Top Channel/ Pentagoni prezanton mikrocipin, hyn nën lëkurë të zbulojë Covid
13/04/2021 11:46

Shkencëtarët e Pentagonit kanë krijuar një mikrocip I cili zbulon Covid 19 përpara se personi të nisë e të shfaq simptomat. Pajisja vendoset nën lëkurëpër të monitoruar shëndetin, dhe arrin të zbulojë viruset e infeksionet. Ekipi I ngarkuar me detyrën ta kthejë pandeminë në një “ gjë të së shkuarës” u angazhua të krijonte mekanizmin që ndihmon në gjurmimin e simptomave si kolla e vazhdueshme, temperature e lartë dhe humbja e shijes dhe nuhatjes përpara se ato të fillojnë. Të dhënat ndërkohë tregojnë se njerëzit mund të vuajnë edhe nga simpatoma si dhimbja e kokës apo lodhja, ndërsa gati një e treta e të prekurve, nuk shfaqin asnjë shenjë. Projekti i avansuar kërkimor I mbrojtjes në SHBA, e ka provuar tashmë se mekanizmi funksionon. Qëllimi kryesor I tij është të parandalojë përhapjen e virusit nga njerëz të cilët nuk e dinë që e kanë. Ekspertët ushtarak amerikanë të sëmundjeve infective të angazhuar në këtë projekt, thonë se pajisja me një material të ngjashmë me xhelin, në momentin që hyn në trup, vazhdon të testojë gjakun. Është si një lloj motori kërkimi, shpjegojnë ata. Merrret sinjali, kryhet testimi I gjakut në vend dhe rezultatet dalin për 3 ose 4 minuta. Në këtë mënyrë, fitohet një kohë shumë e vyer për të mposhtur infeksionin.

Top News – 11 persona kërcënojnë presidentin/ Arrestohen nga policia, mes tyre një shqiptar
12/05 21:24
Top News – Del raporti amerikan për Shqipërinë/ Çfarë është bërë gabim me liritë fetare
12/05 21:23
Top Channel/ Ushtria e Izraelit qëllon me artileri kundër qytetit të Gaza – Pa koment
12/05 21:21
Top Channel/ Gjykata ruse lë në paraburgim vrasësin e 8 nxënësve e një mësuesi në shkollën e Kazan
12/05 21:21
Top Channel/ Sulmet ajrore të Izraelit godasin ndërtesën në qytetin e Gaza – Pa koment
12/05 21:20
Top Channel/ Filipine, roja bregdetare kthen prapa anijet kineze në ujërat e kontestuara – Pa koment
12/05 21:20
Top Channel/ Turma të mëdha mblidhen në Bangladesh në përgatitje të festës së Bajramit – Pa koment
12/05 21:19
Top Channel/ Meksikanët kërkojnë drejtësi për vrasjen e tre vëllezërve, të rrëmbyer nga bandat
12/05 21:19
Top News – Dokumenti që nxjerr blof BE/ Zhgënjimi i integrimit për vendet e ballkanit
12/05 19:27
Top News – Pastrim parash me Kriptomonedha/ 11 të arrestuar në evropë për ‘paratë dixhitale’
12/05 19:23
Top News – Rregullat reja për në Gjermani/ Si duhet të veprojnë ata që janë vaksinuar
12/05 19:22
Top News – Fëmijët të tmerruar/ Izrael: Gaza, banorët përgatiten për luftë
12/05 19:21
Top News – Humbi unazën e martesës në det/ ’E gjen’ tek një peshk në një ishull në paqësor
12/05 18:06
Top News – Lufta e tretë botërore…/ Ish ushtaraku Britanik-covidi, ‘arma perfekte’
12/05 18:05
Top News – Roveri Perseverance/ Gati të zbulojë sekretet e marsit
12/05 18:05
Top News- Capri bëhet ‘Covid-free’/ Vaksinohet popullata, ishulli idilik pret vizitorët
12/05 18:05
Top News- Erdogan ‘skërmit’ dhëmbët/ Takon putin-‘OKB t’i tregojë vendin Izraelit’
12/05 18:04
Top News – ’Po bie shi minjsh’/ Pamjet horror, Australia nën pushtimin e brejtësve
12/05 18:04
Top News – Dua Lipa na bën krenarë/ Riumfon në ‘Brit Awards’, rrëmben dy çmime
12/05 17:00
Top News – Nëntë-njakët e rekordit/ Kalojnë me sukses javën e parë të jetës…
12/05 16:37