Top Channel/ Policia gjermane bastis strehën e famshme të të rinjve ‘libertarianë’ në Berlin
17/06/2021 21:37

Policia e Berlinit shihej sot që mësynte në strehën e mbyllur me barrikada të ndërtesës së njohur gjysmë të braktisur Rigaer 94, e njohur një nga strehat e fundit libertariane të Berlinit, me justifikimin për të kryer një inspektim kundër zjarrit. Ndërtesa ka funksionuar si qendra e rinisë se lire anti-qeveritare që prej 1990, dhe prej vitesh ka qenë objekt konfliktesh mes bashkisë dhe rreth 300 banuesve të saj. Sot rreth 1000 oficerë policie shume prej te cileve me veshje të rënda, u mobilizuan për aksionin pasi kishin izoluar të gjithë zonën rrethuese. Disa dhjetra të rinj banorë të vendqëndrimit, ishin përleshur me policisë, duke i rezistuar largimit nga qendra, që prej dekadash ishte kthyer në vend-frymëzim për grupet e artistëve dhe aktivistëve anti-qeveritare, por qe etiketohen nga qeveria si anarkiste. Policia tha se oficerët ishin goditur me gurë sapo ishin afruar për inspektimet e tyre. Në tetor të vitit të kaluar policia gjermane zbrazi një qendër të ngjashme në Liebig 34 në Berlin, ku strehohej një komunitet "anarkist-homoseksual-feminist" që prej vitit 1999.

Top Channel/ Brezi i rrezikuar koralor i Australisë nuk merr mbrojtjen e UNESCO
23/07 22:37
Top Channel/ Zonja e parë Jill Biden vjen të takojë perandorin japonez Naruhito
23/07 22:36
Top Channel/ 10 vjet nga vdekja e kantautores britanike Amy Winehouse
23/07 22:36
Top News – Erdogan flet me vështirësi/ Dalin pamjet, dyshime për kancer dhe epileps
23/07 22:32
Top News – ‘Skanohet’ planeti Mars/ Shkencëtarët kan tani të dhëna të sakta
23/07 22:26
Top News – Shembet ura në Siberi/ Bllokohet hekurudha më e gjatë në botë
23/07 22:25
Top News – Tragjedi pranë ishullit grek/ Mbytet anija me emigrantët afër Kretës
23/07 22:23
Top News – Shpejtësia i bën gropën shqiptarit/ Kapet në makinë me 2 mln euro kokainë dhe një rumune
23/07 20:38
Top News – Italia sërish nën kufizime/ Qeveria merr masa të reja pas rritjes së infektimeve
23/07 20:36
Top Channel/ Infektohen edhe të vaksinuarit/ SHBA, autoritetet paralajmërojnë për Delta-n
23/07 20:32
Top Channel/Shfaqet variant ri në Angli/Vaksinat Pfizer & AstraZeneca të afta kundër variantit delta
23/07 19:30
Top News – ‘Delta më i ashpër se Covid-19’/ Drejtoresha amerikane ngre alarmin, kërkon vaksinim
23/07 18:02
Top Channel/ Hamburg, shpërthen revolta në aeroport-16 makina policie për të qetësuar shqiptarët!
23/07 15:52
Top Channel/ U mbrojt 9 muaj nga Covid, e përplas kamioni ditën që del nga shtëpia
23/07 15:36
Top Channel/ U lye me baltë gjatë përmbytjeve, pushohet nga puna gazetarja gjermane!
23/07 15:18
Top Channel/ Nisin Lojrat Olimpike të Tokios, ceremoni madhështore me stadiumin bosh!
23/07 15:05
Top Channel/ Tornadoja e rërës ndjek arbitrin në fushë, komentatori s`i beson syve!
23/07 14:48
Top Channel/ Furgoni bie nga 6 metra lartësi, dëshmitarët: “Shoferi po e lëvizte kokën cuditshëm”!
23/07 14:03
Top News-Të shtëna pranë Shtëpisë së Bardhë/ Plagosen 2 persona, alarmohen klientët e restorantit
23/07 13:59
Top Channel/ Një javë luftë me ariun, policia shpëton burrin e sfilitur!
23/07 13:57