Top Channel/ Po merr Ballkanin- Biden thirrje krerëve të G7: “ Aleancë kundër Kinës”!
12/06/2021 15:43

Në ditën e dytë të samitit të G7-tës, presidenti amerikan Joe Biden, fokusin e ktheu drejt Kinës. Shefi i shtëpisë së bardhë i bëri thirrje vendeve perëndimore të bëhen bashkë kundër influencës në rritje të Pekinit, në mënyrë që të rivalizojnë sidomos shpenzimet gjigande të tij në infrastrukturë në vendet në zhvillim. Amerikanët e shohin takimin e së shtunës si mundësinë për të hapur e sfiduar rritjen e ndikimit kinez nëpër botë. Sipas tyre, nisma e Pekinit “Një rrip, një rrugë” , e cila ka bërë që të derdhen miliarda dollarë në vendet në zhvillim, duhet të ketë një kundërpërgjigje nga ana e demokracive perëndimore. Zyrtarët e lartë të administratës së SHBA-së, duan të tregojnë se vlerat e perëndimit mund të mbiztërojnë, thotë BBC. Ata argumentojnë se investimet kineze kanë ardhur me një cmim të larte, se puna e detyruar e minoriteti ujgur në Xinjiang është moralisht tronditëse dhe ekonomikisht, e papranueshme në raport me konkurencën e ndershme. në muajin prill, BE-ja u shpreh haptazi e shqetësuar nga investimet kineze në disa pjesë të Ballkanit Perëndimor duke cituar implikimet politike, sociale dhe ekonomike, por edhe vendet e rajonit janë të lira që të zgjedhin partnerët e tyre. Ky mesazh u përcoll në Bruksel pas pyetjeve lidhur me lidhur me problemet që ka hasur Mali i Zi për shkak të një kredie të madhe që ka marr nga Kina për ndërtimin e një autostrade. Shumë kredi nga Kina si dhe projekte të tjera në vendet e rajonit janë parë nga BE-ja si përpjekje e Pekinit për të përhapur ndikimin e tij ekonomik dhe politik.

Top News-Përmbyset furgoni me emigrantë/11 persona humbin jetën dhe plagosen 13 të tjerë
05/08 13:14
Top News – Po i sigurojnë armë karteleve / Meksika padi kundër kompanive amerikane
05/08 13:12
Top News – Zjarret rrethojnë Evian/ Greqi, shkrumbohen 150 shtëpi, murgjit nuk largohen
05/08 13:11
Top News – Rrezik katastrofe në Turqi/ Zjarri përfshin termocentralin, evakuohet popullata
05/08 13:10
Top News – Përvëlim dhe zjarre në Evropë / Vala më e egër e të nxehtit në dekada të tëra
05/08 13:08
Top News – Kur dasma kthehet në mort / 17 persona vriten nga rrufetë, plagoset dhëndrri
05/08 13:08
Top News – 750 milionë USD armë Tajvanit / Administrata Biden informon kongresin, zemëron Kinën
05/08 13:07
Top Channel/ Dasma kthehet në tragjedi, rrufeja vret 17 të ftuar
05/08 12:05
Top Channel/ Rregullat e reja! SHBA nuk do të lejojë hyrjen e të pavaksinuarve
05/08 11:50
Top Channel/ Pfizer pritet të marrë miratimin e plotë në shtator
05/08 11:17
Top Channel/ Nuk ndalet Rihanna! Zyrtarisht miliardere
05/08 10:38
Top News-Mbante tankun në shtëpi/ Gjermani, gjobitet me 250 mijë euro pensionisti
05/08 10:33
Top Channel/ Disa shtete planifikojnë dozën e tretë të vaksinës, OBSH i kritikon:Po vendet e varfra?
05/08 02:13
Top Channel/ Francë, flamingot dynden drejt kriporeve, ekspertët analizojnë gjendjen shëndetësore
04/08 22:52
Top News-1 vit nga shpërthimi i Beirutit/ Qytetarët në protestë, kërkojnë drejtësi
04/08 22:06
Top News – Përmbytjet rrezikojnë globin/Ndryshimet klimatike, pasoja të rënda deri në 2030
04/08 22:06
Top Channel/ Nuk është muzika! Çfarë e bëri Rihannën miliardere?
04/08 21:47
Top Channel/ Dua Lipa po i djeg pushimet në jug! Daily Mail, disa shkrime për artisten e Shqipërinë
04/08 21:41
Top News – Kundër dozës së tretë të vaksinës/OBSH-të pezullohet deri në fund të shtatorit
04/08 21:39
Top News-Lojërat Olimpike të Tokios/ Shkon në 322 numri i personave të infetkuar
04/08 21:38