Top Channel/ Pfizer nën akuzë: “Përhapi gënjeshtra për vaksinën e rivales AstraZeneca”!
07/12/2021 15:38

Gjiganti farmaceutik Pfizer gjendet përballë akuzës se i ka dhënë ekspertëve shuma të majme parash që të diskreditojnë vaksinën kundër koronavirusit, të zhvilluar nga forma rivale AstraZeneca. Televizioni britanik Channel 4 thotë se Pfizer ka financuar pretendimet se vaksina e AstraZenecas mund të shkaktoj kancer dhe nuk është e sigurtë për pacientët me imunitetin e dobët. Kompania amerikane nuk i pranon akuzat se një deklaratë e tillë u bë gjatë një seminari në Kanada, por thotë se një prezantil i tillë po i faturohet asaj pa të drejtë dhe se i gjithë ky ngerc është organizuar nga palë të treta. Investimi tregonte se shpenzimet e prodhimit të dozave të vaksinës së Pfizer shkojnë vetëm në 76 peni për një injeksion, ndërsa ia shiti qeverisë britanike vaksinën për 22 paundë për një dozë. Kjo dëshmon se marzhi i fitimit është 3.000 për qind në raport me çmimin e prodhimit. Pfizer këmbëngul se këto përqindje janë të pasakta dhe se nuk është janë marrë parasysh testimet klinike, prodhimi në nivel masiv dhe shpërndarja globale. Profesori Sir Andreë Pollard, drejtor i Oxford Group që ka zhvilluar vaksinën AstraZeneca, paralajmëroi nga rreziku i dezinformimit mbi vaksinat, që sipas tyre mund të ndikojë në vendimet e njerëzve sa i përket shëndetit të tyre dhe të krijojë pasiguri.

Top Channel/ Greqia blen 6 avionë luftarak, janë porositur 24 avionë me vlerë 3,3 miliardë euro
20/01 02:22
Top Channel/ Zjarrfikësit luftojnë flakët pas shpërthimit të pashpjeguar në gazsjellësin në Turqi
19/01 23:13
Top Channel/ Zjarrfikës në shtëpinë e kujdesit në Spanjë ku flakët kanë gjashtë të vdekur
19/01 23:11
Top Channel/ Ish lideri i Ukrainës, Poroshenko flet për mbështetësit para vendimit të gjykatës
19/01 23:10
Top Channel/ Rezorti i skive ku aktori francez vdiq në aksidentin fatal
19/01 23:07
Top News-Përmbytet kampi i shqiptarëve në Francë/Nuk ka viktima, por gjendja është alarmante
19/01 22:45
Top Channel/ Blinken shkon në Ukrainë/ Sekretari amerikan i shtetit bisedime për krizën
19/01 19:58
Top Channel/ Macron kthen sytë nga Ballkani: T’i ofrojmë perspektivë të sinqertë anëtarësimi
19/01 19:55
Top News- Rusia rrethon Ukrainën / Sa trupa janë vendosur në kufijtë e Europës
19/01 19:11
Top News- E para në Europë…!/Britania nuk do kërkojë më pasaportën e vaksinimit!
19/01 18:28
Top News-Kur Vladimir Putin e donte NATO…!/Si u afrua Perëndimi me Rusinë pas Luftës së Kosovës
19/01 16:54
Top News- Pas vendosjes së trupave ruse në kufi/Vendi i BE në alarm për situatën në Europën Lindore
19/01 16:35
Top News-Vrasës me pagesë dhe trafikantë/12 Kriminelët e kërkuar në Britani fshihen në Spanjë
19/01 14:58
Top News – Ukraina-Pushtimi rus i afërt! / Moska ka përfunduar grumbullimin e trupave në kufi
19/01 14:45
Top News – Fton Rusinë në rrugën paqësore… / ’Diplomacia lëvizëse’ e Blinken, pas Kievit në Berlin
19/01 14:38
Top News – Sa 500 bomba bërthamore…! / NASA përllogarit fuqinë e vullkanit në Tonga
19/01 14:37
Top News – Turqi, qielli bëhet i kuq / Shpërthim në gazsjellës, çmimet e naftës në qiell
19/01 14:26
Top News-OKB, ofertë pune për ish kancelaren /Merkel do kryesojë komitetin e pronave publike globale
19/01 14:19
Top News – Atentatet e dështuara në mes të Romës/ Në shënjestër shqiptari i shesheve të kokainës
19/01 12:59
Top News – Bie borë në Sahara…! / Fenomeni i rrallë në shkretëtirë, dunat zbardhen
19/01 12:50