Top Channel/ Putin mban takimin e aleatëve të Organizatës së Sigurisë Kolektive
17/05/2022 02:28

Presidenti rus Vladimir Putin priti sot në Moskë liderët e aleancës ushtarake të gjashtë vendeve ish-sovjetike Rusi, Bjellorusi, Armeni, Kazakistan, Kirgizstan e Taxhikistan. Putin quajti zgjerimin e NATOs "një problem i krijuar artificialisht për interesat e politikës së jashtme të SHBA," duke shtuar se NATO është kthyer në instrument të vetëm një vendi. Suedia e Finlanda kanë shprehur dëshirën për të nisur hapat për anëtarësimin në NATO dhe kësaj jave pritet të dorëzojnë aplikimet. Por kjo sipas Putin mund të shkaktojë reagime nga Moska, pasi zgjerimi i infrastrukturës së tyre ushtarake do të konsiderohet si provokim. Në takim presidenti bjellorus Alexander Lukashenko nxiti anëtarët e tjerë të aleancës CSTO të qëndrojnë të bashkuar dhe akuzoi Perëndimin se po përpiqet të zgjasë konfliktin për të dobësuar Rusinë. Në lidhje me sanksionet Lukashenko tha: "Pa një front të bashkuar, Perëndimi do të vijojë të shtojë presionin ndaj të gjithë hapësirës post-sovjetike”.

Top Channel/Ukrainë, sulm me raketa në qendrën tregtare: NATO përgatit 300 mijë trupa!
27/06 23:22
Top Channel/Roma në darën e flakëve, alarm në kryeqytetin Italian-devijohen fluturimet nga Ciampino!
27/06 22:29
Top Channel/ Në 1 janar “tërmeti”: Kroacia përgatitet per euron, shqetësime dhe shpresë!
27/06 22:23
Top Channel/ Moska dëbon diplomatët grekë, Rusia i shpalli “non grata”
27/06 21:47
Top News- Fshtatit serb i vihet emri ‘Putin’/Admirimi për presidentin rus rritet pas luftës
27/06 21:43
Top News- ‘Rusia planifikon vrasjen Vuçiç!’/Raportet tronditëse në Serbi, presidenti nën presion
27/06 21:41
Top News- Disa vatra zjarri tronditin Romën/Panik mes banorëve, flakët pranë një kampi veror
27/06 21:39
Top Channel/ ”Falimenton” Rusia, hera e parë nga 1918-ta: Nuk paguan dot borxhin e jashtëm!
27/06 21:38
Top Channel/ CNN: Princi Charles mori valixhe me 1 milionë euro nga politikani saudit!
27/06 20:23
Top Channel/Ka ende shpresë për Bullgarinë, nisin bisedimet: Të shmangim zgjedhjet e parakohëshme!
27/06 19:37
Top Channel/Metoda e zgjerimit të BE s`po funksionon, Borell: Ballkani u lodh, blloku të reformohet!
27/06 19:35
Top News- Rusia dëbon diplomatët grekë!/Akuza Athinës se u përfshi në luftë kundër Moskës
27/06 19:22
Top News- Rusia bombardon qendrën tregtare!/Strehonte mbi 1000 civilë, masakër në Ukrainë
27/06 19:11
Top Channel/ NATO, shtim gjigand forcës së sigurisë: Tërbohen rusët- raketa mbi qendrën tregtare!
27/06 19:09
Top Channel/G7-ta “godet” naftën ruse, merret vendimi: Sanksione të reja, vihet kufi mbi cmimin!
27/06 18:52
Top News- Plani global i Perëndimit/600 miliardë dollarë për të ‘mposhtur’ Kinën
27/06 17:58
Top News – ‘Dëgjo Emanuel…!’/Publikohet telefonata Putin-Macron para luftës!
27/06 16:30
Top News – NATO 300 mijë trupa në gatishmëri/Stoltenberg zbulon planet për sigurinë e Europës
27/06 16:06
Top News – Shtëpia mes maleve e Vladimir Putin/Ku fshihet vila luksoze e presidentit rus
27/06 15:43
Top Channel/ Zelensky i drejtohet G7: Na duhen armë, lufta duhet të mbarojë para dimrit
27/06 15:22