërnobilit’ / Rusia mund të godasë vendin më radioaktiv në botë
24/01 14:15
Top News- Buqetë me lule për ekzekutimin mafioz/ Shqiptari drejtonte trafikun e kokainës në Ekuador
24/01 12:40
Top News – Rusia kërcënon edhe një tjetër shtet /Vladimir Putin nis luftanijet në brigjet e Irlandës
24/01 12:37
Top News – Bie nga 30 metra lartësi / Aksident tragjik në Turqi, autobusi ra në humnerë
24/01 12:33
Top News- Larja e hesapeve në mes të Belgjikës/ Plani i asgjësimit nisi nga bandat e Elbasanit
24/01 12:33
Top News – Kryperlamentari rrihet keq…! / Plas grushti në kuvend, ‘tërbohen’ deputetët
24/01 12:29