Top Channel/ Pse Evropa po goditet nga valët e të nxehtit, studimi: Rrymat ajrore faktor
05/07/2022 19:44

I nxehti ekstrem në Spanjë, Britani të Madhe dhe Francë këtë verë u përkeqësua nga ndryshimet në rrjedhën e rrymave ajrore , erërat e forta perëndimore që fryjnë mbi sipërfaqen e planetit, theksuan një mënyrë tjetër në të cilën ngrohja globale mund të ndryshojë klimën . Evropa Perëndimore është një pikë e nxehtë e valëve përvëluese, me ngjarje ekstreme të temperaturës së lartë që rriten tre deri në katër herë më shpejt se kudo tjetër gjatë 42 viteve të fundit, sipas një studimi të botuar në Nature Communications. Në këtë studim për herë të parë moti u lidh me lëvizjen e rrymave ajrore në hemisferën veriore. "Rrymat ajrore mund të shkaktohen nga një sërë arsyesh," tha bashkëautori Dim Coumou. "Rritja e ndryshimit të temperaturës midis tokës dhe oqeanit favorizon qëndrueshmërinë e rrymave ajrore në verë , shpjegon ai. Këto rryma krijohen kur ajri i ftohtë nga polet përplaset me ajrin më të ngrohtë nga tropikët dhe janë përgjegjës për fenomenet e motit si stuhitë, shiu dhe thatësira, fenomene këto që po ndodhin gjithnjë e më shpesh kohët e fundit. Pamjet: AFP

Top News – Trump mori me vete kodet atomike!/FBI kërkoi dokumente për armë bërthamore në vilën e tij
12/08 16:45
Top News -10 raketa drejt centralit bërthamor!/Rrezik katastrofik në impiantin më të madh në Europë
12/08 16:39
Top News – Shënjestra britanike vetëm për shqiptarët!/20 të deportuar me urdhër të sekretares Patel
12/08 16:16
Top News-Helikopteri pa pilot ngrihet në fluturim/Linja e përshkuar në një provincë të Kinës Lindore
12/08 15:45
Top Channel/ Drogë në nëndetëse, kapen 625 pako në Panama
12/08 15:21
Top Channel/ Zanati që po zhduket/ Qipro, puna e dorës do humbë kur të mos ketë më pensioniste
12/08 15:16
Top News – Thesari i deteve, 200 euro një kg /Si po shkatërrohen brigjet nga ‘gjuetia e paligjshme’
12/08 14:52
Top News – Ish kancelari padit Bundestagun / ’Miku i Putinit’ kërkon kthimin e privilegjeve
12/08 14:52
Top Channel/ Zjarret “monstër” në Francë/ Situatë e rëndë edhe në Portugali
12/08 14:51
Top News – E gjithë Evropa bëhet bashkë! / ’Luftë’ me flakët në Francë, zjarret jashtë kontrollit
12/08 14:36
Top News – Hapin tunel për të grabitur bankën / Itali, shpëtohet hajduti, u bllokua nën rrënoja
12/08 14:35
Top Channel/ Gjuetia pa leje e midhjeve, që po kërcënon brigjet e Italisë
12/08 14:11
Top News – Faturë e kripur për një drekë!/Sa kushton vakti në Tiranë, Prishtinë dhe Europë
12/08 13:54
Top News – Rusia, Kuba, Kina, Irani… / Sanskionet si ndëshkim…Sa efikase janë ato…?
12/08 13:13
Top News – Asnjë rus të mos hyjë në BE! / Kërkesa e Estonisë dhe Finlandës, debate në Bruksel
12/08 12:40
Top News – Spiun për llogari të Rusisë / Fillon gjykimi i një oficeri gjerman, punonte për GRU
12/08 12:36
Top News – Suedia ‘kënaq’ Erdoganin! / Ekstradon një person në Turqi për ‘hir’ të NATO-s
12/08 12:36
Top News – Samsung sjell Zflip4 dhe Fold4 / Modelet e reja të telefonëve dhe orëve inteligjente
12/08 12:27
Top Channel/ Zjarre në Greqi, autoritetet evakuojnë banorët nga zona e Koinirës
12/08 12:22
Top News-Rusia, shtet që sponsorizon terrorizmin!/Letonia miraton ‘etiketimin’, gjenocid në Ukrainë!
12/08 12:15