Top Channel/ Piktori i dritës dhe natyrës, sot “Exclusive” për Zef Kolombin
02/05/2021 10:52

Shkodra në fillim të shekullit XX kishte marrë imazhin e një qyteti europian. Në studion Marubi qytetarët pozonin para kameras fotografike dhe në 1923 organizohet ekspozita e parë me artistët shkodranë, mes tyre dhe Zef Kolombi. Edhe pse lindi në Sarajevë ai u kthye shpejt në vendlindjen e të atit, në Shkodër. Pas kthimit nga studimet në Romë, krijimtaria e tij do të zhvillohet më së shumti në Elbasan, pasi ai u emërua si mësues në Normalen e Elbasanit. I prirur drejt një pikture elitare me dritë dhe harmoni koliristike arti i tij zvogëlon hendekun me perëndimin. Rubens Shima: Është pikërisht ky lloj kërkimi kaq interesat, kjo mplekjsje e e romantizmit me realizimin që e ka kthyer pikturën e Kolombit në një gur të çmuar. Suzana Varvarica: Ai grup pikturash, ai portretizim i gjerësishëm i atyre njollave, linjave, temave, subjekteve që ai ka sjellë janë si të thuash fizionomia e qartë e një piktori pak rebel. Ylli Drishti: E veçantë është mënyra e tij pak impersioniste që ai e realizon tek autoporterit i tij. Fatmir Juka: Nga Zef Kolombi e këtij unë do ta kisha filluar sendërtimin e pikturës shqiptare. Krijimtaria e Zef Kolombit me freskinë, elegancën e vet i ofronte publikut një tjetër mesazh prej atij ideologjik të kohës.

Top Channel/ Ekspozitë me mozaikë. Shkodër, portrete të krijuara me gurë natyralë
18/06 15:24
Top Channel/ “Koncert për ata që s’janë më”! Durrës, nderohen personat që humbën jetën nga Covid 19
17/06 15:45
Top Channel/ “Politika si ide”/ Libri i Valentina Leskaj, reflektim për jetën dhe politikën
17/06 12:41
Top Channel/ ‘Pikaso dhe Ajnshtajni në një bar’/ Premiera e Tetarit metropol që çel sezonin artistik
16/06 19:55
Top Channel/ Artkand në Top Channel/ Pikturat e zgjedhura në ankandin në Top Channel
12/06 19:59
Top Channel/ Albanian ICT Awards/ Ceremonia e ndarjes së çmimeve në edicionin e 9
11/06 20:17
Top Channel/ “Luleborë” në teatrin e Korçës/ Në skenë hipin pas një viti këngëtarët
11/06 12:34
Top Channel/ Me art kundër padrejtësive/Alketa Xhafa Mripa vendos theksin edhe një herë te feminizmi
10/06 20:04
Top Channel/ Hapësira që na rrethon/ Ekspozita e Artan Shabanit në Kalanë e Tiranës
09/06 19:57
Top Channel/ “Dy luanë drejt Venecias”/ Filmi më i ri, shfaqja çdo dite tek amfiteatri i Tiranës
08/06 20:01
Top Channel/ Festivali i polifonisë në Pilur/ Grupet më të mira u mblodhën në nder të Lefter Cipës
07/06 19:56
Top Channel/ Edicioni i tretë/ Mbrëmja e muzikës kulte në Korçë
06/06 18:20
Top News – Festivali që ndali pandemia në 2020! Rikthehet në Shëngjin me 75 artistët me famë
05/06 20:28
Top Channel/ Muri i Robert Aliaj/ Ekspozita e pazakontë në sallën e artit në kryeministri
05/06 19:50
Top Channel/ Vepra e Helidon Xhixhas u inaugurua në 75 vjetorin e shpalljes së Italisë Republikë
02/06 19:56
Top Channel/ Në kërkim të skenave të huaja! Pianisti i talentuar nga Fieri kërkon të studiojë jashtë
02/06 12:23
Top Channel/ Instalacion i ri për Tiranën/ Është vendosur përgjatë bulevardit zogu i parë
01/06 19:58
Top Channel/ 6 vepra në gjuhë të huaj/ Përkthehen në greqisht, italisht, spanjisht dhe frëngjisht
31/05 19:54
Top Channel/ Xhaz dhe makina retro! Ekspozohen në Shkodër mjetet e vjetra
31/05 15:29
Top Channel/ Çmimet për letërsinë.Jepet vlerësimet për përkthimet më të mira
31/05 13:04